on line treninky robert cvek m


Online tréninky

Zakoupit můžete zde:
Detail produktu: "Listopad 2023 - Online trénink" (simpleshop.cz)

Pokračujeme dále ve velkém tématu hodnocení pozice a plánu hry.

 
V prvních trénincích jsme se zaměřili na logiku v šachu. A v dalších trénincích jsme se podívali na čtyři základní pilíře hodnocení a sice: králové, materiál, figury a pěšci.

 
Jak jsme viděli (a dozvěděli se), rozhodující z hlediska hodnocení (a nejčastější) jsou FIGURY. Jsou to právě figury, které rozhodují, jak si pozice stojí a jaký je potom plán. Figury jsou rozhodující jak ve statických (jednoduchých) pozicích, tak i v dynamických (složitých) pozicích, kde třeba střelec může být silnější než věž, přestože nerozhoduje útok na krále.


Myslím si, že pro HODNOCENÍ a PLÁNOVÁNÍ je klíčové pochopit figury, znát jejich skutečnou hodnotu (v dané pozici) a vědět nakolik figury jsou klíčové v hodnocení a plánování. My se v tomto tréninku (listopad/november) pořádně podíváme na figury a do hloubky rozvineme chápání (hodnocení, plán) ohledně figur, co jsme brali minulý měsíc. Pokusím se to velmi podrobně vysvětlit a ukázat na mnoho příkladech.

 
Tvrdím to a budu to tvrdit nadále, umění šachové strategie je postaveno na figurách. Pokud dokážete dobře chápat (cítit) figury, pak budete dobře chápat (cítit) strategii šachu. Hodnocení a plánování podle figur je pak klíčem do dveří šachové strategie.

 
Začneme od základních věcí co se týče hodnocení pozice (a plánování) a půjdeme hlouběji a hlouběji. Chtěl bych toto téma rozebrat se vším všudy. Chtěl bych vám pořádně vysvětlit (všechny) principy hodnocení v šachové partii a nakolik to ovlivňuje plánování.

 
POZOR: Jelikož jedno úterý nebudu moci, vychází nám mimořádně tento trénink na 3 úterky a jeden čtvrtek.
 
Tři tréninky budou v úterý od 18,00 a jeden mimořádně ve čtvrtek tedy:
 
07. 11. 2023 - 9. díl - Hodnocení pozice a plánování 9. díl
14. 11. 2023 - 10. díl - Hodnocení pozice a plánování 10. díl
23. 11. 2023 - 11. díl - Hodnocení pozice a plánování 11. díl - mimořádně čtvrtek!
28. 11. 2023 - 12. díl - Hodnocení pozice a plánování 12. díl
 
Jde o čtyři díly za měsíc listopad/november v ceně 800 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.


Online zahájení

Zakoupit můžete zde:
Detail produktu: "Listopad 2023 - Online zahájení" (simpleshop.cz)


Pokračujeme dále v systému 1.Jf3 s 2.g3 za bílého. Je na čase se podívat na KIDa za bílého a je třeba "vyvrátit" královskou indickou :-) To samozřejmě myslím v uvozovkách, ale systém: 1.Jf3 Jf6 2.g3 g6 2.b3!? Sg7 4.Sb2 0-0 5.Sg2 není vůbec špatný. Jde o tzv. dvojí fiančeto. Tento systém mám asi nejvíce obehraný z volných partií za bílého. My se budeme dívat na systémy kde černý bude hrát "ala" KID tedy systémy s 5...d6.

 
Dvojí fiančeto je velmi solidní systém. Bílý plánuje dokončit vývin a obsadit centrum. Pokud černý chce hrát v duchu královské indické, tedy zahrát ...d6 s ...e5, dostane se do problémů. I proto, ale samozřejmě nejenom proto, je systém dvojího fiančeta dobrý a mohu ho doporučit. Ukáži samozřejmě všechno, co o tomto systému znám a pořádně ho vysvětlím.

 
Důležitá poznámka: Rozhodl jsem se po posledním online zahájení, že trochu uberu variant a více přidám vzorových partií a pokusím se to tedy více vysvětlit z hlediska motivů, plánů a tím pochopení daných pozic. Na to budu brát větší důraz. Chtěl bych, aby každý zahájení dobře chápal a dobře věděl co má dělat a proč.

 
Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:

09. 11. 2023 - 5. díl - Systém za bílého s 1.Jf3 a 2.g3
30. 11. 2023 - 6. díl - Systém za bílého s 1.Jf3 a 2.g3                 

Jde o dva díly za měsíc listopad/november v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut.
Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu. Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží".

Robert Cvek

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…