rules 1752415 1920


Nyní vám všem poradím pár zásadních pravidel „jak hrát šachy“ ať už máte elo 1600 nebo 2300 či více.

Jak jsem již několikrát psal, zcela zásadní v šachu je koncentrace a energie. Podle mě to jsou dva pilíře vaší síly – samozřejmě zde beru tzv. „nešachovou“ sílu. Protože i plně koncentrovaný a soustředěný začátečník neporazí velmistra, když partii bude dávat desetinu své pozornosti. Nicméně jde nám všem o to, abychom dokázali podat svůj maximální výkon. Pak je nutno mít energii a na partii se plně koncentrovat.

Pojďme na „zlatá“ pravidla, která vám vždycky velmi pomohou:

1. Po každém tahu kontrolujte co vám soupeř hrozí

Toto je nejzákladnější pravidlo, které platí jak pro začátečníky, tak i pro super velmistry. Naučte se VŽDYCKY se koncentrovat na to, co vám soupeř hrozí. Nejlépe to kontrolovat VŽDY. I když budete řešit úlohu, kde „se zdá, že máte udeřit první vy“. Je nezbytně nutné, aby se vám toto pravidlo plně zautomatizovalo. Mimochodem i silní hráči prohrají proto, protože ztratí koncentraci a nekontrolují co soupeř hrozí. Na tomto webu jsem ukazoval například partii, kterou jsem prohrál s V. Svobodou díky tomu, že jsem po soupeřově tahu Sh3-g2 nezaměřil, že soupeř hrozí Sg2xc6 s výhrou. Navíc se tímto skvěle cvičí koncentrace.

2. Při každé možnosti kterou chcete zahrát si zkontrolujte, zda to není hrubka – tedy zda to nemá taktické vyvrácení

To je podle mě základní pravidlo číslo 2. Mnoho chyb se udělá právě proto, že uděláte tah, který se vám zdá OK, ale vůbec nekontrolujete co na to soupeř. Opět tímto skvěle cvičíte koncentraci. A také naopak, abyste toto dokázali každý tah kontrolovat, musíte být na partii soustředění/mít koncentraci. Právě díky tomuto jsem prohrál svoje „slavné partie“ například s Igorem Rausisem, nebo Štěpánem Žilkou. Vřele doporučuji takové přemýšlení trénovat VŽDYCKY.

Ps.: To už je obtížnější a potřebujete samozřejmě na to i dostatek energie.

3. Po každé variantě hodnoťte pozici

Všiml jsem si – mimo jiné – že rozdíl mezi mnou a průměrným šachistou (třeba elo 1900) je také ten, že já automaticky každou variantu hodnotím. Vše hodnotím. Zatímco slabší hráč vidí nějakou variantu a nehodnotí ji, pak lehce přeskakuje od varianty k variantě a neví co má hrát, protože to nedokáže hodnotit. Naučte se všechno hodnotit. Pamatuji si, jak nás pan Hora učil neustále hodnotit varianty. Neměl vůbec rád, když mu někdo napsal nějakou variantu a tam nebylo hodnocení. Mimochodem silný hráč má zautomatizované, že hodnotí každou variantu.

Pravidel je samozřejmě více. Ale ty které jsem vám napsal, jsou podle mě základní. Všem vřele doporučuji si je napsat na stůl (či postel) kde děláte šachy a snažit se při každém tréninku na ně myslet a používat je. Jde o to, aby se vám to zautomatizovalo.

Může si každý z vás napsat, kolik % partií jste právě prohráli, nebo nevyhráli díky zmíněným pravidlům (hlavně pak první dvě).

Přeji všem krásný den a mnoho chuti do šachového tréninku!

Robert Cvek

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…