Zahajeni


Vybrat nejlepší tři knihy, obzvláště v zahájení, není snadná věc. Je to hlavně věcí vkusu a hráčské síly. Pokusil jsem se udělat můj vlastní žebříček a něco málo o knihách napsat. Samozřejmě neznám všechny knihy o zahájení, takže jde jen o knihy které jsem viděl.

3. místo Alexander Ipatov Unconventional Approaches to Modern Chess

Se třetím místem jsem měl největší problém, protože první a druhé místo mi bylo jasné hned. Ale co třetí? Nakonec jsem se rozhodl pro " nekonvenční přístupy k modernímu šachu". Jak už napovídá sám název, snaží se autor (silný velmistr) hledat zajímavé postupy v různých zahájeních. Například ve španělské obraně, skotské, sicilské atd. Za obě barvy. Velké plus knihy je, že autor dost věcí slovně vysvětluje a také ukazuje docela dost netradiční, přitom dobře hratelné systémy. Mínus samozřejmě je, že se vám nemusí trefit (i když docela pestrým) výběrem do zahájení.

2.místo Christof Sielecki Keep It Simple 1.d4

Jde o kompletní zahájení - bílými - po 1.d4. Autor (zkušený IM) se snaží ukazovat jednoduché a praktické systémy. Jeho zahájení je postaveno na 1.d4 kdy se bílý vyhýbá tahu c4. Pokud možno co nejdéle.
Obzvláště vhodné to je pro hráče, co mají rádi fiančeto po g3, protože hodně systémů je na tom postaveno.
Na knize mě zaujala jednoduchost a praktičnost. Dále je mi sympatické, že autor končí zhruba kolem 12.-15. tahu, rozebírá obecně pozici (plány atd.) a tím končí. Je pak na čtenářovi jak si další varianty zpracuje, uzná-li za vhodné.
Velké plus je, že varianty jsou lidské, respektive autor se opírá o "lidský" program Leela. 
Moje známka je jedna méně. To malé mínus bych dal za jeden systém, který je podle mě udělán dost neprakticky a počítačově. Ale to je (naštěstí) výjimka.

1.místo Nikola Sedlak Londýnský systém 1. a 2.díl

Klenot. A pro mě jasná jednička. Autor (silný GM) skvěle vysvětluje všechny systémy na vzorových partiích. Knihy jsou dělány tak, že nejenom ukážou varianty, ale také pomohou pochopit "vo co go".
Druhý díl je ještě o něco lepší než první díl. Autor hodně prohlubuje obecné myšlenky a principy postavené na londýnském systému.
Zatímco první díl je 1.d4 s Sf4. Druhý díl je postaven na 1.d4 Jf6 2.Jf3 a pak dle volby buď Londýn, nebo Torreho hra (2...g6 3.Sg5). Autor a to je mi také sympatické, nedoporučuje na systém s 2...g6 hrát klasického Londýna, kde mimochodem bílý nic nemá. Velmi šťavnatá kniha, která vás nejenom naučí varianty, ale i pochopení spousty a spousty pozic.

Robert Cvek

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…