jak se správně připravit


Pomalu a jistě se nám blíží říjen 2020 a s ním i začátek šachové sezóny soutěží družstev. Pokud nám to koronavirus dovolí a nebude se příliš šířit, tak opět usedneme k šachovnicím a budeme bojovat v krajských soutěžích, ligách a v extralize.

Pokud jste v létě moc tréninku nedali a nezahráli si nějaký šachový turnaj, tak je nejvyšší čas začít víc trénovat a zahrát si třeba nějaké tréninkové partie, aby jste se trošku rozehráli. Možností je hodně. Buď se sejít s kamarádem z šachového klubu nebo si zahrát na internetu s někým úplně neznámým a otestovat si například nové zahájení.

Jak se tedy připravit? Co se týká zahájení, tak mějte připravené jedno hlavní zahájení a zde spoustu odboček, aby se Vaši soupeři měli menší možnost přípravy na konkrétní variantu. A také mějte několik zahájení na překvapení. Za sebe můžu říct, že jsem za poslední roky hodně měnil repertoár zahájení a zkoušel hrát všechno možné, protože mi nic nepřišlo ideální a černými jsem stál po zahájení mnohdy hůře.

V dnešní době je velmi důležitá příprava na soupeře z hlediska zahájení. Mladí soupeři se dokáží se svými trenéry velmi dobře připravit a pak Vás přehrát. Varianty na zahájení je dobré čerpat z knížky a ukládat si je do chessbase v počítači, aby jste si je mohly kdykoliv připomenout a velmi důležité je to, aby jste si varianty slovně okomentovali.

A poslední dobou je obrovský boom ve formě šachových videí na youtube, tak pokud umíte trochu anglicky, tak tam jsou neomezené možnosti k tréninku. Stačí zadat název zahájení v angličtině na stránkách youtube a pak si stačí už jen vybrat z množství videí. A samozřejmě i videa od Robert a Petr šachy jsou k dispozici na youtube.

Ve střední hře obvykle ztratíte většinu času na hodinách přemýšlením nad variantami. Je zde velmi důležité zlepšit se v propočtu variant a v přesnosti propočtu. O tom natočil pěkné DVD Andrei Ostrovski s názvem Art of calculation, které doporučuji. V této fázi partie je obvykle i nejvíce taktiky takže trénujte jednoduchou taktiku a určitě se brzy zlepšíte v šachách. Opět spoustu materiálu najdete na internetu.

Učebnicí střední hry lze nazvat knížka Mezinárodní turnaj velmistrů - turnaj kandidátů - Curych, 1953 od Davida Bronštejna. Výborná knížka na zlepšení v šachu je od Jána Markoše – Pod hladinou, kterou jsem už prostudoval dvakrát (opakování je matka moudrosti) a mohu ji doporučit.

Koncovka rozhoduje o výsledku partie ve většině velmistrovských partií. Naproti tomu ji mnoho hráčů v krajských soutěžích neumí, proto pokud chcete přehrát podobně silného a nebo silnějšího hráče, tak se naučte hrát koncovky. Pokud budete dobře ovládat knížku od Richarda Biolka – Koncovky základní kurz a k tomu knížku Koncovky II od stejného autora, tak máte nakročeno minimálně k titulu KM. Přejít ze střední hry do lepší koncovky je umění silnějších hráčů.

Snažte se být u partie pokud možno bez stresu a bez velkých časových tísní. Toto bohužel nedokáži a stojí mě to hodně ztracených bodů.

Moje doporučení na závěr je zavřít se do místnosti, kde nejsou žádné rušivé vlivy a vzít si šachovou knížku a šachovnici a soustředěně si přehrávat partie. Přeji Vám mnoho šachových výher a radosti z této krásné královské hry.

Karel Bartoš

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…