Na konci května (máje) připravíme s Petrem přednášku pro všechny naše fanoušky o Bobby Fischerovi. Nejenom si o něm povíme, ale podíváme se i na jeho partie.

Bobby Fischer byl podle mě nejsilnější hráč všech dob. Proč? Pojďme se podívat na jeho největší úspěchy:
  • Jeho elo rating 2785 byl o celých 125 bodů více než druhý hráč té doby (Boris Spassky 2660)

  • Porazil světového velmistra 6:0 (bez remíz) Marka Tajmanova.

  • Porazil TOP světového velmistra, jednoho z největších šachistů té doby 6:0 (bez remíz), Benta Larsena.

  • Vyhrál suverénně zápas s exmistrem světa, železným Tigranem Petosianem. Zápas Bobby vyhrál 6,5:2,5. Mimochodem železný Tigran prohrával výjimečně. S Bobbym prohrál však 4 partie v řadě! Tomu nechtěl uvěřit ani sám Botvinnik.

  • Bobby vyhrál 19 partií v řadě (bez jediné remízy) s velmistry, špičkovými hráči té doby. Což je možná vůbec nejvíce neuvěřitelná věc.

  • V 70.letech vyhrál všechny turnaje, někdy se zdrcujícím náskokem. Právě roky 1970 až 1972 jsou roky Bobbyho, kdy naprosto dominoval šachovému světu.

  • Naprosto šachově zdecimoval do té doby dominantní SSSR.

  • A také bych zde uvedl jeho obrovskou, až magickou osobnost a jeho obrovský vliv na popularitě šachu.


A proč se Bobby dostal tam, kam se dostal? Tedy "nejenom" mistrem světa v šachu, ale také hrdinou, který porazil všemocnou hydru ze SSSR a získal obdiv celého světa? Nejenom o tom si povíme v květnové přednášce.

Bylo více věcí, které Bobbyho ovlivnily na jeho hrdinné pouti za královskou korunou. Jedno však bylo jasné i u velmi mladého Bobbyho. Byl to šachový fanatik, který měl rád šachy nadevše.

A ještě jedna věc. Velmi často se říkalo, jak Bobby byl nesnášenlivý, nelidský atd. Nicméně byl to právě Bobby Fischer, který v roce 1962 navštívil nemocného Michala Tala a sehrál s ním dokonce šachovou partii. Pouze Bobby z účastníků navštívil nemocného Tala...

Doufám, že tímto článkem jsem vás nalákal na přednášku o Bobbym. Přednáška bude zadarmo pro všechny naše fanoušky. Tedy ti z vás, kdo si koupili alespoň jeden produkt, jedno jaký. Datum a čas přednášky s Petrem uveřejníme a pošleme, hned jak ho budeme znát.

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…