Online tréninky (prosinec/december):
Jedeme dále na cit na figury. Brali jsme nestejnobarevné střelce a pak těžké figury ve střední hře. Je na čase se podívat na jezdce.
Podíváme se na jezdce a to speciálně ve střední hře. Jednou v Praze na přednášce, v rámci zápasu Davida Navary, bylo hlasování kdo má raději střelce a kdo jezdce. Vyhrál střelec, mimochodem hlasoval pro něj i pan Hort, ale osobně dávám přednost jezdci. Nicméně samozřejmě rozhoduje pozice. Někdy je lepší jezdec, někdy střelec.
My se podíváme právě na pozice, kde bude dominovat jezdec, ale POZOR, podíváme se i na pár příkladů jak s jezdcem nezacházet. Například nemusí vždycky platit, že v blokované pozici je lepší jezdec než střelec.
Chtěl bych se podívat na jezdce daleko více než je běžné a vysvětlit vám některé důležité principy jak zacházet s jezdcem. Podíváme se jak jezdci svědčí obrana, jak útok, jak s ním zacházet ve strategických pozicích atd. atd. Podíváme se i na klasické dogma, že s jezdcem se nemá otevírat pozice atd. atd. Bude toho klasicky hodně. Opět bude brán důraz na to, abyste to dobře pochopili a z přiložených souborů si to mohli dostatečně zopakovat.
Oba tréninky budou v úterý od 18,00 tedy:
5.díl citu figur síla jezdce ve střední hře 1.díl 1.12. 2020
6.díl citu figur síla jezdce ve střední hře 2.díl 8.12. 2020
5.díl citu figur síla jezdce ve střední hře 1.díl 1.12. 2020
6.díl citu figur síla jezdce ve střední hře 2.díl 8.12. 2020
Jde o dva díly za měsíc prosinec/december v ceně 400 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.
Pokračujeme dále s královskou indickou za černého. Minule jsme se dívali /v posledním díle/ jak na králku s g3. V prvním prosincovém tréninku vám ukáži další systém co hrát na králku s g3 + ukáži vám pár zajímavých nápadů, které jsem vymyslel za černého, když jsem studoval knihu od Borise Avrukha jak hrát KID za bílého, kde právě rozebírá systém s g3. Nejde tak o vyvrácení jeho velmi dobré knihy, spíše ukázání, že tam je spousta zajímavých cest.
Druhý díl bych se chtěl věnovat tzv. Sämischovému systému v KID, tedy po tazích 1.d4 Jf6 2.c4 g6 3.Jc3 Sg7 4.e4 d6 5.f3!? Bílý tedy kryje a zabezpečuje mohutné centrum, zase na druhou stranu ztrácí přirozený tah Jf3. Klasicky vám ukáži dvě cesty. Takže v tom druhém prosincovém tréninku budeme rozebírat první systém za černého v Sämischovém systému.
Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:
5.díl KID černé systém s g3 II.díl 3.12.2020
6.díl KID černé Sämisch I.díl 10.12.2020
5.díl KID černé systém s g3 II.díl 3.12.2020
6.díl KID černé Sämisch I.díl 10.12.2020
Jde o dva díly za měsíc prosinec/december v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut.
Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu. Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží".
Robert Cvek