question mark 2492009 1920


Opět všechno souvisí s koncentrací. Musíme si uvědomit, že pokud mluvíme o nešachových věcech, základem, takovým středobodem je koncentrace.

Právě (znovu) čtu knihu od Garryho Kasparova moje šachová kariéra. Velmi se mi líbí, jak popisuje, že když byl na MS juniorů, tak mu (asi později) Nigel Short říkal, že ho ohromila jeho práce za šachovnicí, jeho ohromná energie, psychická síla a koncentrace. V té době měl Garry jenom 16 let. (Sám Garry později píše, jak cítil ohromnou psychickou sílu ze Smyslova, když s ním hrál finálový zápas a to už Smyslov měl přes 60 let!!).

Ps.: Na jednom turnaji byl spolu na pokoji mladý Kasparov a mladý Jusupov. Kasparov vyhrál krásnou partii plnou taktiky a velkého boje. Když Jusupov partii viděl (analyzoval ji s Garrym), tak prohlásil něco jako: „takovou partii nemohu nikdy sehrát“. Mýlil se.  Právě s jeho vynikajícím trenérem Markem Dvoreckým na tomto poli velmi zapracovali a z Jusupova se stal taktický zabiják, ale také psychicky velmi odolný a dokázal udržet napětí boje i s nejsilnějšími velmistry světa. Málem se probojoval do zápasu o MS s Kasparovem, když smolně podlehl Karpovovi.

Bohužel jsem se za celou svoji šachovou kariérou nesetkal s tím, že by jakýkoliv trenér řešil více psychiku v šachu! Nikdo nikdy. Možná jenom takové ty klasické řeči, máte hrát odvážně, věřit si, bla bla bez nějaké podstatné rady a konkrétního cvičení.
Přičemž psychika je zcela zásadní a rozhodující! Sám jsem to zjistil ze svých šachů a přístupu k nim a dále pak s šachisty se kterými trénuji. Mnohdy to je více nešachová práce než šachová.

Do určitého věku není třeba psychiku nijak (podstatně) řešit. Do určitého věku neřešíte elo body, neřešíte co řeknou ostatní a další věci. Máte prostě čirou radost ze hry a chcete jednoduše hrát a vyhrát. V této době hrajete odvážné šachy, plně se koncentrujete na hru (aniž byste to tušili). Jste schopni porazit silnějšího soupeře (nemáte žádný mentální blok), nedělá vám problém třeba obětovat figuru za útok. Přibývajícím časem/věkem je to horší a horší. Najednou se ona lehkost vytrácí. Místo toho začne pozvolna, krok za krokem, narůstat obava o výsledek, o elo, koncentrace se zaměřuje na sílu/elo soupeře, na to co dělat abyste přežili zahájení. S puštěným strojem vidíte ve skoro každé variantě duchy a trápení. Sama příprava na partii se pro vás stává stresem.

Pak dojdete do fáze, že vás psychika úplně drtí, nejste schopni vyhrát vyhrané partie, hrubky, nespolehlivé nervy, neudržitelné emoce atd.

Ps.: Orlick ve své geniální knize popisuje, jak (teď už si nepamatuji co to byl za sport, ale třeba gymnastky do určitého věku vůbec neřešily body za sestavu. Ale od určitého věku přišel tlak, vnější a vnitřní. Ztrácela se koncentrace z nejrůznějších důvodů – obav o bodování, srovnávání se se soupeřkami atd.

Příklad na sebedůvěru a dravost mládí:


Tobyas, Miroslav 2290

Cvek, Robert 2340

CZE-chT 96979

1997Czechia

Annotated by Cvek,Robert

1.d4Nf6 2.c4c5 3.d53…e5 !? Inspirace za sachovnicí 4.Nc3d6 5.e45…Be7 Zde mé teoretické znalosti skončily. Jestě jsem tusil, ze bych „nějak“ měl hrát na královském křídle.6.g3Nbd7 7.Bg2Nf8 8.h4 !?Bg4 9.f3Bd7

Cvek1

10.Nh3 ?! Doposud hrál bílý dobře, ale toto není dobrý tah, jezdec patřil na g2, kde by kryl pěsce g3.10…Nh5! Najednou má bílý problém s pěscem g3 11.Kf2Qc812.Ng1Ng613.Bh3O-O14.Bxd7Qxd7

Cvek2

15.f4 A nyní přislo lehkou rukou:15…Nxg3 !16.Kxg3exf4+17.Kg2

Cvek3

17…f5 !18.Qh5fxe4 19.Nxe4Rf5 20.Qe2Nxh4+ 21.Kf2f3 !Pozice bílého je KO 22.Qd3

Cvek4

22…Re523.Bf4 Qg424.Bxe5 Qg2+25.Ke3

Cvek5

25…Nf5+ 26.Kf4dxe5+ 27.Kxe5Bd6+ 28.Nxd6Qg3+

Cvek6

29.Ke4 29…Nxd6+ 30.Ke3Re8+ 31.Kd2Qg2+ 32.Ne2Rxe2+ 33.Kc3

Cvek7

33…Ne4+34.Kb3Qg635.d6Rd236.Qb1Qxd637.Qxe4Qb6+38.Ka4Qb4#

Cvek8


Co říkáte na partii? Sehrál jsem ji „lehkou rukou“ bez předsudků. Nebyl pro mě sebemensí problém jednak a) jít do horsího zahájení (no a co?) Mimochodem takto hraje i Vojta Plát, který hlavně usiluje o boj za šachovnicí b) obětovat figuru a pak hrát energicky az do konce 0–1

Zde si uvědomte, že toto je postupný/pomalý proces. Kapka po kapce se vaše psychika horší. Nakonec jste v takové situaci, nebo můžete být, že si ani neuvědomujete své (psychické) chyby. Pak marně hledáte šachovou příčinu chyb, které se ale skrývají ve vaší psychice.

Takže práce na lepší psychice je také velmi pomalý, postupný proces, trvá dost dlouho, ale výsledek je fantastický.

Nesebedůvěra – úzce může souviset se strachem a dalšími negativními pocity. Spousta šachistů nemá sebedůvěru a nevěří si. Ve článku STRACH jsem vám krásně ukazoval své partie, kde jsem měl totální ne sebedůvěru. Viděli jste co to způsobilo – naprosté vyhoření a ztráta jakékoliv bojové morálky. Strach vás může natolik ochromit, že se skoro ani nemůžete hýbat, v šachovém světe – koncentrovat a přemýšlet. Navíc vám STRACH a NESEBEDŮVĚRA úplně „přečmárají“ hlavu, takže ve skutečnosti krátká remíza je pak vrcholný okamžik boje a zcela uspokojivý výsledek, který si na deset způsobů ospravedlníte. Nesebedůvěra vás zase úplně vycucne. Jdete kolikrát na partii jako na popravu. Nemáte vůbec energii a nejste schopni zvládnout napětí boje. Někdy se to lepší, během partie, ale v konečném důsledku přijde „vždycky“ rozhodující chyba z neunesení napětí boje. Příště se podíváme na krásné příklady.

Robert Cvek

Komentáře (2)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Objevte nejaktuálnější databázi šachových partií odehraných v České republice na ChessDB.cz! S tímto pokročilým nástrojem budete připraveni na své soupeře lépe než kdy dříve. Hledání partií mnohonásobně zrychlíte, díky čemuž získáte cenný čas pro lepší přípravu a odpočinek. Ušetřete úsilí a získejte výhodu nad soupeři díky nejnovějším partiím – vše na jednom místě, na ChessDB.cz.

Odkaz: Databáze šachových partií

This comment was minimized by the moderator on the site

<iframe src="https://puzzles.chessdb.cz/" frameborder="0" id="puzzle" style="width: 600px; height: 600px; border-radius: 12px;" > </iframe>

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…