chess 5902047 1920

Nyní pojďme k taktickým věcem, dneska náš čekají: špatný taktický postřeh a nevyvinutá intuice/cit pro ostré, dynamické pozice.

Špatný taktický postřeh

Kámen úrazu je právě taktický postřeh. Myslím si, že jeden z nejhlavnějších šachových důvodů časových tísní je špatný taktický postřeh, nebo také pomalý postřeh (což je to samé). Je rozdíl, pokud vidím přesně nějakou kombinaci za minutu, nebo za pět minut.

Mnoho šachistů zhruba ví (v některých pozicích) co mají dělat a kde hrát, ale jak to uskutečnit a zároveň si dávat pozor na mnoho věcí vůbec jednoduché není. Navíc je taktický postřeh/pozornost úzce spjatá s koncentrací. Daleko více si o tom řekneme v dnešní přednášce ve Vyškově. Nicméně už jsem na toto téma články psal. Na spojitost koncentrace a taktiky, řešení úloh na taktický postřeh. Je nutno si toto cvičit, protože ztráta koncentrace se skoro vždy rovná = (hrubá) chyba.

Mnoho šachistů co jsem měl možnost potkat a bavit se s nimi, mi jenom potvrdilo, že taktiku skoro vůbec netrénují a pokud už, tak pak špatně – zbytečně složité a těžké úlohy. Přitom praktická partie je z 90-100% tvořena drobným, několika tahovým propočtem a neustálou kontrolou co mi soupeř hrozí a zda na můj tah má nějakou taktiku. Nicméně tato neustálá kontrola vyžaduje koncentraci a silně vyvinutý taktický postřeh (a také energii, kdo na to není zvyklý, tak je to velmi těžké).

Taktický postřeh trénujte z velmi jednoduchých úloh, kterých se snažte vyřešit hodně, ale řeště tak, jako by šlo o život. Tedy ne povrchně „to už mám“, ale skutečně si dát záležet a hledat obranné možnosti soupeře.

Za mě mohu napsat – základ tréninku je trénování jednoduché taktiky na mohutné zlepšení taktického postřehu.

Nevyvinutá intuice/cit pro ostré, dynamické pozice

Samozřejmě základem této intuice je mít dobrý taktický postřeh. Intuici nemusíte mít jenom na jednoduché pozice, či statické pozice bez taktického náboje. Naopak, důležité je cítit dynamiku pozice. Mimochodem dynamika pozice je právě hodně o citu pro figury, protože kolikrát je to pozice, kde máte dost slabin, přesto stojíte velmi dobře, protože to kompenzujete výborným postavením figur. Nebo můžete mít materiální nevýhodu, ale opět kompenzovaná výborným postavením všech figur (například omračující partie Kasparova černými v královské indické s Karpovem v zápase o MS 1990).

Jak takovou intuici získat? V prvé řadě jak jsem už psal, MUSÍTE MÍT BEZPODMÍNEČNĚ ALESPOŇ DOBRÝ TAKTICKÝ POSTŘEH. Nadále doporučuji si přehrávat příklady a partie na dynamické a ostré pozice. Dále klidně zkuste hrát dynamické zahájení, třeba jako královská indická, studujte vybrané partie na toto zahájení (třeba Curych 1953 a klasická oběť pěšce za rozehrání Sg7 a blokádové pole e5 pro jezdce – tedy max. aktivitu figur, myslím, z paměti, že šlo o partii Kotov – Gligorič). Studovat opravdu pečlivě, přemýšlet nad každým tahem a klidně i analyzovat.

A pak samozřejmě hrát se sparingem. Čím více partií na to odehrajete a čím více to budete analyzovat, tím se vám toho více dostane do hlavy. A právě o tom to je. Nehledejte zázraky, protože zázrak máte v hlavě. Nechte ten největší a nejúžasnější sval dlouhodobě pracovat, dávejte mu co je třeba a „najednou“ uvidíte jak se vám mozek rozžhaví a jak „najednou“ budete pozici cítit a vidět obraty, které jsou vám zatím skryty. Nespěchejte, všechno má svůj čas, ale pracujte denně, odhodlaně a cílevědomě.

Robert Cvek

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…