on line treninky robert cvek m


Online tréninky

Zakoupit můžete zde:
Detail produktu: "Březen 2024 - Online trénink" (simpleshop.cz)

Ostré a dynamické pozice, jak je hodnotit a jak zde plánovat.

 
Než se vrhneme na téma plánování jako dynamický (měnící se) proces, tak musíme pořádně probrat ještě jednu kapitolu a to je hodnocení a plánování v ostrých, dynamických pozicích.

 
My jsme se doposud hlavně zabývali jednoduchými pozicemi, kde slabost krále a taktické prvky nehrály zásadní úlohu (krále jsme brali v jednom tréninku a sice v 5. lekci hodnocení - 29. online trénink v roce 2023). Nicméně jsou pozice (a někdy často), kdy právě taktika, dynamika a konkrétní počítání varianthraje rozhodující úlohu (na toto jsme se trochu dívali ve 3. tréninku o logice/nelogice v šachu, 27. online trénink v roce 2023). Na tomto tréninku se právě na toto zaměříme a pořádně si to probereme. V prvním tréninku nejdříve uděláme obecné opakování, jak hrát ostré komplikované pozice a jaké tam fungují obecné pravidla.

 
Dále si rozvineme jak k podobným pozicím přistupovat a co je klíčové - jak je hodnotit. Je dobré obětovat figuru? Je dobré obětovat pěšce? A jak se v tom vyznat? Existují nějaké obecné návody/pravidla? A jak hodnotit tyto pozice? A jak se zde plánuje?  A zda je hodnocení postaveno i na nešachových věcech? (= psychika + faktor času na hodinách atd.). Na to všechno se samozřejmě podíváme. Je to velmi důležité téma, takže je třeba tyto věci dobře znát.

 
Chtěl bych, abyste po těchto přednáškách daleko lépe jednak hodnotili ostré pozice a měli i (daleko) lepší cit na to, zda obětovat či neobětovat materiál a jak se obecně v podobných pozicích vyznat. Jak zde plánovat a nakolik se to liší od plánování v "normálních pozicích" (klidné pozice). Důraz bude veden na HODNOCENÍ těchto pozic a pak na plánování.

 
Začneme od základních věcí co se týče hodnocení pozice (a plánování) a půjdeme hlouběji a hlouběji. Chtěl bych toto téma rozebrat se vším všudy. Chtěl bych vám pořádně vysvětlit (všechny) principy hodnocení v šachové partii a nakolik to ovlivňuje plánování.

 
Všechny tréninky budou v úterý od 18,00 tedy:

05. 03. 2024 - 23. díl - Hodnocení pozice a plánování 23. díl
12. 03. 2024 - 24. díl - Hodnocení pozice a plánování 24. díl                          
19. 03. 2024 - 25. díl - Hodnocení pozice a plánování 25. díl
26. 03. 2024 - 26. díl - Hodnocení pozice a plánování 26. díl

 
 
Jde o čtyři díly za měsíc březen/marec v ceně 800 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.


Online zahájení

Zakoupit můžete zde:
Detail produktu: "Březen 2024 - Online zahájení" (simpleshop.cz)

Pokračujeme dále v systémech, kde černý hraje 1...d5. Tedy, kdy černý hraje po 1.Jf3 d5. My hrajeme 2.g3 a po Jf6 3.Sg2 zde vzniká důležitá křižovatka pro černého. My jsme se minule dívali na vývin střelce na f5, nyní se zaměříme na vývin střelce na g4.

 
Tedy po tazích 1.Jf3 d5 2.g3 Jf6 3.Sg2 černý hraje 3...Sg4. Černý staví pak ...c6 ....e6 a plánuje postavit solidní pozici, kde má "vyřešeného" střelce c8 - tedy stejně jak to bylo u 3...Sf5. Tento systém si podrobně probereme, opět klasicky podle vzorových partií, které budou zcela dominovat.

 
Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:

07. 03. 2024 - Systém za bílého s 1.Jf3 a 2.g3 13. díl
21. 03. 2024 - Systém za bílého s 1.Jf3 a 2.g3 14. díl

 
Jde o dva díly za měsíc březen/marec v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut. 
Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu. Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží".

Robert Cvek

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…