Výsledek obrázku pro alien chess
V tomto článku si ukážeme, co všechno může zvládat váš telefon s minimem úsilí. Stačí si stáhnout aplikaci Alien Chess a zbytek se udělá tak nějak sám. Článek pro vás jménem aplikace připravil český velmistr Štěpán Žilka, zakladatel a programátor tohoto projektu.


aaa.jpg

Strategie, plány, to je něco, co mnoho hráčů glorifikuje, někteří se tomu naopak vysmívají, pravda ale bude někde na půli cesty. S aplikací Alien Chess stačí v libovolné pozici v zahájení kliknout na tlačítko s drakem a hned uvidíte, jak moc je pozice strategická (zelená) nebo taktická (červená) a jaké plány se k sobě hodí a jaké nikoliv. Třešničkou na dortu je pak možnost u každého plánu ukázat nejtypičtější pozici, kde se vyskytuje.


bbb.jpg

 Ve světě internetu se velmi snadno dostává k informacím a každý, kdo chce v šachu něco znamenat, musí mít dnes už svůj kalendář šachových akcí. I my jeden máme, od ostatních se ničím výrazně neliší, ale zkrátka chceme jít s dobou. V rotaci akcí na nejnavštěvovanější úvodní obrazovce aplikace pro vás inteligentně vybíráme turnaje ve vaší blízkosti s předností těch, které budou brzy začínat. Je to ale hlavně o komunitě, kterou chcete svým turnajem oslovit.

 ccc.jpg

 Podpora tištěné knihy je něco, co jsme měli na paměti už delší dobu. Až s konkrétními datovými podklady, které pro nás připravil Martin Beil, jsme ale toto mohli zrealizovat. Doufáme, že kromě vyhledávacích dat ve formátu čtyřoké obludy zvládneme i původně zamýšlenou spolupráci na pokročilé vyhledávací funkci všeobecně pro autory české šachové literatury. Už víte, kterou knihu s komentovanými partiemi si vyberete pro studium královského gambitu?

 ddd.jpg

 Připravujete se na partii a zajímá vás, co si o dané pozici myslí silní hráči a k jakému tahu a s jakou úspěšností se přiklání? To je vůbec jedna z prvních funkcí, kterou naše aplikace zvládala. Ve výchozí databázi máme partie pouze z lidských soubojů, s trochou snahy si ale můžete vytvořit databázi vlastní včetně partií korespondenčních. To jsou ty modré ?

 

ddd.jpg

 Znalost klíčových motivů v koncovkách je často rozdílový prvek mezi úspěchem a neúspěchem. Pokud se prokoušete podrobně okomentovaným balíčkem „Sixman“, nejspíše vás vůbec nepřekvapí, že pro aktivitu krále zde není prostor a král v takovéto situaci musí prchat dolů co nejdál od soupeřových pěšců. Tato databáze koncovek je tak velká, že trenéři z ní nejspíše dokáží lovit zajímavé pozice po celou svou kariéru.

 eee.jpg

 Vizualizace a netradiční formy přípravy jsou něco, čeho jsme se rozhodně nebáli. To, co dnes mnoho z vás považuje za nepřehledný chaos, může být za pár let standardem. Pouhým ježděním prstu po obrazovce můžete zjistit opravdu hodně informací o tom, jak by se mohl vyvíjet váš následující souboj na 64 polích. Autor velmistr a velký fanda datového inženýrství vám zde připravil kombinaci standardních i tak trochu alieních postupů. Namixujte dle chuti a libosti.

fff.jpg

 

Kdo zná Aliena, zná pexeso. Víte ale, že v aplikaci můžete najít dvě další hry, které vás můžou pobavit a třeba i něčemu z šachových souvislostí přiučit? Otáčení figurek stejné hodnoty v opačné barvě (pexeso), hledání černé dámy (zakletá zahrádka) nebo rozložení figurek tak, aby kryly právě a jen označená políčka (strážci šachovnice) jsou tu pro vás. Slouží zejména k odreagování, mnohé z vás by ale překvapilo, s jakou efektivitou dokáží silnější šachisté tyto hry porážet. Náhoda?

ggg.jpg



Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…