Už se mě ptalo hodně šachistů (ohledně trénování) jak často a jakým tempem mají hrát partie na internetu. Docela dost z nich mělo obavy, že hrají na internetu příliš často.
Klíčem k dopovězení této otázky je slovo koncentrace a také plné zaměření. Nejenom v šachu to funguje tak, že se učíme nejlépe, když se na to plně soustředíme, nejlépe když nás to baví a zaměříme se plně na danou činnost.
Další věci už tak důležité být nemusí. Například v knize "sám sobě trenérem" jsem popisoval, že mi strašně moc dalo studium Capablancových partií, přitom jsem si partie přehrával rychle a na malé šachovnici v leže. Tedy z hlediska techniky to vůbec nebylo dobré, přesto mi to dalo strašně moc, z hlediska koncovek nejvíce. Navíc jsem si partii přehrával z ruské knihy a ruštinu jsem uměl jen minimálně.
Jde totiž o plné zaměření na danou činnost, kdy jste v nejlepší koncentraci, pak Vám mozek funguje skvěle a učí se a když vás to baví, mě to bavilo přímo ohromně. Neřešíte vnější ani vnitřní podměty, které ruší. Například, že si to nezapamatuji atd.
Hraní je podle mě jeden z nejlepších tréninků vůbec. Vždyť šachy jsou hrou a co může být lepšího než hrát šachy ohledně tréninku? Ale zde bychom měli dodržovat následující body:
A) Nenutit se do hraní, pokud z nějakého důvodu nechci (třeba únava) podívám se raději na video
B) Plně se během hry koncentruji, makám, všechno kontroluji a počítám
C) V momentě když už to nedokáži, nebo nejsem v koncentraci musím toho nechat. Nesmím dopustit, abych třeba ještě dvě hodiny hrál nesmyslně jen na čas atd.
D) Učím se i zahájení, pokud neznám zahájení, podívám se pak, jak se to hraje a proč
E) Měl bych si zaznamenat nejčastější příčinu prohry a podumat co s tím
To je podle mě ideální a pak můžete hrát "jak dlouho chcete". Protože plnou koncentraci a plné zaměření udržíte jen určitou dobu. Můžete někdy, třeba o víkendu jak budete fit, vydržet i déle.
A jaké tempo? Mělo by být vyvážené. Takže to střídat. Pokud špatně hrajete rychlejší tempo, třeba 3+2, tak to určitě dávat rozumně do tréninku a učit se rychlost, ale i přesnost a zase naopak.
Robert Cvek