Je na čase se podívat na zahájení jak hrát bílými figurami. Stejně jak u černých figur vám chci ukázat zahájení co hraji sám (navíc dlouhé roky) a takto vám říciveškeré know how co vím o zahájení 1.Jf3 s dalším 2.c4. Ukáži vám svoje analýzy a všechny nuance co znám. Budu hlavně čerpat ze svých vlastních partií. Samozřejmě to vše bude "opřeno" o partie nejsilnějších hráčů světa.


KOUPIT

Chtěl bych konkrétně začít pořadím tahů 1.Jf3 c5 2.c4 - to bude tématem prvních online tréninků na zahájení. Začne tímto pořadím tahů: 1.Jf3 c5 2.c4 Jc6 3.Jc3 g6 4.e3!  I.díl  (počítám, že tomuto se budeme věnovat celé září). Tedy budou na to tři díly. Oproti předchozím online tréninkům se chci více zaměřit na vybrané partie a trochu omezit varianty (celé mé zahájení 1.Jf3 s 2.c4 je zaměřeno na poziční chápání šachy a znalosti vzorových partií).
 
Postupně takto probereme 1.Jf3 c5 2.c4 a všechny možnosti černého. Pak budeme pokračovat dále a dále, až komplet probereme za bílého pořadí tahů 1.Jf3 s 2.c4. Jediná věc kde možná budeme volit jiné pořadí tahů je 1.Jf3 d5, protože zde si nejsem jist, zda je 2.c4 nejsilnější. To je ale ještě hudba budoucnosti. Není problém přesto tento systém ukázat a ještě pak moji oblíbenou zbraň 1.Jf3 d5 2.e3!? se kterou mám ohromnou úspěšnost.
 
Proč hraji 1.Jf3 s dalším 2.c4? Velmi mě v tomto ovlivnil Vladimir Kramnik, který toto zahájení ovládal mistrně. V pozdější době mě ovlivnil Ulf Andersson, který také skvěle ovládal toto zahájení, ale oproti Kramnikovi usiloval více o jednoduché pozice, založené na přechod do mírně lepších koncovek. Právě jeho styl mi je nyní asi nejbližší - směřovat do mírně lepší střední hry, nebo koncovky s důrazem na to, aby soupeř neměl protihru.
Moc nemusím nejrůznější gambity, stejně tak ostrá principiální pokračování. Jednak nemám tolik času na studium vynucených variant a jednak mi je bližší obecná znalost pozice a vědění co mám a co nemám dělat - mimochodem na to budu klást důraz v online přednáškách na zahájení.
Další plus tahu 1.Jf3 s c4 je ten, že bílý nedovoluje žádné nepříjemné systémy jako je Benko gambit (Volha) nebo Benoni. Toto pořadí tahů dovoluje hrát antigrünfelda a pružně reagovat na snahu černého zostřit boj například královskou indickou. 
Obzvláště pro hráče co chtějí mít dobrou, solidní pozici a vyhrávat šachy na znalosti a cit pro pozici - znalost plánů a porozumění toho co se má dělat - je postaveno zahájení 1.Jf3 s 2.c4. Stejně tak pro hráče co se nechtějí učit tuny teorie.
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…