user
V šachové letní sezoně bývá před říjnovým zahájením soutěží družstev obvykle sehrána řada pravidelných turnajů jednotlivců. Z hlediska významu, kvality a lokální dostupnosti pro strakonické hráče patří k těm nejdůležitějším tradiční turnaj O pohár města Klatovy, který se letos uskutečnil ve dnech 29.6. – 7.7.
Devět kol bylo sehráno během devíti dnů, každý hráč měl na partii dvě hodiny plus 30 vteřin za každý tah. Hrál se tedy tzv. „praktický šach“ a podle podobných pravidel se hrají nejznámější zápasy o titul šachového mistra světa.
V té nejvyšší z několika kategorií bylo na startovní listině 82 šachistů a šachistek z České republiky, Německa, Ruska, Belgie a Malajsie. Její špičku tvořil jeden velmistr (Petr Neumann, aktuálně 52. hráč českého žebříčku s hodnocením výkonnosti Elo 2403), tři mezinárodní mistři a dvanáct mistrů FIDE. Pokud jde o celkový kontext, z první dvacítky hráčů elitní kategorie jich řada měla kvalitu na úrovni dostatečné pro aktivní účast v současné české Extralize. Podobně kvalitních turnajů v praktickém šachu vzdálených do 50 km od Strakonic se během roku koná velmi málo, navíc poslední ročník srovnatelně obsazeného strakonického turnaje se uskutečnil v roce 2013, kdy Strakonice OPEN vyhrál velmistr Petr Velička.

Ze strakonických hráčů se v „Klatovech 2019“ nejlépe umístil devatenáctiletý Václav Kotál. Tento pro Strakonice do budoucna nejslibnější hráč byl ještě po pátém kole překvapivě třetí, avšak závěr mu v silné konkurenci nevyšel. Konečným 22. místem v podstatě potvrdil své předpokládané umístění a předvedl standardně velmi kvalitní výkon při Elo těsně nad 2200. Druhému strakonickému hráči Václavu Novákovi patřilo ve startovní listině podle kvality výkonnosti 70. místo a skončil 58. Se sedmi remízami a pouze dvěma prohrami z 9 partií opět potvrdil, že proti kvalitnějším hráčům se dokáže dobře motivovat. V hodnocení si připsal 27 bodů a je těsně pod hranicí první výkonnostní třídy, tedy Elo 1900. Pro TJ ČZ Strakonice jsou oba tito hráči pro nový druholigový ročník rozhodně kvalitní jistotou.

V klatovské „B“ soutěži bojovalo celkem 136 hráčů a výkonnost těch nejlepších se pohybovala kolem hranice Elo 1900, tedy první výkonnostní třídy. Strakonice reprezentoval čtrnáctiletý Vít Kotál, který je hráčem Šachové akademie VŠTE, ale jako místní odchovanec pravidelně nastupuje za strakonická družstva. Teoreticky měl obsadit 60. místo, ale skončil 24. V celkovém Elo hodnocení si polepšil o 47 bodů (zatím 1556). Tento benjamínek šachové rodiny Kotálů neustále zlepšuje svoji výkonnost a společně se svým již zmíněným bratrem Václavem patří k největším nadějím a současně stále více i jistotám strakonického šachu. Navíc otec Petr Kotál se nedávno stal novým předsedou strakonického šachového oddílu.

V kategorii seniorů se utkalo jedenáct šachistů. Zdeněk Šlapák, hráč registrovaný u Slovenského šachového svazu a pravidelně nastupující za strakonický oddíl, vybojoval čtvrté místo a rovněž potvrdil svoji aktuální výkonnost s Elo 2070.
Ostatní hráči strakonického oddílu letos turnaj v Klatovech vynechali. V minulosti například Adolf Lacina, strakonická jednička, byl v roce 2017 v nejvyšší kategorii pátý.
Přední místa v Klatovech nakonec patřila hráčům s výkonností Elo nad 2300 (tedy na úrovni mistrů FIDE) v pořadí vítěz Josef Havelka z SK Oaza Praha, který kromě Poháru získal cenu 15 000 Kč, druhý Jan Rubeš z ŠK Teplice a třetí Petr Špreňar z ŠK Jičín. Čtvrté místo vybojoval hráč píseckého ŠACHklubu mezinárodní mistr Ivan Hausner, tedy výsledkově nejlepší hráč z Jihočeského kraje. Za zmínku stojí, že pan Hausner, který je pro český šach skutečným pojmem, začal v poslední době nárazově lektorsky spolupracovat se strakonickým klubem. Pátý skončil osmnáctiletý Matyáš Zeman, který ještě před dvěma roky pravidelně nastupoval za strakonický oddíl, dnes druholigový hráč Sokola Tábor a český reprezentant v nižších věkových kategoriích se stále stoupající výkonností a kvalitou hry.
5. ročník přeboru Sušice

Poněkud jiného ranku byl pátý ročník jednodenního devítikolového rapidového turnaje v Sušici sehraný 13. července, kdy každý hráč měl na partii 10 minut. Turnaj se od toho klatovského lišil nejen systémem hry, kvalitou obsazení, výší cen a celkovým počtem účastníků, ale i atmosférou. Je to každoroční akce místního šachového oddílu, při které je sice podle pravidel vyhlášen vítěz a konečné pořadí, ale při prvním losování a nasazení se nepřihlíží k výkonnosti hráče a výsledky nejsou nijak započítávány do celkového průběžného Elo hodnocení. Na prvním místě je viditelná snaha užít si společně férového měření šachových sil ve velmi přátelské až rodinné atmosféře a kvalitním prostředí, což se pořadatelům daří více než dobře. A mnozí šachisté podobný typ turnajů upřednostňují.

Z 28 účastníků (jedna žena) byli čtyři hráči ze Strakonic. Zvítězil již zmíněný Ivan Hausner jen o půl bodu před strakonickým Václavem Kotálem, jehož ve vzájemném zápase porazil, třetí byl Alois Soukup z plzeňského oddílu TJ Košutka. Strakonický Václav Novák, loňský vítěz, skončil šestý, Petr Hnilo desátý a Petr Kotál šestnáctý.
Účast na letních turnajích jednotlivců je na libovůli každého hráče. Strakonický šachový oddíl bude od října hrát druhý rok za sebou druhou českou ligu osmičlenných družstev, a proto letní příprava pro jeho hráče zcela jistě vyvrcholí druhým ročníkem domácího rapidového turnaje Strakonický Rumpál s partií na dvakrát 20 minut. Bude se konat 14. září v sokolovně v rámci festivalu Strakonice nejen sobě a bude rozdělen na kategorii registrovaných a neregistrovaných, což znamená, že zúčastnit se ho bude moci naprosto každý. Loňský vítěz Filip Holý z TJ Bohemians Praha přislíbil svoji účast (na turnaji v Klatovech byl v elitní kategorii třicátý) a vše naznačuje tomu, že letošní účast registrovaných hráčů bude početnější a kvalitnější než na prvním ročníku. Je sympatické, že Český šachový svaz se toto propojení šachového turnaje s kulturním festivalem rozhodl finančně podpořit a oceňuje tak snahu místního oddílu o propagaci této hry zaměřenou na širší veřejnost.