logo znak


Dětský tábor Palučinské šachové školy se po přesunu od sečské přehrady počtvrté uskuteční v Ráji u Letohradu.

            Tábor Palučinské školy patří k nejzavedenějším událostem svého druhu. Každý rok láká jeho dlouhodobě vysoká úroveň přes sto účastníků, které spojuje zájem o šachy. Původní místo konání tábora dalo jméno i dnešnímu pořádajícímu uskupení, zapsanému spolku Palučinská šachová škola. V roce 2003 se ale tábor přestěhoval ze svého rodiště několik kilometrů na jih pod sečskou přehradu, odkud po čtrnácti ročnících zamířil pro změnu východně.

            Letošní ročník bude již neuvěřitelným čtyřicátým a bude se konat od 26.7. do 9.8. Přihlašování bylo otevřeno v první půlce ledna a jako obvykle se rozjelo velice svižně. Pro děti je připravena napínavá celotáborová hra, která bude vyžadovat někdy práci ve skupině, někdy osobní nasazení každého jednotlivce. Její netradiční prvky budou doplněny kopanou a přehazovanou, pro kteréžto účely jsou táborníci rozděleni do osmi oddílů.

            Stěžejním bude samozřejmě barvitý šachový program. Rozřazovací rapid děti ustálí do čtyř skupin (A, B, C a D), ve kterých budou po zbytek tábora hrát vážný turnaj se zápočtem do národního Ela (skupiny A a B taktéž se zápočtem do Ela FIDE). Turnajová kola jsou následována rozbory, na jejichž základě vedoucí každý večer na nástupu ocení partii dne. Nedílnou součástí tábora jsou také hodinové přednášky pro skupinky čítající čtyři až deset hráčů. Prostřední víkend je pak ve znamení memoriálu Petra Macha, bleskového turnaje hraného švýcarským systémem, kterého se mohou zúčastnit i rodiče. Kromě těchto klasických činností je ale celý tábor propleten mnoha dalšími šachovými hrami, ať už jde o diagramy schované v lese nebo japonské šógi.

            Přesný program každého palučinského tábora závisí do jisté míry na počasí. Pokud ale Čechy nebudou sužovány nebezpečným suchem, jeden z večerů bude věnován slavnostnímu ohni. Mezi dalšími zachovávanými tradicemi nebude chybět ani celodenní výlet a ozdoba v podobě zahradních šachů, jejichž figury se mohou velikostí poměřovat s nejmladšími z šachistů. Jak si s jejich přenášením účastníci tábora dovedou poradit si můžete prohlédnout na YouTube v kanálu Palučinská šachová škola z.s.

            Středisko Ráj se nachází přibližně čtyřicet minut chůze nebo šest minut jízdy autem do kopce z letohradského nádraží. Kromě pohádkové polohy v srdci přírody nabízí také venkovní bazén, který je dětem přístupný pod dohledem vedoucích. Během druhého květnového víkendu se v Ráji uskuteční předtáborová motivačka, kterou mohou noví malí účastníci využít k opatrnému prvnímu seznámení s Palučinskou školou (klidně i za doprovodu rodičů), zatímco starším ročníkům může pomoci utlumit dychtivou nedočkavost hlavní akce roku. Přihlašování na tábor bude uzavřeno 31.5., ale váhat se nevyplatí. Více než tři čtvrtiny míst jsou již obsazeny, a proto zabruste na sachovepaluciny.cz nejlépe hned teď!

Aranka Hrušková

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location

logo sachy cvek p

Smysl těchto stránek je pomoc šachistům z České republiky i ze Slovenska. Tyto stránky jsou zaměřeny především na trénik šachu i rad ohledně (sebe)trénování. Budeme rádi pokud tu najdete to, co jste hledali ;)

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…