Dobrý den, mé jméno je Jan Moštěk a jsem vystudovaný sportovní trenér a hráč šachového oddílu Tj Vlčnov a napadlo mě napsat vám něco o výživě ve sportu. Jelikož i v šachovém prostředí se s výživou velmi často setkáváme především na nejvyšších úrovních.
zdrava vyziva mV daných článcích se nebudeme zabývat sportovními aktivitami, které jsou taktéž velmi důležité pro hraní dlouhých šachových partií, ale pouze výživovými prostředky a zaměřím se na zajímavé výživové prostředky právě pro šachy. Kdyby, jste měli zájem napsat článek o zajímavých sportovních aktivitách, který bych doporučil, stačí napsat do komentáře a napsal bych i tento článek.

Ale nyní už jsme, vraťme k výživě ve sportu, kde jak jsem již zmínil, se objevuje dané téma především na vyšší šachové úrovni. Kde i A. Karpov při odvetném zápase proti G. Kasparovi měl vlastního kuchaře a hlídal si správný jídelníček, kde hlavním důvodem správné výživy při šachové hře, kde je hlavním cílem zajistit správné okysličení mozku během partie nebo během dlouhého turnaje. V prvním článku bych chtěl napsat úvod k dané problematice a seznámit vás s hlavními výživovými složkami.

Sportovci různých odvětví mají rozdílné potřeby, ale dobře vyvážená výživa a pitný režim je nutností pro všechny sportovce, i-když každý sportovec potřebuje jiný podíl výživových prvků. V mnohých publikacích se můžete dočíst, že strava tvoří 60–70 % celkových předpokladů pro dosažení dobrých výsledků ve sportu. V šachové sféře se daná čísla budou lišit, ale i tak výživa může napomoci k sehrání lepší partie. Základními výživovými látkami jsou cukry, tuky, bílkoviny, minerály, vitamíny a voda, neboť bez těchto znalostí o základních látkách, které jsou důležité pro lidský organismus při sportech se neobejdeme. V tomto článku vás chci jen okrajově seznámit s hlavními výživovými látkami a aby, jste se dostali do povědomí čeho chceme ve výživě dosáhnout. V dalších článcích vám chci podrobněji představit základní výživové látky a na závěr se vrhneme na to nejdůležitější a to budou výživové látky pro šachový sport.
Na závěr si řekněme o fyziologické energetické hodnotě živin ta nám udává, jakou musíme fyzickou aktivu provést, abychom využili určité množství živin a udává se v kJ nebo kcal a najdete ji vždy na, jakémkoliv obalu vašeho jídla.

vyziva 1A abychom měli vyvážený pohyb a stravu je nutné mít tyto 2 veličiny v rovnováze. Tudíž kolik živin za den přimete do svého tolik musíte ze svého těla dostat fyzickou aktivitou (sportem), aby jste nenabírali na váze. Pokud by jste chtěli zhubnout musíte udělat něco více na straně fyzické aktivity a museli by jste delší čas provádět fyzickou aktivitu. Fyzická aktivita samozřejmě nemusí být jenom sport, každou činností, kterou provádíme se z našeho těla dostává energie, kterou jsme přijali ve formě živin. Máme různé intenzity činnosti, při kterých máme různý energetický výdej, základní činnosti popisuji v tabulce.

vyziva 2Podle této tabulky jsi jde orientačně sestavit vyvážený aktivní život po stránce výživy a fyzické činnosti.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem co si tento článek přečetli a líbil se jim, je to základní nástin do naší problematiky týkající se výživy ve sportu a věřím, že pro všechny čtenáře budou nejzajímavější právě závěrečné články, ve kterých se podíváme na zajímavé výživové prvky právě pro šachový sport.

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…