on line treninky robert cvek m


Online tréninky

Zakoupit můžete zde:
Detail produktu: "Prosinec 2023 - Online trénink" (simpleshop.cz)

Pokračujeme dále ve velkém tématu hodnocení pozice a plán hry.

 
Minule jsme se hodně zaměřili na figury. Nyní si rozvineme znalosti a cítěné figur, hlavně pak hodnocení a plánování z hlediska PROSTORU. Prostor (prostorová převaha) je v šachu velmi důležitá a toto téma je úzce spojeno s figurami. Protože prostorová převaha sama o sobě nic neznamená. Klíčem jsou figury, protože k využití prostoru potřebujeme právě figury. A kdo nemá dobré cítění figur z hlediska prostoru, tyto pozice nezná a špatně je hodnotí, bude mít s tímto velké problémy. Často, takovému hráči, budou figury stát pasivně, nebudou mít místo a nebudou mít dobrá pole. To všechno může dělat nepochopení důležitosti prostoru. My se na to pořádně podíváme.

 
Je dost zahájení, kde se bojuje o centrum (prostor) a kde se centrum (prostor) dává. Podíváme se na takové pozice a pokusíme si vysvětlit nejenom základní principy, které v podobných pozicích fungují. Protože velké centrum (prostor) nemusí být vždycky dobré - zde se pokusím vysvětlit a ukázat jak to obecně s centrem v zahájení funguje (myslím si, že už jenom toto vám velmi hodně pomůže, hlavně v dynamických pozicích). My se ale zaměříme hlavně na pozice, kde je centrum (prostor) výhodné a jak zásadně to ovlivňuje hodnocení pozice a plánování.

 
Začneme od základních věcí co se týče hodnocení pozice (a plánování) a půjdeme hlouběji a hlouběji. Chtěl bych toto téma rozebrat se vším všudy. Chtěl bych vám pořádně vysvětlit (všechny) principy hodnocení v šachové partii a nakolik to ovlivňuje plánování.

 
PS.: V prosinci/decembri jsou jen 2 tréninky.
 
Oba tréninky budou v úterý od 18,00 tedy:

05. 12. 2023 - 13. díl - Hodnocení pozice a plánování 13. díl
12. 12. 2023 - 14. díl - Hodnocení pozice a plánování 14. díl

 
Jde o dva díly za měsíc prosinec/december v ceně 400 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.


Online zahájení

Zakoupit můžete zde:
Detail produktu: "Prosinec 2023 - Online zahájení" (simpleshop.cz)


Budeme dále pokračovat v našem strategickém zahájení s 1.Jf3 s 2.g3 za bílého. Minule jsme se dívali po tazích: 1.Jf3 Jf6 2.g3 g6 2.b3!? Sg7 4.Sb2 0-0 5.Sg2 na systémy s ...d6, tedy KIDa. Nyní se podíváme na "grünfeldovské pozice". Půjde o pozice, kde černý hraje systémy s ...d5 často pak s ...c6. Tedy po tazích 1.Jf3 Jf6 2.g3 g6 2.b3!? Sg7 4.Sb2 0-0 5.Sg2 má černý 5...d5!? a bílý zde hraje 6.c4! černý zde má více možností a my se podíváme na všechny kromě ...c5, což budeme probírat první měsíc v roce 2024 - to budou (všechny) systémy s ...c5, tedy tzv. "anglické" systémy.

 
Dvojí fiančeto je velmi solidní systém. Bílý plánuje dokončit vývin a obsadit centrum. Jen zdánlivě se zdá, že bílý přenechává centrum soupeři. Právě bílý nejdříve vhodně vyvíjí střelce (g2 a b2) a pak zahajuje boj o centrum. Jeho střelci jsou na to výborně připraveni a nejednou je to bílý, kdo má prostorovou převahu.

 
Důležitá poznámka: Rozhodl jsem se po posledním online zahájení, že trochu uberu variant a více přidám vzorových partií a pokusím se to tedy více vysvětlit z hlediska motivů, plánů a tím pochopení daných pozic. Na to budu brát větší důraz. Chtěl bych, aby každý zahájení dobře chápal a dobře věděl co má dělat a proč.

 
Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:

07. 12. 2023 - Systém za bílého s 1.Jf3 a 2.g3 7. díl
14. 12. 2023 - Systém za bílého s 1.Jf3 a 2.g3 8. díl


Jde o dva díly za měsíc prosinec/decemberber v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut. 
Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu. Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží".

Robert Cvek

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…