magnus carlsen 5796977 1280


Do mistrovství světa v Dubaji (listopad/november - prosinec/december) je ještě dost času. Skutečně? Těch 6-7 měsíců uletí velmi rychle.

A pak tu budou jen oni dva a smečka hladových očí. Magnus a Ian. Podají si ruce, usadí se do křesel a začnou rozehrávat největší šachovou záhadu roku 2021.

Jak to celé asi dopadne? Jak to bude probíhat? Jaké šance kdo má?

Favorit bude Magnus Carlsen. To je jasné. Pěkně to napsal (nebo řekl) Saša Griščuk (jaké má šance Nepo):  "Existují. Pro většinu hráčů jsou trochu iluzorní, ale pro něj určitě existují. Méně než 50 procent, ale mnohem více než nula."

Mohu jen souhlasit s Gríšou. Palce budu držet Nepovi, protože prostě z principu držím palce vyzyvatelovi, navíc proti favoritovi. Ale Magnus je silný, příliš silný. Když se díváte jak hraje, jakékoliv tempo, jak analyzuje, hodnotí pozice, tak vidíte tu strašnou sílu.

Kde má Nepo hledat šance? Myslím si, že v dynamice. Nepo velmi dobře cítí dynamické pozice. Má tah na bránu a skvělý cit v chaotických pozicích. Nicméně na turnaji kandidátů ukázal (hlavně partie s Wangem), že dokáže hrát i nudné koncovky. Rozhodně bude muset zabrat na obraně mírně horších pozicí, jak šachově, tak i nešachově.

Velmi zajímavá bude (také) volba zahájení. Magnus by se měl snažit bílými o malou výhodu a obecně pozice tupit. Zase Nepo by se měl snažit (bílými) o pravý opak. Více jsem ale zvědav na černé figury. Bude "sicilský souboj" ? Nebo nás čeká překvapení?

Klíčem - možná - bude psychika. Stále si myslím, že to jen ten grál, který hledá každý. A na takové úrovni je to skutečně věc nejcennější. Magnus má nervy ze železa. Však to všichni víme, navíc to pěkně ukázal/dokázal experiment s Nakamurou. A co Ian? Tam nevím, vůbec nevím. Ale měl by zde zapracovat ze všech sil. Bude to pro něj velmi těžký nápor. Nebude tam sedět sám, ale půl světa s ním.

Uvidíme. V každém případě už se nemohu dočkat a nemohu se dočkat, až si sednu do "komentátorského" křesla a pěkně na živo se pustím do komentování.

Robert Cvek

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location

logo sachy cvek p

Smysl těchto stránek je pomoc šachistům z České republiky i ze Slovenska. Tyto stránky jsou zaměřeny především na trénik šachu i rad ohledně (sebe)trénování. Budeme rádi pokud tu najdete to, co jste hledali ;)

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…