Nyní máme před sebou poslední díl z hlediska šachových příčin časových tísní. Měl jsem už možnost pracovat s mnohými hráči různé síly a pro mnohé byly právě následující body kamenem úrazu.
Neustále upřednostňování chaotických pozic. Zbytečné počítání variant, zbytečná hra na komplikace.
Mnoho hráčů si myslí, že šachy umí jenom hrát tak, že neustále na šachovnici dělají chaos. Nemají skoro partii, aby se „něco nedělo“ a jsou schopni i jednoduché pozice nesmírně zkomplikovat ať už jsou pro ně komplikace výhodné či nikoliv. Myslí si, že pouze takto umí hrát šachy. Vsugerovali si to. Je docela možné, že v minulosti třeba prohráli suchou partii. Druhou pak zkomplikovali a vyhráli a hle, pravidlo bylo na světě – „umím jen komplikovat!“ A dalšími desítky a stovkami partii jste se jenom vlastně učili hledat „bordel“ na šachovnici.
Že to ale není správná cesta je jasné. Už jenom proto, protože je „zvláštní“, že pouze vy máte na šachovnici neustálý chaos a kamarádi jen občas. Hrát takto šachy může být někdy velmi dobré, ale také ne.
Řekneme si nevýhody:
= často ztráta kontroly nad partií
= a s tím zcela náhodný výsledek, což někdy/často je velmi trpké
= neumění uplatňovat převahu
= a tím pádem vlastně velká část (MOŽNÉ!!!) šachové síly jde pryč. Když někdo ví, že neumí uplatňovat převahu, ví, že neumí hrát klidně, ví, že koncovky jsou pro něj nevýhodné…tak to mi přijde, jako kdybyste šli boxovat s jednou rukou za zády…
Jak na to? V prvé řadě si musíte nastavit jiné myšlení a to je možná to nejtěžší, že tedy MŮŽETE hrát jednoduché pozice, můžete uplatňovat převahu a můžete jít do koncovky.
Pak doporučuji si pomalu pozvolna přehrávat koncovky, ale NE TEORETICKÉ, ale na uplatnění převahy, na zákony: PROFYLAXE A NESPĚCHAT. Na to byste měli prostudovat dost příkladů, opět se vší vážností a koncentrací. Tím byste měli kapku po kapce cítit jednoduché pozice a rozumnět jim. Dále pak to samé, ale až později, ve střední hře. Samozřejmě nadále doporučuji, velice vřele, abyste hráli se sparingem tréninkové pozice na „nudné“ pozice, bude to o to lepší, když váš sparing bude mít právě poziční styl. A poslední krok je CÍLENĚ hrát i ve vážných a rapid partií suché šachy, cíleně měnit dámy atd. Sice vás to z kraje bude stát nějaké elo body, ale je to výhodná investice. Protože když potom procítíte i jednoduché pozice, budete hrát o dost lépe. Konečně budete boxovat s oběma rukama…
Hledání složitostí, místo jednoduchostí, neumění hrát jednoduše/jednoduché pozice.
Robert Cvek