images.jpg

Jak ten čas letí...
Před chvíli začalo léto a prázdniny a nyní ve svetru a teplým hrnkem kafe píši tyto řádky. Prsty mi mravenčí zimou, zase abychom začali topit. Toto věčné kolečko se točí čím dál tím rychleji.

A je tu extraliga.
Než se rozepíši o jednotlivých týmech, tak musím napsat hned první postřeh. Bude to mela přátelé. Nevidím jediný slabý tým. Nevidím nováčka co by se chtěl projít uličkou po extraligové stezce a zase šupsem jít dolů. Nic takového, tento ročník to bude boj. Kdo sestoupí? Tato malá otázka mi víří v hlavě. Až moc často

Pojďme ale z druhého konce. Tedy kde nesestoupí. Určitě to nebudou týmy Nového Boru, Lysé nad Labem a Pardubic. Ale zde to ukončím. Ano, tento ročník bude tak obtížný, že další tým podle mě nemá jistotu a když se sejde náhoda s neštěstím, pak ários bambínos, může jít z kola ven každý.

1.Novoborský šachový klub
To číslo co mají novoboráci před svým týmem by určitě rádi měli na konci sezóny. Minulou sezónu jim to těžko nevyšlo. Tato sezóna by měla být návratem domů. A zřejmě bude. Protože tento super tým posílil o nejmladšího českého velmistra a mistra Evropy Vana Nguyena. Tedy mimořádná posila.
České hráče mají: David Navara, Viktor Láznička, Krejčí Jan, Vlasta Babula a Van Nguyen - to je základní česká pětka, mimochodem obrovská síla, od oka bych elový průměr těchto hráčů dal nad 2600. A náhradníci jsou Tadeáš Kriebel a Štěpán Žilka, tedy dva elitní hráči s elem +2500. Bor navíc posílil o další cizince, aby je neohrozila nějaká kolize s turnajem atd. Prostě tým jako z hvězd. Jasný favorit.
Nicméně i tu vidím dvě malé slabiny. Jedna je určitá nestabilita některých hráčů, druhá je úzký kádr českých hráčů. Stačí aby jeden odešel někde meditovat, dva onemocní a co pak?

Výstaviště Lysá nad Labem
Zatím panující mistr. Lysá si nechala stejnou sestavu jakou měla minule. Proč také měnit mistrovskou sestavu? :-)
Možná nějaké kosmetické úpravy dole, které tak od oka nepostřehnu. Lysá má tuto základní českou pětku: Vojta Plát, Oral Tomáš, Vlastimil Jansa, Kislinky Alexej a Šuráň Jan. Náhradníci jsou Tadeáš Baláček, Eduard Meduna a Vítězslav Priehoda. Tým velké síly, ale nevěřím tomu, že se jim podaří obhájit zlato. Nicméně se těším na jejich souboj s Novým Borem.

GASCO Pardubice
Pardubice oslabily, protože jim odešel Jirka Štoček a Jakub Půlpán. Což je samozřejmě zásadní oslabení. Na první šachovnici mají Vasyla Ivančuka. Tak to mě moc potěšilo, velmi rád bych viděl Čukyho v akci.
Základní česká pětka je: Zbyněk Hráček, Jan Votava, Martin Petr, Miloš Jírovský a Luboš Roško. To rozhodně není vůbec špatná pětka, ale s Jirkou Štočkem a Kubou Půlpánem to bylo jiné kafe. Pardubice budou bojovat o druhé, třetí místo. Samozřejmě s takovou sestavou se nemusí bát vypadnutí, ale boj o první místo je bez šance.

ŠK Zikuda Turnov
Rád bych napsal, že Turnov nemůže vypadnout, ale... Turnov má velmi sympatický, mladý tým, ale tato extraliga bude tak těžká, že jistotu nemají. Opírají se o tyto české hráče: Kraus Tomáš, Vykouk Jan, Šimáček Pavel, Vlasák Lukáš a Čech Pavel. To je samozřejmě velmi silná česká pětka. Vždyť první tři hráči mají velmistrovskou úroveň a Lukáš Vlasák je silným mezinárodním mistrem, ale... Ale nemají moc silnou legionářskou skvadru. Je tam sice Maxim Rodshtein, ale to je jen jeden hráč a je otázka kolik toho odehraje. Nicméně je jasné, že pokud Turnov bude hrát "normálně" a "normálně" nastupovat, těžko spadne. Ale čert nikdy nespí...

ŠK Duras BVK
Pojďme na Brňáky. Mimochodem nyní se mi mihla hlavou myšlenka, nebo lépe psáno vzpomínka na časy, kdy Brno nemělo ani jeden tým v extralize!
Duras má tuto českou pětku: Ponížil Cyril, Blahynka Martin, Roubalík Jakub, Martin Červený a Roman Chytílek. Náhradníci jsou Neklan Vyskočil a Martin Šklíba. Cizince mají v rozhraní od ela 2500 do 2600. Tam se nic nezměnilo.
Duras to nebude mít snadné. Nemají samozřejmě špatný tým, ale je otázkou jestli se sejde základní česká pětka a pak jak budou moci pomoci legionáři.

Moravská Slávia Brno
Druhý (nebo první :-) ) brněnský tým musel posílit. To bylo jasné, jinak by neměli moc šancí. A posílili velmi hutně. Protože do jejich týmu přišel Jiří Štoček, jeden z nejsilnějších českých velmistrů. Nicméně...pojďme na českou pětku: Jiří Štoček, Tomáš Polák, Josef Obšívač, Petr Pisk a Matyáš Zeman. Důležitým náhradníkem je Bronislav Vymazal. První dva hráči jsou excelentní, ale další trojka už takovou sílu (zdaleka) nemá. Budou to mít těžké, protože prostě není a nebude snadné cesty, všechny týmy jsou nabouchané. Také jsem zvědav zda skutečně a kolik bude hrát Boris Gelfand a Ivan Sarič. Protože pokud jim odehrají všechny klíčové zápasy, pak se ta pomyslná miska zřejmě překlopí na jejich stranu. Uvidíme.

Siesta Solution Unichess
Unichess to nebude mít snadné. Odešel jim Van, první šachovnice a to je citelná ztráta. Sice mají českou pětku excelentní: Peter Michalík, Lukáš Černoušek, Jan Bernášek, Jiří Rýdl a Pavel Vávra. A dále jsou zabijáci jako Jiří Jirka a Václav Svoboda. Jenže JJ už nehraje a těžko pocestuje někde do daleka. Co vím, tak Vašek má velkou práci v zahraničí. A Unichess nemá silné legionáře. To všechno jim znesnadňuje boj o záchranu, ale stejně si myslím, že se zachrání. Zase když budou nastupovat kompletní včetně Juraje Drušky a Mariána Jurčíka, mají tým na záchranu.

ŠK Dopravní podnik Praha
Velmi zajímavý tým netradičního složení.
Na první pohled je to tým na sestup číslo 1. Nicméně mají velmi vyrovnaný tým až do konce a hned jde vidět, že dávají šanci mladým - silným - českým hráčům, což je jen dobře. Hlavní česká pětka je: Jakub Půlpán, Jan Miesbauer, Kiril Burdalev, Leonid Vološin a Ivan Hausner. Mají silné náhradníky: Nondase Kourousise, Tomáše Kulhánka a Petra Jirovského. Jejich síla je hlavně na zadních šachovnicích. Jsem zvědav jak si povede Igor Štohl na první šachovnici.Teď mu to rozhodně nezávidím :-)

Slavia Kroměříž
Slavia postavila silný tým. Mají asi deset silných legionářů. Jde vidět, že se skutečně chtějí zachránit a nechtějí zažít (nepříjemnou) situaci, kdy nějaký legionář vypadne. Česká pětka je: Karel Malinovský, Martin Hollan, Jan Rubeš, Michal Konopka a Petr Hollan. Pokud bude tato pětka nastupovat ve všech důležitých zápasech (s nejsilnějšími legionáři), pak mají velkou šanci se zachránit. Nicméně pokud jim vypadne jen jeden český hráč, pak adekvátní náhrada už není. Milan Pastirčák a Pepa Mudrák jsou samozřejmě silní hráči a mám je oba rád - však jsme ten postup společně vybojovali :-) ale prostě čas se nezastaví a tento ročník je opravdu brutální. Tak to prostě je.

BŠŠ Frýdek - Místek
Nemohu nezmínit (vynucený) odchod Igorse Rausise. To samozřejmě tento tým hodně oslabilo. Myslím si, že oslabení bude i v jiné rovině a pro tento tým to bude kritický ročník. Základní česká pětka je: Vojtěch Zwardoň, Jakub Szotkowski, Lumír Mrázek, Stanislav Jasný a Jakub Rabatin. Náhradníci pak jsou Vojta Rojíček a Sergej Vesselovsky. Legionáři pak v klasickém složení. Sympatickému týmu F-M držím palce ať tento ročník ustojí, ale nebudou to mít vůbec snadné...

A jako obvykle jsem si nechal nakonec to nejlepší, mordor.

Labortech Ostrava
Labortech se zatřásl. Někteří hráči odešli. Ruka krize bývá nemilosrdná. Postihnout může kohokoliv. Základní česká pětka Labortechu je: Jiří Kočiščák, Petr Velička, Víťa Rašík, Jan Malík a Petr Walek. Náhradníkem je Vláďa Talla. Právě on by měl nastupovat co nejvíce, aby se Labortech udržel. Všichni by měli nastupovat. Co si budeme povídat, nebo psát, pro Labortech to bude velmi těžká sezóna. Kde jsou ty časy, kde se pomýšlelo na bednu?
Nic není věčného, čas plyne jako řeka. A někdy, v temných koutech mordoru se bude vzpomínat jak to tenkrát bylo... Všechno všecičko jednou čas zakryje svým závojem prachu, pohladí rukou zapomnění a políbí polibkem propuštění z brány konečnosti.

ŠK Slavoj Poruba
A jako obvykle my, Slavoj, přicházíme poslední. Ačkoliv jak vidím, jsme nalosovaná jednička. Rád bych napsal, že bychom to postavení měli udržet :-)
Minulý rok si s námi kostky osudu nepěkně zahrály a my jsme tak tak prošli branou záchrany. Tento rok, to bude -snad - jiné. Bude. Posílili jsme o Ríšu Biolka a to je silná posila. Naše základní česká pětka je Robert Cvek, Richard Biolek jr., David Kaňovský, Jaroslav Bureš a Akaki Sharashenidze. Jako náhradníci jsou Lukáš Klíma, Radomír Caletka a Jirka Adámek.
Legionářskou skvadru máme jako obvykle. Doufám, že s touto sestavou se nebudeme se strachem dívat dozadu, ale naopak, naše pohledy budou směřovat dopředu. Proč bychom sakra na tu bednu nemohli taky jednou vyjít. Věřím, že tým na to máme! Ale jen víra stačit nebude.

Ajaj ono to už za chvíli začne :-)

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…