gm robert cvek
Jedu akorát Pendolínem do Prahy, pak pojedu do Příbrami na soustředění o iniciativě.
Když jsem tak přemýšlel nad příbramským tématem (tedy iniciativa), zjistil jsem nakolik je to důležité téma. A důležité nejenom, že mít iniciativu v šachu je hezké, ale také jde o cit pro figury. Jak může někdo cítit správně iniciativu, když nemá dobrý cit pro figury? Tyto věci spolu úzce souvisí. Protože čím vytváříme iniciativu? Figurami a nejenom svými, ale i soupeřovými.


Ale ať děláte v šachu cokoliv, ať to jsou diagramy, nebo figury či ta iniciativa, zůstává jedna věc vždy na prvním místě. A to sice radost z šachu.


Když tak přemýšlím nad svým šachovým životem, tak – dívaje se na krásnou krajinu z okna – se mi vybaví moje šachová cesta. Kdy já jsem si vlastně šachů nejvíce užíval? Kdy mě šachy nejvíce bavily? Kdy to byla skutečná radost? Ne pocit, co má bohužel hodně z nás – že šachy jsou dobré když jsou výsledky, ale když nejsou, jsou na prt.

A je radost z šachu nějaká dovednost? Mám se to učit? Nebo to prostě je v nás nebo není?

Jak jsem zjistil, je třeba se to učit. Posilovat to v sobě a hlavně nehasit tím, že budu mít šachy rád jen skrze výsledky. Jistě, když jsou výsledky je to hezké, ale pokud nejsou stejně budu mít šachy rád takové jaké jsou. Výsledky, elo...to jsou právě ty balvany na cestě.
Je zvláštní, že když si vybavím svoje nejhezčí chvíle s šachem, tak to nejsou nějaké vyhrané turnaje, elo, nebo splnění velmistra (ačkoliv na to rád vzpomínám :-)), ale jsou to prosté chvilky radosti s armádou figurek a šachovnicí. Jsou to chvilky úžasu z objevování a učení se světa 64 polí.

Jsou to chvilky, jako když skrze korunu stromu na vás dopadne zlatý paprsek slunce. Je to něco malého, prchavého, ale přitom tak kouzelného. Nezapomenu dodnes jak ležím na válendě a studuji partie velkého Capy. Nezapomenu na partie Petrosjana...to byl pro mě kouzelný svět. Moc jsem tomu z kraje nerozuměl. Ale časem jsem se naučil kouzlit. Jak kouzlit štít a bránit se, jak kouzlit koncovky. Od takových kouzelníků se mi dobře učilo.

A Bobby...Díky Bobbymu jsem k šachu ještě více přilnul. To byl největší šachový mág co kdy byl. Není dne abych na Bobbyho nějak nepomyslel.

Myslím si, že právě tyto prchavé, ale zlaté chvilky jsou rozhodující. Protože ve skutečnosti na čem záleží není elo, není třída, ale radost. Mít radost z šachu. Protože když máte tu skutečnou radost z šachu, pak máte i větší radost z výsledků ať už jsou jako kyvadlo u hodin.

A máte větší radost ze života. Nepodceňujte šachy...mají kouzelnou moc a hlavně s vámi vydrží až do úplného konce. A je jen a pouze na vás, ne na hře jménem šachy, jaký vztah spolu budete mít.

Komentáře (9)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Zdravím ťa Robert,
Šach si užívam najmä teraz posledné 2 roky. Pri mojej chorobe si myslím, že sú dôležitým koníčkom. Mám veľa voľného času, keďže som na plnom invalidnom dôchodku tak môžem sa tomu venovať hodinku alebo dve, pretože môj denný rozvrh je neúprosný. Napr. pred chorobou som sa nevedel uvoľniť vôbec na to, aby som odohral nejaký turnaj. Mám v živej pamäti, aké bolo ťažké hrať šachy, či už kvôli škole alebo práci. Napr. teraz keď chodievam hrať šachy na turnaje tak sa cítim oveľa lepšie. Síce niekedy je tých kôl kvôli chorobe pomenej napr. chystám sa na turnaj na jeden deň (3 kolá z 5) a viem určite, že mi to bude stačiť. Budem sa snažiť užiť aj tie 3 kolá a získať nové partie. Na výsledky sa nedívam veľmi, aj keď samozrejme by som chcel vyhrávať. Kto by nechcel no nie? Myslím si, že v tomto prípade ide hlavne o dobrú zábavu.

Robert Author    miki
This comment was minimized by the moderator on the site

Zdravím Miki z vlaku,
jasně kdo by nechtěl vyhrát :-)
Myslím si však, že když někdo k sobě skutečně pustí šachy pak samozřejmě prohra trochu zabolí, ale daleko více zahřeje a hřeje svět 64 polí.

This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den Roberte,

mám pocit, že pro mnoho z nás jste největším šachovým mágem Vy Opakovaně mockrát děkuji za všechny úžasné aktivity, které darujete do světa šachu. Jsem nadšený z prvního online tréninku, na který navazuje i tento článek o lásce k šachu. Osobně se snažím všemi radami řídit a je to paráda Jenom mě trápí jedna věc, na kterou bych se Vás chtěl zeptat. Jak číst šachovou literaturu? Zní to jako triviální otázka, ale i u jednoduchých knížek se s "neradostí" pachtím za nějakou informací - neumím si tahy v hlavě představit, takže napsaný řádek tahů manuálně sestavuji na šachovnici, pak se v tom ztratím, na další stránku se nedostanu... Setkal jste se s tím? Můžete mi případně něco poradit? Pro info - mé ELO 1800. Děkuji a přeji krásný den

Robert Author    Peťko
This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den,
moc děkuji :-)
Na to dal už kdysi odpověď velký A.Nimcovič. Doporučil si partie z knih přehrávat na 2 šachovnicích. Na jedné (může být malá) máte kostru partie, přesně jak šla. A na velké si pak přehráváte varianty, přemýšlíte nad pozicí, nad tím jak to vysvětluje autor atd. a díky malé šachovnici se kdykoliv můžete vrátit do původní pozice. Doporučuji si to užít :-) Vychutnat si to...Často,když si třeba přehrávám partie Capy nebo Bobbyho (a nejen jich) se podívám, kde to hráli, v jakém roce...trochu se zasním a pokusím si představit jak tam sedí...koncentrují se a jí pak s nimi. Můžete i tak přes šňůru času je "pocítit" skrze partii kterou oni sehráli.

This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den.
Pane Cveku, velmi často glorifikujete Fischera, nicméně domnívám se, že nebyl nejlepší šachista všech dob. Byl pracovitý, sportovně urputný, hrál až do konce, na což jeho současníci nebyli připraveni, ale nejlepší nebyl. V roce 1975 by ho Karpov určitě porazil a on to věděl, proto se zápasu vyhnul. (Kdyby si myslel, že má šanci vyhrát, za 5 mega dolarů by jistě hrál.) Také měl velké štěstí (zejména v 60 letech), že Tal byl alkoholik a chabrus na zdraví (jeho talent, to byl vyšší level, ale to je jiná pohádka). No a nakonec Kasparov, ten posunul šachy ještě o třídu dál. To je zatím nějvětší šachista všech dob, měl všechno co Fischer, Tal i Karpov dohromady. Talent, pracovitost i urputnost v plné parádě.

Robert Author    Kamil
This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den, to jsou jenom slova bez faktů. Jakou měl elovou převahu Bobby Fischer před druhým hráčem světa? A kolik partií vyhrál v řadě s velmistry? To jsou fakta :-) Ostatní věci jsou jen domněnky a dohady.
Ps.: A co Tal a nejenom on prohlásil o R.J.F. když byl na vrcholu?

This comment was minimized by the moderator on the site

To je ťažko posúdiť, ale Fischer bol skutočne prvým veľkým šachistom a svojho času bol najsilnejším šachovým majstrom sveta šachovej histórie, svojim myslením predčil výrazne svojich predchodcov. Medzi tým sa vystriedalo už viac majstrov sveta, ktorí boli silnými praktickými hráčmi. Tam je to už ťažšie porovnávať, najspravodlivejšie by bolo dať Fischera, Karpova, Kasparova a Carlsena do jedného turnaja, kedy boli v dobe svojej najväčšie slávy a tam to porovnať. Neprekvapilo by ma, keby ten turnaj vyhral Carlsen, ktorý posunul šach na iný level a aj malo to spomedzi týchto šachistov najťažšie.

This comment was minimized by the moderator on the site

Jen je škoda,že se uzavřel do sebe a nepřipravil se na Karpova,nato titul obhájit.Obhajoba je leckdy těžší ve sportu,ukáže sílu a odolnost hráče či týmu.V šachu jsou bleskové,rapidové a vážné partie.Těžko hodnotit hráče z různých období,svět se neustále mění.Možná až od dnešní doby IT je možno porovnávat mistry světa v 21.století,ale třeba se pletu?

Robert Author    Jan N.
This comment was minimized by the moderator on the site

Ano, byla to ohromná škoda, že Fischer nehrál s Karpovem a to po všech stránkách. FIDE tehdy udělala obrovskou chybu, že nepřistoupila na podmínky Fischera. Nicméně i tak je velmi sporné zda by zápas byl.
Pomocí IT si myslím ne, spíše podle náskoku ELA před druhým a pak podle výsledků zápasů a turnajů.

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location

logo sachy cvek p

Smysl těchto stránek je pomoc šachistům z České republiky i ze Slovenska. Tyto stránky jsou zaměřeny především na trénik šachu i rad ohledně (sebe)trénování. Budeme rádi pokud tu najdete to, co jste hledali ;)

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…