boy

V nejisté době jistý turnaj kandidátů.

Za normálních okolností by se šachové zraky upíraly k mega akci číslo jedna. K turnaji kandidátů. Nicméně za daných okolností se naše zraky upírají jinde. Kdy se bude hrát a za jakých okolností. Jak rozhodne šachový svaz o osudu soutěží? A kdy zasedneme za stolek? Ale tento článek je o světové akci číslo jedna šachového světa.

Zvolení temného prince, který ke konci roku napadne ohromnou říši severského krále Magnuse Prvního. A může ji smést z povrchu šachového. Ale ten král, na trůnu zadumán, už dlouhý čas neokusil hořkost jediné porážky v klasické partii. Zdá se v podstatě nemožné ho donutit sestoupit z trůnu.

Nechce se mi vypisovat informace, které si můžete přečíst zde:https://www.fide.com/news/437

Pojďme na to.

Kirill Alekseenko (22 let, elo 2698)

Nejmladší účastník turnaje a zřejmě i nejméně pravděpodobný vítěz turnaje kandidátů. Kirill Alekseenko je relativně neznámé/nové jméno ve světovém šachu.

Skončil třetí na turnaji Isle of Man 2019 (FIDE Grand Prix) a jelikož postupovali první dva a ten první byl Fabi Caruana, padl postup na Kirilla. Respektive dostal právo divoké karty. Jistě si pamatujete jak se o tom diskutovalo, když manažer od MVL žádal právě divokou kartu pro svého svěřence.

Co čekat od mladého Kirilla? Možná to bude právě on, kdo rozhodne o "všem". Protože měl by na takovém turnaji být lovnou zvěří, ale lovec se pokaždé nemusí trefit. Navíc nepůjde o snadnou kořist. Dokáže udeřit. Myslím si, že pro něj by mohl být turnaj velkým motivátorem do budoucna. Není jasné, kdy se takto "face to face" střetne s naprostou šachovou elitou.

Wang Hao (30 let, elo 2762)

Wang Haa jsem měl možnost vidět na živo, díky novoborskému týmu. Pamatuji si, jak ho "snadno" odremizoval černými hrající GM "Bobo" Bobras. Ostrá sicilská a Bobo sázel tahy jako mašina, jeho příprava byla neskutečná. Remíza.

Ale to samozřejmě byla spíše náhoda, jinak by to černými moc nešlo, s takovým playerem (asi i bílými). Wang Hao byl jednu dobu s elem 2750 na úplné špici. Pak se stáhl. Mám dojem, že nehrál ani za národní tým, spadl s elem pod 2700. Nevím co se stalo, ale svou "dávnou" formu nabral zpět. Asi začal pořádně makat.

Když jsem několikrát viděl Wang Haa hrát, připadal mi vždycky jako neuvěřitelný kliďas. Tahy dělá se "zvláštní rychlostí", skoro by jeden mohl říci, že si kontroluje políčka, nebo prostě jde o začátečníka :-) Ale samozřejmě, to je jen zdání. Pomalé, ale neúprosné tahy.

Wang Hao postoupil díky prvnímu místu z turnaje Isle of Man (už jsme vzpomínali). Nezapomenu na bitvu Anand-Wang Hao. Skvěle připravený Viši jde do varianty (bílé), která platí za "vyvrácení" ruské. Nedávno v té variantě pochovali Soa a Širova (ačkoliv práce se ujali Vitugov a Král MC 1.)

Ale on vytáhl z rukávu zajímavou zbraň, černá dáma tančí v pozici bílého jako bílý vlk pod palbou kulek. Přestřelka končí, koncovka začíná. Pár tahů a zmatený Viši zastavuje hodiny, podává ruku. 
Ruská žije dále, dočkáme se ji i na turnaji kandidátů?

Anish Giri (25 let, 2763)

"Mr drawish". Je až s podivem co všechno dokáže Anish odpůlit. Má zvláštní schopnost přitahovat nerozhodný výsledek boje. Možná je to jistý dar porozumění a nekonfliktnosti. Ačkoliv to by zase nemohl být super velmistrem.

Anish nejenom dokáže udržet v podstatě cokoliv (myslím, lovím z paměti, že to byl on, kterému nedal mistr světa pár tahový mat a partie skončila remízou), ale i velkou výhodu dokáže srazit do limity blížící se nule.

 Když moje dcera poletuje kolem mě a z animáků mi hlásí své super schopnosti (jako třeba neviditelnost), mám chuť ji říct, že mám super schopnost "anishovat", tedy všechno dovléct do remízy. Změnit i časoprostor jako Thanos, jen aby to všechno skončilo v remízovém klidu.

Nedávno jsem dělal online zahájení a natrefil jsem na jednu partii, kde Anish (bílé) měl s Mamedyarovem úplně všechno aby vyhrál, přesto to skončilo remízou. Jak jinak.

Možná by se Anish v běžném životě ujal jako soudce, nebo vyjednávač. Určitě by dokázal svým darem ujednat spory tak, aby všichni byli spokojeni.

Anish je veselá kopa a jistě už znáte některé jeho výroky (včetně originálních komentářů) a pak známý "přátelský spor" na Twitteru s mistrem světa.

Při svém mládí má Anish velký potenciál a pokud se naučí vyhrávat, může to jednou dotlačit až k výzvě Krále. Kdo ví, právě jeho super schopnost remizovat, bude možná stačit na celkové vítězství.

Maxime Vachier-Lagrave (29 let, elo 2767)

Maxime si možná za dlouhých zimních večerech trhal lístky kopretiny se slovy "budu nebudu budu nebudu... hrát".

Po marných pokusech svého manažera, který napsal srdceryvný dopis s žádostí o divokou kartu (ačkoliv byla to stejná snaha, jako kdyby chtěl, aby mu ten titul dali raději hned) se asi Maxime bavil sledováním kouzelné berušky a černého kocoura (co ten Lišaj furt chce?).

V nedávných dnech se ale stal "zázrak". Radjabov abdikoval. To byla rána z děla, která na chvíli ochromila šachový svět. Nebudeme spekulovat proč to Radjabov udělal, ale chápu ho, že se mu tam moc hrát nechtělo. Jeho ambice bojovat o titul se zcvrkly zřejmě na ambice důchodce hodit oštěpem osmdesát metrů.

Jak už to v životě chodí a hlavně pak ve sportu, co pro jednoho končí, pro druhého začíná. Nebo jinak, co je pro jednoho tragédií, je pro druhého štěstím.

Maxime září. Určitě už maká na 100%. Jaké jsou jeho šance postupu? To si jistě dobře spočítal. Maxime jako jeden z mála ze světové šachové špičky má bakaláře z matematiky.
Už jsem něco málo napsal na www.sachycvek.cz o MVL, takže zde udělám. (tečku)

Ian Nepomniachtchi (29 let, elo 2774)

Ian je takový "emotivní samuraj". Často se šklebí, divně koulí očima, občas se zasměje u partie, má zřejmě velký smysl pro srandu. Jeho účes na hlavě mi připomíná dávné bojovníky minulosti, samuraje.

Ian stárne, jako my všichni. A jako u nás všech to hlavně poznáte rostoucím objemem. Člověk si tak zdravě/nezdravě zvětšuje svoji říši a není to (bohužel) jen na monitoru při hraní RPG. Stačilo pár videí jak hraje, pohled z boku. Jj, věk je s..ňa.

Ian hraje výborně rychlé šachy, ať už rapidy, nebo bleskovky. Dokáže bleskurychle počítat varianty. Vidět ho v časové tísni je v podstatě nemožné. Rozhoduje se rychle. Je velmi nevypočitatelný. Dokáže zahrát skvěle a každého porazit, ale také dokáže partii naprosto zahodit.  Jsem moc zvědav jak mu to půjde.

Alexander Grischuk (36 let, elo 2777)

Saša Griščuk, alias "Gríša"...Jak ten čas letí. Když zemřel Albertu Einsteinovi jeho blízký kamarád Michele Besso napsal: (cituji jen konec)... "víme, že rozdíl mezi minulostí, přítomností a budoucností je pouze tvrdošíjná udržovaná iluze." Zhruba měsíc na to odešel za svým kamarádem i Albert.

Sakra dobrá iluze. Řekněte to Gríšovi. Pamatuji si jak někdy skoro před dvaceti lety (!!) "týral" Gariho. 
A jak nyní asi vypadá pro mladé? "Dívej to je on. Kouří? Ježíši Kriste. Hrál s Botvinnikem? Kdo je Botvinnik? To je předchůdce Rybky?".

Saša je velice vtipný při rozhovorech a má možná největší smysl pro humor ze všech TOP šachistů. Když ho vidíte při rozhovoru jen mu jiskří očka.

Gríša je hodně zvláštní i ve světě šachu svojí chorobnou časovou spotřebou. Ačkoliv variantu zná, přesto nad ní ztrácí mnoho času (!!). Málokdy najdete nějakou jeho partii, kde nemá časovou tíseň. Přitom je to několikanásobný mistr světa v bleskovkách (!). Možná prostě ten adrenalin "visícího praporku" potřebuje.

Jaké má šance? Vidím jak se Gríša usmívá a popotahuje z cigárka. "Uvidíme".

Ding Liren (27 let, elo 2805)

Zatímco Wang Hao působí pomale, tak Ding Liren při některých situacích ještě pomaleji. Několikrát se mi stalo, že jsem se díval na online s Dingem a musel jsem si zkontrolovat, zda mi vůbec online běží. Je jako sfinga. Někdy ustrne, svět se zastaví a čeká na mimořádnou myšlenku.
A že jich má. Ding Liren je jeden z velkých favoritů na ničení Magnusovy říše.

Měl jsem možnost vidět Dinga v Praze, kde hrál zápas s Davidem. Hlavně z kraje, kdy nemohl vyhrát, byl Ding viditelně nazlobený. Ale jak se rozjel, bylo všechno "OK". Pak už se i usmál, byl daleko uvolněnější. 
Překvapilo mě i to, že je docela vysoký. Tipl bych, že je stejně vysoký jako já. Ne že bych byl nějaký obr. Ale na Číňana je Ding vysoký.

Pár let zpátky se zdálo, že z dálného východu vyjde hvězda jménem Wei Yi. Zdálo se, že to bude on, kdo bude jednou bojovat o mistra světa, nebo se pokoušet. Ale nestalo se tak (alespoň prozatím). Místo něho vyrostl někdo jiný. Ding Liren. Ding je v ideálním věku, zřejmě i kondici, hraje skvěle. Potrápil a několikrát porazil i mistra světa.
Myslím, že se rozhodne mezi ním a mezi:

Fabiano Caruana (27 let, elo 2842)

Nad Caruana není pána. Podle mě právě Fabi Caruana hraje nyní nejlepší šachy, pominu-li jednu veličkost, Magnuse Carlsena.

I ten elorating připomíná ču-mu-lang-mu. A stejně jako ču-mu-lang-ma o něco povyrostla, povyrostl o něco i Fabi Caruana. Musí, protože nic jiného v bitvě o vrchol nejde.
Zocelený. Tak mi Fabi přijde po posledním boji o mistra světa. Víme všichni jak to tenkrát bylo. Klasické partie skočily nerozhodně 6:6. V rapidech mistr světa dominoval.

Fabi se určitě z toho boje poučil. Jeho hra mi přijde ještě o něco vyspělejší a vyzrálejší. Bude to však stačit?
Fabi má zřejmě ideální postavu a věk na nejlepší životní šachový výkon. Pokud se vás někdo zeptá jak má fyzicky vypadat ideální šachista - ukažte mu fotku či video Fabiho.

Je to štíhlý sportovec. Ano, možná by měl problém benčovat s osou, ale zaběhne určitě maratón, vydrží náročné boje a nevláčí sebou zbytečné kilogramy tuku a svalu. A určitě se dokáže poškrábat na těch místech (zádech), kde to již nikdy nedovedu. Šachista prostě není kulturista.

Pokud to Fabi dotlačí na titul šachového Krále, tak si asi jeho fotky nebudou lepit mladé šachistky nad postel (jako Magnuse). Ale dokáže-li to, budeme mít Krále gentlemana se skromným srdcem. Jde to však vůbec dohromady? Uvidíme.

Robert Cvek

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location

logo sachy cvek p

Smysl těchto stránek je pomoc šachistům z České republiky i ze Slovenska. Tyto stránky jsou zaměřeny především na trénik šachu i rad ohledně (sebe)trénování. Budeme rádi pokud tu najdete to, co jste hledali ;)

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…