Tento rok se sešla velmi hezká účast na ostravském koníkovi, tedy na mistrovství České republiky mužů. Začíná se již zítra!gm robert cvek

První nasazený je David Navara (2733). Nicméně David to nebude mít jednoduché. Nejde o jeho šachové kvality, které má vynikající a je skoro o dvě třídy lepší než hráči co jsou nasazeni za ním. Jde o únavu. David měl velmi náročné období. Myslím si, že (hlavně) únava poznamenala jeho vystoupení na posledním trojkole české extraligy. Nebude to mít jednoduché, navíc David s velkou pravděpodobností bude hrát každou partii s každým na výhru. Což je pro nás, fandy, atraktivní na druhou stranu to bere hodně sil a energie.

Ze své vlastní zkušenosti vím, že odpočinek ani ne týden je málo. Ještě se to dá, když máte pod třicet, ale přibývajícím věkem narůstá únava a hlavně schopnost regenerace se menší.

Myslím si, že David nakonec vyhraje, ale nebude to mít jednoduché a tipuji 7 bodů z 9 partií.

Pak je smečka silných velmistrů s elo ratingem kolem 2560-2590. Jedná se o velmistry Honza Krejčí (2588), Hráček Zbyněk (2585), Michalík Peter (2577) a Jiří Štoček (2563).

Velmi jsem zvědav na Honzu Krejčího, který atakuje magickou metu 2600. Jakou bude mít formu? Poslední trojkolo české extraligy mu moc nevyšlo (jen tři remízy), ale právě to mohl být jenom ten dlouhý, hluboký nádech k pořádnému výkonu. Pokud to Honzovi sedne, může MČR i vyhrát. Můj tip je 6,5 až 7 bodů z 9 partií.

Zbyněk Hráček po určitém propadu hraje opět jako za mlada. Extraligové trojkolo zvládl výborně. Hraje s dřívější jiskrou, lehce a pozičně/strategicky výrazně. Pokud by Zbyněk sehrál výborný turnaj, měl by být hrající kapitán na ME družstev? Tipuji solidní výkon s 6 až 6,5 bodů z 9 partií.

Peťo Michalík se pohybuje stále elově velmi vysoko. Nicméně něco málo tam chybí, jak šlo i vidět na slovenském trojkole. Jsem zvědav jak se mu bude dařit. Klidně může být do první trojky, stejně tak jako skončit v poli poražených. Peťo je tak trochu neřízená střela.

Jirka Štoček hraje naplno. Dokáže zahrát excelentně - porazit velmistry s elem 2700 - nicméně pak (zbytečně) prohrát se slabším hráčem. Jsem moc zvědav na výkon Jirky. Přece jen není nejmladší a zvládnout 9 partií nebude snadné... Na druhou stranu radost pro fanoušky šachu vidět Jirkovi partie.

Šestý nasazený je Vlastimil Babula (2549). Vlasta je neúnavný bojovník. Myslím si, že se v poslední době "herně uklidnil" (tím myslím po nevydařeném pražském nominačním turnaji a tím pádem vypadnutí z repre) a hraje s energií a elánem. Na Vlastu jsem taky zvědav, ostatně jako na všechny :-)

Jako sedmý nasazený je Nguyen Thai Dai Van (2547). Van už dlouhodobě ukazuje vysoké kvality a klepe na bránu mužské repre. Dostane se do nebeského města mužské repre? Myslím si, že rozhodující právě bude MČR v Ostravě. Pokud uspěje, měl by určitě za repre hrát. Nadějnějšího hráče nemáme. Navíc si myslím a to je důležité, že Van má vzorový, profesionální přístup k šachu.

Vojta Plát (2535) je nasazený jako číslo osm. Zatímco Van je znakem profesionálního přístupu k šachu (řekl bych "Botvinnikovi metody" ), Vojta je spíše zastáncem "Talovi metody". Na Vojtu jsem velmi zvědav. Má samozřejmě ohromný potenciál a šachy umí hrát skvěle, ale... všichni to ale známe a nemá smysl se o tom více rozepisovat. Vojta v poslední době trochu elově klesl, ale na posledním trojkole hrál opravdu dobře, sám jsem to pocítil na své kůži. Pokud si formu zachová, může skončit moc vysoko.

Devátý nasazený je Tomáš Polák (2528). Tomáš si stále drží vysoké kvality. V extralize ani jednu partii neprohrál. Sám Tomáš už nemá (asi) velké praktické ambice, ale to rozhodně neznamená, že jede na "výlet do Ovy". Může kde koho potrápit a při troše štěstí skončit docela vysoko.

A desítku uzavírá Tadeáš Kriebel (2514). Tadeáš určitě jede na MČR s cílem uhrát poslední velmistrovskou normu. A když to cinkne, vadit mu to nebude :-)
Tadeáš má velký potenciál a dokáže zkosit i silné velmistry (schválně, kolik má skalpů velmistrů +2600 ?), na druhé straně občas mu partie "uklouzne". Pokud se dokáže plně koncentrovat a vydá ze sebe všechno, může skončit hodně vysoko.

A ještě musím zmínit Jirku Kočiščáka (2496), který v poslední době doslova hraje jako z not. Nezapomenutelná oběť věže s velmistrem Nabatym...velký dojem také na mě dělalo, jak "z ničeho" přehrál velmistra Markowského. Ačkoliv pak s figurou nevyhrál. Jirka je v rozletu a může porazit kohokoliv, jsem na něj velmi zvědav!

A dále budou určitě hrát vysoko Pavel Šimáček (2471), Vojta Zwardoň (2458), Tomáš Kraus (2456), Richard Biolek jr. (2442), Lukáš Černoušek (2438) a Alexej Kislinsky (2429).

Samozřejmě může překvapit i někdo z dalších hráčů.


A o co se hraje?

 • 1.cena 75.000 Kč 2.cena 50.000 Kč 3.cena 25.000 Kč a samosebou o slávu být Mistrem České republiky v šachu pro rok 2019

 • Kdo vyhraje turnaj (kromě Davida), má zajištěné místo v "B" turnaji nedávno hraného (super) turnaje v Praze

 • Určitě se hraje o "A" repre tým České republiky. Řekl bych o tři vstupenky do repre týmu. Protože David Navara a Viktor Láznička mají jasné místo v týmu

 • A také o "B" repre tým. Hráči v "B" týmu mají výhody od českého šachového svazu

A na co se ještě těšit?

 • Hraje se více turnajů vážným tempem

 • Komentovat bude Lukáš Klíma

 • Perfektní bufet

 • Doprovodné turnaje bleskovky, holanďany atd.

 • Krásný - velmi prostorný - hrací sál, jedinečná atmosféra

 • Zajímavé šachové knihy, věci, šachy k prodeji


Kdo váhá zda se má přijet podívat jako divák na MČR mužů do Ostravy, tak váhejte jen nad tím, zda si dáte Radegast nebo Ostravar. Popřípadě zda večer máte jít na okružní cestu po tzv. Stodolní ulici. Možná budete mít kliku a zastihnete i typický dým Mordoru, ale to je snad jen jediný nechtěný zážitek. Ačkoliv možná si pak budete více vážit hobitího vzduchu a klidu.

Komentáře (12)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Jste si jistý, že se hraje o nominaci do B týmu, tedy Mitropa Cup? Mitropa Cup se hraje 26.5.-4.6. Je otázkou, zda už tam soupiska neměla být odevzdaná. V zápisu ŠSČR se píše následující:

"Nominace reprezentačních týmů na Mitropa Cup 2019

KRÚ nominovala na letošní turnaj družstev Mitropa Cup (Radenci, Slovinsko, 26. 5. – 4. 6.) následující sestavu ženského týmu: Nela Pýchová, Karin Němcová, Anna Marie Koubová a Sofie Přibylová. Kapitánem ženského týmu bude Petr Hába. V širší nominaci mužského týmu byli Jan Krejčí, Thai Dai Van Nguyen, Tadeáš Kriebel, Štěpán Žilka, Vlastimil Babula, Jiří Kočiščák, Jan Vykouk a Tomáš Kraus. Několik oslovených z časových nebo rodinných důvodů účast odmítlo, jistí jsou Thai Dai Van Nguyen,Žilka a Vykouk, Rád by hrál Kraus, čeká ale na termín školního kursu. Pravděpodobně budeme hledat dalšího hráče, chtěli bychom jet v pěti."

https://www.chess.cz/wp-content/uploads/2019/04/Zapis_VV133.pdf

This comment was minimized by the moderator on the site

B tým se nerovná Mitropa. I když samozřejmě by to mělo mít nějakou souvislost. B tým jsou svazové výhody, včetně repre soustředění mužů.
V každém případě děkuji za info! Vůbec jsem netušil kdo jede/nejede na Mitropu a kdy vlastně je.

This comment was minimized by the moderator on the site

A kde je napsána soupiska B týmu? A jaké svazové výhody? A jak to, že nečtete zápisy ze svazových schůzí? Jste potom neinformován.

This comment was minimized by the moderator on the site

Nevím, kde to je napsáno, pro svaz nijak nepracuji. Ale dobře vím, kdy jsem tam byl a kdy jsem tam nebyl a jak to zhruba funguje. Nečtu to, nemám tolik času, respektive není to pro mě tak důležité. Ano, proto děkuji za info.

Robert Author
This comment was minimized by the moderator on the site

A ty svazové výhody - když jsem tam byl - spočívaly ve finančním příspěvku na šachový trénink + repre soustředění.

This comment was minimized by the moderator on the site

Děkuji za odpovědi.

This comment was minimized by the moderator on the site

Roberte, dost mě mrzí, že na turnaji nehrajete a o titul nebojujete Vy!

This comment was minimized by the moderator on the site

Také mě to mrzí, navíc to mám skoro doma, ale nemohu, nezvládl bych 9 partií :-(
Nicméně si to alespoň pořádně vychutnám coby divák :-)

This comment was minimized by the moderator on the site

Je to škoda, pretože nemám komu silno fandiť Tak vy viete, ale viem, že odohrať 9 partii za pár dní je náročné. Ja som tak odohral minulý rok za 10 dní 13 partií a bolo to dosť ťažké. Na druhom turnaji som ako by ani nebol. Tohto roku má to čaká opäť, pretože na turnaje musím chodiť. Po okolí je tých turnajov skutočne len zopár a je škoda, že všetko sa hrá v rovnakom čase. tri turnaje za jeden mesiac a koniec turnajovej sezóny.

Robert Author    miki
This comment was minimized by the moderator on the site

:-) Ano, je to hodně náročné...proto je nutno mít OK denní režim a co nejvíce šetřit s energií a lépe ji čerpat.

This comment was minimized by the moderator on the site

1.kolo moc pekna parie Neumann - Blatny

Robert Author    Martin
This comment was minimized by the moderator on the site

Jj, povedla se...

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

 1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…