chess turnaj


Zítra, v úterý, bude od 18,00 hodin slavnostní zahájení turnaje v Praze. Nebudu se více rozepisovat o tom, co si můžete přečíst zde: https://praguechessfestival.com/cze/festival-czech/schedule-czech

Co však chci napsat. Kdo jaké bude mít šance a na co se mámě těšit.

Pojďme nejdříve na turnaj CHALLENGERS

Zde budeme samozřejmě nejvíce "sledovat" české hráče: Vana Nguyena, Honzu KrejčíhoTadeáše Kriebela a Lukáše Černouška

Docela by mě zajímalo, kdo z nich nejvíce dělá šachy? Respektive, kdo je na pomyslné cestě vpřed. Slyšel jsem, že Van studuje v zahraničí, Honza pracuje. Možná právě Tadeáš s Lukášem dělají šachy (nyní) nejvíce. Uvidíme. Rozhodně to nebude snadné (pro nikoho). Protože, když se podíváte na startovní listinu "B" turnaje, tak to je plné zabijáků: https://praguechessfestival.com/cze/turnaje/challengers-czech/challengers-players-czech

Osobně tipuji za vítěze Jordena van Foreesta. Ano, to je ten drtič, co tak proháněl na nedávném turnaji ve Wijku největší světová esa. Pokud mu forma vydrží, pak by to měl vyhrát, ale... proti budou hlavně zabijáci Esipenko a Abasov. Polští velmistři Bartel a Piorun (mimochodem s nimi jsem si zarošoval), také nebudu ořezávátka.

Jaká je šance, že český hráč vyhraje "B" turnaj a podívá se (hlavně si ho zahraje :-) ) do "A" turnaje? Bohužel asi stejná, jako že hodíte desetkrát mincí a pokaždé padne stejně. Pokud bych měl tipnout nejúspěšnějšího Čecha, pak Vana.

A nyní MASTERS

Tak to je paráda. Před Firouzjou a po Firouzjovi. Asi tak nějak začal ten správný "dnopočet" tohoto turnaje. Jak jsem se dozvěděl, že bude hrát Ali Firo na tomto turnaji, tak to byla pro mě osobně -- po dlouhé době --- zpráva, jako kdyby mi trpaslík v lese oznámil, že pod pařezem je zakopán poklad. Jojo, to je blbá věta. Ale tak nějak jsem pociťoval opravdovou radost. Člověk skoro zapomíná, co to vlastně je.

V tom případě je pro mě favorit jasný :-) Ale nene. Jasně. Ali Firo to asi nebude. Hraje skvěle, ale ve Wijku se ukázalo, že má ještě dlouhou cestu. A kdo je favorit. Podívejte se na startovku zde: https://praguechessfestival.com/cze/turnaje/masters-czech/masters-players-czech

Ano, bude to JK Duda. Hraje skvěle a míří do úplné světové elity. Nikita Vitiugov v poslední době trochu ubral na tempu. Mimochodem v nedávno hrané bundeslize prohrál s Davidem Navarou. 

David Navara je tak jediný český rytíř v této velké bitvě mnoha armád. Bohužel, sám. Ale prostě dalšího hráče nemáme. Viktor padá a už není ani v první stovce. David určitě bude bojovat udatně a já mu budu moc a moc držet palce. Ale lépe než na střed tabulky to nevidím. 

Harikrishna Pentala ("Hari") také nemá nejlepší období. Ale stále to je pan hráč, ačkoliv i u něj, asi čas začíná vyplazovat jazyk. Ale u druhého Inda, Vidita, je čas (zatím) milosrdnější. A možná právě on bude černým jezdcem turnaje.

Další hráči jsou světové osobnosti a super silní hráči, ale těm už tolik šancí nedávám. Ale uvidíme...

Závěrem jen dodám, že je prostě perfektní, že v Praze máme takový jedinečný turnaj (turnaje). Každý fanoušek šachu si určitě přijde na své. A za sebe moc pořadatelům děkuji, že dokázali na turnaj dostat Firouzju, protože ať už se vám to líbí nebo ne, je světovým lákadlem. A tím pádem bude pražský turnaj ještě ve větším hledáčku světových, šachových, médií.

A pro mě osobně (RC) to bude prostě denní porce toho nejlepšího šachového žrádla :-) 

Robert Cvek

Komentáře (8)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Tak oblíbenec pana Cveka, totiž velmistr Firouzja, zatím nepředvedl vůbec nic. Bílými ve španělské odtahal jeho soupeř teorii a partie okamžitě skončila remízou. No a černými proti Grandeliusovi po dlouhém boji nakonec udržel remízu. Zatím je jeho výkon matný a zakřiknutý.

This comment was minimized by the moderator on the site

Tou dnešní partií jste si trochu naběhl na smeč :-) Ale uvidíme až skončí turnaj...

This comment was minimized by the moderator on the site

Chybí analýza zakřiknutých výkonů českých hráčů.

This comment was minimized by the moderator on the site

Proč? Je toto web pana Cveka? Je. Tak si na něj může pan Cvek psát co je mu libo! A co se týká Firouzji, tak v 16 letech udělat v současných šachách dvě remízy, je docela výkon. A i ty parie nejsou zrovna nějaký odpad. Kavárníku uvědomte si, že současné šachy jsou o úplně něčem jiném, než byl tento sport v 60 letech, nebo na přelomu tisíciletí. A to myslím jak z hlediska vlastní hry, tak z hlediska např. psychologie. Tak se v tomto budu přiklánět na stranu pana Cveka - i když si myslím, že to nepotřebuje!

This comment was minimized by the moderator on the site

Pan Cvek ve svém článku na serveru nss.cz zapomněl, že v partii Duda-Firouzja sehrál bílý zahájení kavárenským stylem. Dokonce použil systém, který pan Cvek obhajuje.

This comment was minimized by the moderator on the site

Vážení,co dodat k právě skončenému turnaji v Praze? Nejlepší náš hráč GM David Navara skončil na předposledním místě. Je to můj oblibenec,přál jsem mu úspěch. V B turnaji naši zcela zklamali. GM Nguen skončl na 50%....IM Černoušek uhrál 3.5 bodů,IM Kriebel 2.5 bodů a GM Krejčí 2.5 bodů....no a podělili se o poslední místa.Prostě naši nestačili ani na B turnaj,stál se z toho debakl. Nechápu,proč nemohl hrát GM Vojta Plát,určitě by obsadil přední místo! Co se týka komentařů,pan Koutný prostě vůbec nestačil,psal blaboly. Toto by měl dělat GM R. Cvek a pokud nemůže,tak někdo jiný,který šachu rozumí a ne pan Koutný,ryzí amatér.

This comment was minimized by the moderator on the site

Vidím pane P. Koutný,že sám jste byl učasten na turnaji.Remízoval jste s Koubovou ELO 2029,prohrál s Kalinowskou ELO 2036 a prohrál se Sofii Přibylovou ELO 2006....no a po pěti kolech jste z turnaje odstoupil.Ztratil jste 51 ELO bodů.Zajímalo by mě,zdali jste musel hrát také ve sklepě,resp. garažových prostorách?Na NSS turnaj vychvalujete do nebes,no já mám poněkud jiné informace. Vám bych radil,aby jste potrénoval a nedělal ostudu.....

This comment was minimized by the moderator on the site

Prosím vás, nemohl byste obnovit komentáře na NSS? Tyto stránky bez komentů úplně stratily šťávu, těch pár trolů přece nemůže vyhrát nad většinou slušných návštěvníků.

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location

logo sachy cvek p

Smysl těchto stránek je pomoc šachistům z České republiky i ze Slovenska. Tyto stránky jsou zaměřeny především na trénik šachu i rad ohledně (sebe)trénování. Budeme rádi pokud tu najdete to, co jste hledali ;)

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…