Vřele doporučuji všem si přečíst tento blog: ZDE . Autorka zde vzpomíná na pana Vratislava Horu, na geniálního trenéra.
vratislav hora trenerI já jsem měl tu možnost, že mě pan Hora trénoval. Ačkoliv to moc intenzivní nebylo, hodně mi to v šachu pomohlo.

Pokusím se nyní zamyslet nad tím, proč byl pan Hora tak skvělým, přímo geniálním trenérem a vychoval tolik silných hráčů, nebo jim v šachové kariéře (moc) pomohl. Touto otázkou jsem se v minulosti zabýval docela často. Zde je odpověď:

1.Bezpodmínečná láska k šachu. Pan Hora šachy miloval. Stačilo s ním zažít jeden jediný trénink a každý to musel vycítit. Nevím jaké měl další koníčky a záliby , ale šachy byly jeho životní vášní (myšleno v době kdy jsem ho znal).

2.Byl skvělý metodik. Velký znalec klasiky, kterou propagoval. 

3.Díky své lásce k šachu a vědění, že studium klasiky je klíčové, sepsal pan Hora moře skvělých metodických materiálů. Mnohé předčily svojí dobu o desítky let a dodnes je doporučuji.

4.Byl v šachu nesmírně pracovitý, kolik jen cestoval, psal a publikoval. Dostal jsem od něj hromadu materiálů, které psal na stroji (myslím, že to dával všem svým svěřencům) - pozor v té době nebyla taková technika jako dneska, bylo to pár roků po revoluci.

5.Vyžadoval v tréninku disciplínu a práci, u něj nebylo možno nedávat pozor :-)

6.Dodnes pamatuji na tréninky s panem Horou, když mi bylo kolem 15 let a to je co říci, protože jinak si z té doby nepamatuji nic! Dodnes si velmi dobře pamatuji na klasickou partii Botvinnik - Reshewsky 0-1 kde černý vzorově vyhraje na slabiny bílého. Trénink s panem Horou byl pro mě až mystický, protože taková hloubka, vášeň pro šachy a odkrývání tajemna klasiků jsem potřeboval jako sůl. Pro mě ty tréninky byly tak silné, že si je pamatuji i po 25 letech...

7.Měl přirozenou autoritu a byla to velká osobnost.

8.Jedna z klíčových věcí dobrého trenéra je naučit svěřence samostatně pracovat. A právě tuto schopnost pan Hora ovládal přímo mistrovsky. 

Pan Hora byl voják a nestrpěl při tréninku vyrušování, nebo jiné projevy nezájmu. Tento styl mi plně vyhovoval, protože já jsem vždycky nad sebou potřeboval tvrdou ruku, jinak jsem byl jako divoké, nezkrotné zvíře. Pamatuji si dodnes, jak maminka byla pobavena, když pan Hora po mě požadoval nějaké úlohy a knihy... tyto tréninky byly zhruba jednou za tři měsíce u nás doma. Na Ježníku, kousek od Krnova, uprostřed lesů.

Protože, a to mi zůstalo do dnes, jsem extrémní bordelář. A samozřejmě nešlo říci panu Horovi, nevím kde to je, nebo nemám to. A tak jsem začal zoufale hledat to, co po mě pan Hora chtěl... Co nedokázali rodiče (nutno napsat, že tátovi bylo úplně jedno že mám bordel :-) ), pan Hora dokázal jedním důrazným povelem. Nešlo prostě odporovat. Pan Hora měl přirozenou autoritu, byla to silná osobnost. A maminka s lehkým úsměvem pozorovala moji paniku a hořečnaté hledání šachových materiálů (později říkala, když jsem ignoroval úklid, "pana Horu na tebe" :-) )

Po tréninku se ale změnil...najednou byla ta tam přísnost a důraz. Pan Hora se začal "normálně" bavit, zasmál se něčemu atd. Díval se pak na televizi a v dobré náladě se smál tehdejším (skvělým) zábavným pořadům.

Po tréninku mě pan Hora vždycky vyzval na dvě volné partie. Pamatuji si, že po jednom obzvláště náročném tréninku (toho hledání bylo příliš :-) ) u mě doma, jsem měl sto chutí toho trenéra rozebrat na součástky. Měl jsem v té době elo rating kolem 2250. Takže to neměl být problém, on měl asi elo 2150. Tak tak jsem obě partie udržel, hrál je metodicky, podle strategického plánu. Byl to silný šachista, který to co hlásal a učil také hrál.

Není náhoda, že tolik silných hráčů vychoval, nebo je (silně) ovlivnil. Pan Hora, ačkoliv se mnou moc často netrénoval, mi hodně pomohl. Byla to jeho práce, že jsem se zamiloval do klasiky. A třeba takového Capablancu jsem studoval a studoval...Byly to dny, kdy jsem přijel domů ze školy, aktovku jsem kopl za křeslo (ke škole jsem měl vždy totální averzi) a hned jsem začal studovat Capu. Moc se mi líbily historické příběhy, ta fantasie k dobrému tréninku patří. A to je právě ta doba, kdy jsem se naučil hrát koncovky... sám jsem se je naučil, potřeboval jsem jen ten správný impulz, to tajemno, hledání, nadšení...

Otec, který byl lékař-primář, mi vždycky říkal, že střední škola je na prt. On na gymplu skoro propadal, protože se vůbec neučil (hrál skvěle českou házenou, kde byl pak mistrem protektorátu), ale vysokou udělal s červeným diplomem... Když se chce tak se chce. Otec mě velmi podporoval, abych dělal jenom šachy. Mu samozřejmě vděčím za mnohé. A velmi mi pomohl také pan Vítězslav Daříček. Který se mnou zažil celou mojí "dětskou" kariéru. Kdyby nebylo pana Daříčka, nikdy bych se nestal velmistrem.

Poslední trénink. Čeká mě za chvíli maturita. Blíží se můj 18 rok. Jsme v obýváku. Otec, pan Hora a já. Moje šachová síla se blíží k úrovni IM. Je to rozhodující okamžik. Protože se ptáme, hlavně otec, zda se mám šachu věnovat profesionálně (= tedy co po maturitě). Pamatuji si dodnes (!!) jak jsem nervózní. Co doporučí? Skoro jako by na tom záležel celý můj život. Na jedné větě.

Když zavřu oči a vzpomenu si na pana Horu, tak ho vidím, sedí přesně tam, za šachovnicí v obýváku. Slyším jeho hlas, mírně chraplavý. Cítím ho, ano má pronikavou, charakteristickou vůni. Slyším jak mi povídá o pozici, o hráčích, o plánu, o tom jak ho realizovat. Dbá o sebe, má hebké prsty, pečlivě ostříhané nehty. Na nose má typické brýle té doby, občas si je sundá a dá na sešit. I teď to vidím, jak to má všechno úhledné, má pořádek, na jedné hromádce pěkně srovnané...takový rozdíl oproti tomu pubertálnímu vlkovi, který sedí naproti němu. Vidím jak něco píše do notýsku, docela žasnu jak má krásný rukopis. Něco si poznamenává, asi o mých nedostatcích, kde je třeba zapracovat.

Vidím a slyším, že má občas problémy s dechem...asi má astma, docela často kašle, nebo si jinak pomáhá s dýcháním. To je neuvěřitelné, po 25 letech stačí zavřít oči a jsem tam, existuje čas?

"Ne, nedoporučuji", taková byla jeho odpověď. "Věnuj se škola a běž na vysokou".

Vystihl to přesně, protože on to ze mě necítil, ani to nemohl cítit, tu správnou vášeň a touhu po šachu. Protože se pomalu, ale jistě vkrádala do mé duše doba temna z hlediska šachu, která trvala ještě několik dlouhých let.

Děkuji pane trenére, jste, budete a byl jste pro mě velkým vzorem a majákem v dobách temných... pokračuji ve Vaší cestě.

Komentáře (4)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Pán Robert Cvek vy ste toho pána Horu tromfli. Škoda, že pán Hora žil v dobe, kedy o počítačoch sme ešte nechýrovali.:) Mám z toho radosť a myslím to v dobrom. Vidno, že šachom rozumiete, viete dobre poradiť. Už len Vás počúvať a robiť to. Silným hráčom nebudem pravdepodobne, mám svoje limity. Ide o to, aby som mal šachy rád. Jednoducho prísť sadnúť si ku diagramom, komentovať svoje partie, popozerať zaujímavé videá hlavne partie klasikov je super. Vaša nová séria videí o šachu pre mierne pokročilých sa mi veľmi páči.

This comment was minimized by the moderator on the site

miki: Nene, určitě ne. V něčem a nebylo toho málo byl pan Hora prostě nepřekonatelný. Je také jiná doba...
Děkuji :-) Silný šachista je relativní pojem. Jj, radost z šachu je rozhodující a nejenom pro čistě šachovou sílu, zlepšování se, ale také obecně pro život. Děkuji, budu v ní určitě pokračovat dále.

This comment was minimized by the moderator on the site

Pán Cvek vy ste veľmi skromný človek a to sa mi na Vás páči. Žiaden veľmajster neurobil pre československý šach toľko, ako vy a navyše väčšinu vecí robíte zadarmo, čo si zaslúži obdiv. Držím Vám palce vo vašich šachových akciách. Peňazí nemám bohužiaľ ako invalidný dôchodca veľa, aj keď neberiete veľa peňazí za to. Raz za polroka sa dá niečo kúpiť. Mám kúpených 5-6 dlhších šachových videí od Vás, ktoré stále pozerám a celá rodina pozná Roberta Cveka. Kúpim si tie príležitostné série šachových videí opäť, len dúfam že budú pre mňa vhodné. Nechcem kupovať veľmi silné vecí pre mňa. Kúpil som napr. skvelé video "Umenie obrany" a bolo na mňa príliš ťažké, ale zaujímavé. S tou šachovou silou máte asi pravdu. To je ťažké, napr. už teraz mám na to, aby som porážal hráčov s ratingom 1 650-1 900. To je väčšina hráčov, s ktorými sa môžem stretávať na turnajoch. Vo väčšine mojich posledných partiách stali so mnou veľmi zle. Na pokraji prehry, ale tá koncentrácia koľkokrát som hneď doma...

Pán Cvek vy ste veľmi skromný človek a to sa mi na Vás páči. Žiaden veľmajster neurobil pre československý šach toľko, ako vy a navyše väčšinu vecí robíte zadarmo, čo si zaslúži obdiv. Držím Vám palce vo vašich šachových akciách. Peňazí nemám bohužiaľ ako invalidný dôchodca veľa, aj keď neberiete veľa peňazí za to. Raz za polroka sa dá niečo kúpiť. Mám kúpených 5-6 dlhších šachových videí od Vás, ktoré stále pozerám a celá rodina pozná Roberta Cveka. Kúpim si tie príležitostné série šachových videí opäť, len dúfam že budú pre mňa vhodné. Nechcem kupovať veľmi silné vecí pre mňa. Kúpil som napr. skvelé video "Umenie obrany" a bolo na mňa príliš ťažké, ale zaujímavé. S tou šachovou silou máte asi pravdu. To je ťažké, napr. už teraz mám na to, aby som porážal hráčov s ratingom 1 650-1 900. To je väčšina hráčov, s ktorými sa môžem stretávať na turnajoch. Vo väčšine mojich posledných partiách stali so mnou veľmi zle. Na pokraji prehry, ale tá koncentrácia koľkokrát som hneď doma odhalil, že čo sa malo hrať a nebolo to vôbec ťažké na to prísť. Základ je, aby som sa bavil šachom. Chcel by som ísť tohto roku na 5 FIDE turnajov tak som zvedavý, že či sa mi to podarí. Dúfam, že som sa aspoň trochu zlepšil.

Celý text
This comment was minimized by the moderator on the site

Díky moc :-) Za takovou pochvalu se červenám :-)
:-D Tak to si musím moc dobře dávat pozor na to co mluvím :-)
Jj, koncentrace je základem a je to jedna z nejtěžších věcí v šachu...šachy jsou v tom velmi nemilosrdné, stačí jedna chyba a všechno předtím se zhroutí jako domeček z karet...

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…