V Ostravě se to řeže, mistrovství ČR mužů v šachu má pořádný říz. Nicméně pro mnoho favoritů je ten šachový život hořký.Včerejší den bych nazval černý den bílých favoritů. Bílé figurky vedly ke konci velký favoritů: GM Krejčího, GM Štočka a GM Nguyena.

Honza Krejčí prohrál s nevyspravitelným Alexejem Kislinkým, který si s elo ratingem hraje na schovávanou. Tu partii jsem nějak nepochopil. Bílý obětoval kvalitu na h5 a prohrál. Většinou se při podobných obětí otevírá sloupec na krále, tam bylo ale všechno jinak.

Jiří Štoček hrál královskou indickou s mladým a nebezpečným Honzou Mikešem. Partie mi přišla jako poziční bitva do určitého momentu, kde "najednou" pozice bílého praskla. Nicméně Honza Mikeš to zahrál moc hezky, oběť figury na g4 + zvedák 31...Sf2!! jsou krásné momenty.

Van Nguyen je zcela bez formy. Přehlíží banální taktiku. Nechat si nasadit šejd 24.Jd3?? f3! -+ je jako z dorosteneckého turnaje. Nicméně klobouk dolů před Ivanem Hausnerem, pere se e mladými nekompromisně! Myslím, že Ivanovi Ostrava svědčí :-)

Včera i s velkým rámusem prohrál Vojta Plát. Lukáš Černoušek je nebezpečný soupeř a zrovna s ním mávat rudým hadrem není zdrávo. Byla z toho velmi hezká partie zakončená efektním úderem 30.Vxh7!!

Na první šachovnici se David Navara snažil jak mohl, ale Vlastimil Babula zkušeně velkého favorita asi k něčemu většímu nepustil. Ačkoliv možná jeden moment - od oka - jak David obětoval figuru tam bylo něco více.

Velmi dramatická partie byla i mezi Zbyňkem Hráčkem a Tomášem Krausem. Jeden moment jsem si myslel, že Tomáš vyhraje, ale Zbyněk to zahrál moc hezky a myslím si, že remíza je zasloužená.

A za zmínku (určitě!) stojí krásný závěr z partie Matyáše Zemana proti Jirkovi Kočiščákovi. Šejd s ...Vf1+ a ...Sxh2+ se jen tak nevidí!

Jediná poklidná remíza byla mezi Pavlem Šimáčkem a Tadeášem Kriebelem.

A na co se těšit poslední tři kola?

V prvé řadě mají tři hráči 5 bodů ze 6 partií (Navara, Kislinky, Černoušek). Právě dneska je partie Kislinsky-Černoušek, která může o lecčem napovědět co se týká první trojky. Na druhé šachovnici bude vysoce atraktivní souboj Kočiščák - Navara. Jirka se lepší a lepší, opravdu hraje v poslední době excelentně a jsem proto zvědav jak si povede David.

Na třetí šachovnici bude souboj dvou letitých kamarádů Babula - Hráček. Na čtvrté šachovnici pak souboj mládí Mikeš - Kraus. Mimochodem oba borci předvádí velkou hru a ukazují, že jejich ambice by měly sahat daleko a nemyslím tím jenom tento turnaj...

No a na pátém stole bude další atraktivní souboj Peter Michalík - Vojta Plát. Pokud chlapci chtějí na bednu, budou muset bojovat, remíza nic neřeší.

Tak bojovný přebor si nepamatuji, tolik napínavých soubojů se jen tak nevidí. Ty partie mi skoro přijdou jako pouliční bitky z filmu gangy New Yorku.

Myslím si, že při uzavřeném turnaji by to byla větší nuda. Možná by to bylo obecně "kvalitnější" podle ela hráčů, ale takové boje by těžko byly.

Tak poslední tři kola, jak to dopadne?

Komentáře (4)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

zatím hodně bojové partie, pro mě až překvapivě ... asi opravdu tím, že to není uzavřený turnaj. A David má energie dost, alespoň zatím ...

This comment was minimized by the moderator on the site

Krásný turnaj. Asi ano, i dneska budou vysoce atraktivní zápasy. Jj, David hraje skvěle, včerejší výhra je nádhera, přímo klenot.

This comment was minimized by the moderator on the site

tak tebou odhadovaných sedm bodů David má, už po osmém kole. A dokonce by mu na výhru v turnaji nestačily ... bude muset ještě minimálně půlku přidat .. ale nepochybuji, že to zvládne.

This comment was minimized by the moderator on the site

Jj, David hraje výborně! Dneska opět velmi atraktivní souboje a napínavé boje o bednu.

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…