on line treninky robert cvek m


Online tréninky (říjen/október):

Zakoupit můžete zde:
https://form.simpleshop.cz/BaQ3/

Probrali jsme černými španělskou z hlediska citu na figury, obecně poznání pozic/e (plánů) a tím zlepšení/prohloubení strategie. Rád bych pokračoval v podobném duchu a další trénink bych se chtěl zaměřit na tzv. katalánské pozice za bílé figury. Jsou to pozice většinou vznikající po tazích 1.Jf3 Jf6 2.c4 e6 3.g3 s Sg2 - pořadí tahů samozřejmě může být různé. Klíčový je tzv. katalánský střelec na g2. Osobně mám velmi rád systémy s vývinem střelce na g2.

Proč se zaměřit na studium těchto pozic? Jednak i zde je velké bohatství nejrůznějších plánů a pozic. Může být otevřená pozice, někdy symetrická, jindy blokovaná pozice atd. Největší devízu ale vidím v tom, že zde se výborně učí MOTIVY zahájení. Právě v tomto zahájení (není to jedno zahájení, ale celý systém) se výborně učí důležitosti znalosti pozic/e a jeho hodnocení. Protože možná budete v šoku, ale jde často o pozice, kde černý hraje normální tahy a "najednou" stojí hůře nebo jasně hůře. To jsou právě - podle mne - nebezpečnější pozice, než klasické útoky na krále (klasický útok na krále se dá relativně rychle naučit a pochopit). Jinak kdo zná moje tréninky ví, jak dám na hodnocení pozice a na důležitost si toho osvojit jako dovednost. V těchto přednáškách si to ještě prohloubíme (prohloubení strategie) a bude to klíčové téma.

Pro mne je zásadní, abych vám ukázal a vysvětlil důležitost těchto věcí. Podívejte se třeba na (moji velmi oblíbenou) partii Smyslov - Donner z Capablancova memoriálu z roku 1966. Velmistr Donner se vzdává už v 18. tahu (!) a není vidět, kde vlastně udělal rozhodující chybu. To jsou přesně ty pozice, kde je klíčová znalost, hodnocení a motivy - je to obrovská síla! Nezapomeňme ale, že všechno se to týká figur a citu na figury. Přesně ty věci (znalost, hodnocení a motivy), které u mého stylu dominují a (také) proto, velmi rád stavím systémy se střelcem  na g2. Často můj soupeř prohraje aniž by věděl proč.

Minule jsme se opírali o partie pana velmistra Smejkala. Nyní se zaměříme na více zvučných jmen. Například Ulf Andersson, Alexander Wojtkiewicz (ten měl strašně rád pozice se Sg2 a hrál je skvěle), Vasilij Smyslov, Vladimír Kramnik a také Jan Smejkal (rovněž velký znalec těchto pozic). Těch jmen bude samozřejmě více.

 
Ps.: Dodnes si dobře pamatuji jak jsem s jedním svěřencem, asi na úrovni KM, probíral tyto pozice. A když jsem se na klíčové momenty ptal, na hodnocení pozice, většinou to bylo pro něj kolem roviny, možná mírně horší. Ve skutečnosti měl bílý výraznou výhodu a z lidského hlediska možná již rozhodující.

Všechny tréninky budou v úterý od 18,00 tedy:


1.díl   katalánské pozice za bílé figury                       5.10. 2021

2.díl   katalánské pozice za bílé figury                      12.10. 2021

3.díl   katalánské pozice za bílé figury                      19.10. 2021

4.díl   katalánské pozice za bílé figury                      26.10. 2021

Jde o čtyři díly za měsíc říjen/október v ceně 800 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.

Online zahájení (říjen/október):

Zakoupit můžete zde:
https://form.simpleshop.cz/0RJ2/

Je načase dále postoupit v 1.e4!? Jak jsem už minule psal a říkal, jde hlavně o poziční zbraně. V tomto tréninku se podíváme na tzv. Pircovu obranu a na Philidorovu obranu. Samozřejmě za bílého. 
Pircovu obranu budeme stavět trochu agresivněji, ale Philidora pojmeme strategičtěji, jak jsem to hrál s Vojtou Plátem. Zde se nedá obejít bez variant, ale pokusím se klasicky ukázat i vzorové partie, plány a motivy. Tedy co je (často) pro zahájení nejdůležitější.

Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:


1.díl     Pozičně 1.e4 Pircova obrana za bílé                         7.10.2021

2.díl     Pozičně 1.e4 Philidorova obrana za bílé                  21.10.2021

Jde o dva díly za měsíc říjen/október v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut.
Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu. Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží".

Robert Cvek

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location

logo sachy cvek p

Smysl těchto stránek je pomoc šachistům z České republiky i ze Slovenska. Tyto stránky jsou zaměřeny především na trénik šachu i rad ohledně (sebe)trénování. Budeme rádi pokud tu najdete to, co jste hledali ;)

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…