boy

Co vám říká elo? Je to pro vás důležité, či nikoliv? A pokud ano, tak nakolik? 

Říká se, že na elo nemáte být upjatí, že máte hrát jakoby neexistovalo. Nicméně to se lehko napíše, ale skutečnost už tak snadná není. Navíc elo je důležitý určující parametr. Například ohledně sestav družstev, nebo zařazení do nějaké listiny talentů (pro ty mladší). Pro profesionály to může být i otázka výše startovného a jejich angažmá v ligách. Navíc je to určitá prestiž. Pro některé i cíl/vize. Nedivím se, pokud někomu není vůbec jedno jaký má elo rating.


Pro staršího šachistu je proto klíčové jaký turnaj si vybrat. Opravdu není jedno, jestli budete hrát turnaj, kde elo účastníků skutečně odpovídá hodnotě, nebo kde to je naopak. Upřímně, kdo chce hrát 9 partií z 9 kol s mladými Indy, kteří mají elo 1700, přitom jejich výkon dalece překračuje hranici 2100+ ? Já ne.

Bohužel v dnešní době, kdy elo FIDE už má každý, je to těžký oříšek. Už jsem nespočetně krát zažil trénink s mladými žáky, kteří měli tak nízký FIDE elo rating, že jsem tomu nechtěl věřit. " Wau! To jako fakt má elo 1600? Vždyť se mnou hrál tu rozehrávku jako kandidát mistra?"

Doporučuji vám všem, co nechcete "plnými hrstmi rozdávat elo body" se zaměřit na:
  1. Na startovní listinu turnaje a dát si tu práci si hráče vyhledat na internetu (věřte, že to je dobře investovaný čas! Pokud ještě není startovka, podívejte se z minulého roku). Pokud jich bude více než 20% velmi mladých s nízkým elo ratingem, turnaj nehrát. Sami podumejte nad svým vlastním kritériem.
  2. Pokud je tempo bez přídavku po 40. tahu, turnaj nehrát. To strašně znevýhodňuje starší šachisty, kteří potřebují častěji chodit na záchod, respektive mají opotřebovanější nervovou soustavu a potřebují si více odpočinout. To je podle mě velký nešvar mnoha turnajů, já osobně bych takový turnaj nikdy nehrál.
  3. Vyhodnotit si jak zvládáte dvojkola, pokud je to pro vás OK, pak na takový turnaj jeďte. Ale pokud ne, pak zvažte. Velmi mladý člověk to zvládne hravě, starší už nikoliv.
  4. Kdy začíná kolo. Není to vůbec jedno. Kdo třeba stává každý den brzo, tak těžko bude hrát turnaj, který začíná v 18,00. Naopak pro "sovu" to bude výborný turnaj z tohoto hlediska.
  5. Dbejte na ubytování, místo konání. Není jedno nakolik to je či není pro vás příjemné místo/okolí.
Pokud je vám takříkajíc elo na háku, pak je to jedno a hrajte co chcete, kdy chcete. Pokud ne, tak to pečlivě zvažte. Turnajů je hodně. I v cizině. A turnaje v cizině už nejsou zdaleka tak nákladné jako kdysi.

Já vím, že si někdo může říci, co tu ten Cvek píše. Má se hrát všechno s každým. Jasně, ale já mohu jenom oponovat - za stejných podmínek. Je nefér hrát s horšími podmínkami a je nefér hrát s hráči, kteří mají hodně podhodnocené elo. Nevím kdo by chtěl hrát se mnou, kdybych třeba měl elo 2100? A jelikož trénuji a trénoval jsem hodně šachistů a neustále se v tomto prostředí pohybuji, tak vím jaký to je problém. A je to velmi frustrující spadnout s elem třeba o 50 bodů, přičemž jste sehráli dobrý turnaj (!!). Ale měli jste JEN tu smůlu (na los), že jste chytli pět mladých Indů a dva dorostence z Polska... Mladí hráli o 300 více než je jejich elo rating.

Zvažte všechny tyto věci a podumejte o nich. Budu rád za případnou diskuzi zde pod článkem, nebo pokud chcete napište mi na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Příště už bude poslední díl a sice jak na tom širém oceánu stáří doplout do přístavu šachového mládí a ambicí.

Robert Cvek

Komentáře (13)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Lépe bych to nenapsal.Ale kdy bude konečně podhodnocenému ELLO konec?Jakoby nestačilo,že zkušený hráč může nějakému amatérovi naletět na nějakou variantu.To se žel stává.Dal by se vymyslet nějaký způsob,jak vámi popsané zkušenosti vymizíkovaz ?Já si tím lámu hlavu,ale na nic kloudného nepřicházím.Snad by pomohlo začlenit do výběru hráčů,že hráč musí splnit podmínku a to,že v uplynulých pěti letech sehrál 10 turnajů.Ale chtělo by to pořádně rozebrat.A já takový fenomén analýzy možného dopadu,nejsem.Ať se daří Vám a všem ostatním.Ota.

This comment was minimized by the moderator on the site

Bohužel asi nikdy. Pokud by to bylo jako kdysi, kdy byla hranice minimálního FIDE ela 2200 nebo 2000, mnohé by se zlepšilo, stejně tak neumožnit šílený koeficient rozvoje 40. Díky moc :-)

This comment was minimized by the moderator on the site

Moja otázka,prečo majú mladí hráči podhodnotzené Elo ked´,ked hrajú veľa?Malo by odpovedať reálu,nie?Alebo stačí pár tréningov s trénerom od posledného turnaja,aby boli tak strašne dalej?

This comment was minimized by the moderator on the site

Mladí hráči se rychle zlepšují, někdy po skocích, takže mají (nějakou dobu) dost podhodnocené elo. A druhý důvod je ten, že hrají právě s dalšími mladými, co mají podhodnocené elo. Takže obecně mají mladí (hodně) podhodnocené elo.

This comment was minimized by the moderator on the site

Abychom se vyhnuli hráčům s podhodnoceným elem, je třeba turnaje omezit věkem, např 30+.

This comment was minimized by the moderator on the site

Jj, přesně tak, nebo volit ty turnaje, kde jich je málo

This comment was minimized by the moderator on the site

Tak ked sa inak neda,zakazat detom hrat s dospelymi,aj tak maju kopec svojich turnajov.Ani my nemozeme chodit do školskej jedalne(tam boli naposledy dobre patrene buchty :-) )

This comment was minimized by the moderator on the site

ELO se příliš předceňuje, navíc vykazuje těžko obhajitelnou regresi. Podle mě je důležitější uhrát si třídu (resp. titul) se současníky. Podívejte se na retrospektivně vypočtené ELO ody starých mistrů. Dnes má první dvacítka vyšší ELO, než měl kdy Capablanca a Aljechin i v době jejich nezpochybnitelného panování. (Capa 2725, Aljechin ještě méně - zdroj K.Pliska) Troufám si tvrdit, že Capablanca ve vrcholné formě by zatopil i Carlsenovi a zbytek první desítky by zřejmě už dával s plusem. Navrhuji ELO zrušit (minimálně jako relevantní veličinu, chápat pouze jako informaci), jinak hrozí to, o čem píše pan Cvek - selekce a nutnost kalkulace, místo radosti ze hry.

This comment was minimized by the moderator on the site

Každý má různý vztah k elu. Pro někoho může být dost důležité z různých důvodů. Ty staré výpočty ela jsou podle mě nesmysl. Aljechin na vrcholu, když vyhrál turnaje v San Remu a Bledu musel mít daleko větší elo hodnotu. Nerušil bych elo, Ono se to nemusí příčit - radost ze hry a pak sportovní úspěch z hlediska ela. Ale samozřejmě je špatně, když někdo začne řešit elo příliš a omezuje ho to pak v partii.

This comment was minimized by the moderator on the site

chce to nejdriv hodne potrenovat, treba i dva tri roky (nejlepe s RC), pak si vzit mesic volno a odehrat 3 podarene turnaje behem mesice, proste tak, aby prepocet ELA nastal az po tom tretim turnaji, plusove uhrane body do ELA se z tech turnaju sectou a clovek vyleti hodne nahoru

This comment was minimized by the moderator on the site

Zajímavá idea :-) Ještě nejlépe mít ten koeficient rozvoje 40, to pak může být přímo raketový nástup, ale také sešup, když se něco nepovede.

This comment was minimized by the moderator on the site

Na druhej strane hrávam rád partie proti silným hráčom. Turnaje vyberám si rôzne. Mám veľmi rád rôznorodosť. To sa mi na mojom výbere turnajov páči, že zahrám si s rôznymi typmi hráčov. Nevyhýbam sa ani mladým hráčom, ktorí stále vykazujú nejaký ten progres. Je to síce s nimi na začiatku partie ťažšie, ale vedia urobiť počas partie tiež dosť hrubé chyby.

This comment was minimized by the moderator on the site

Je mi skoro 60. Do 20 let jsem šachy závodně hrál. Tehdy se ještě ELO běžným hráčům nepočítalo. Po 35 letech jsem kvůli synovi začal zase hrát. Registroval jsem se, záznamy o výkonnostní třídě už dávno neexistovaly. Sehrál jsem pár rapid turnajů, na vážné nemám kvůli rodině čas. Uhrál jsem v rapidu ELO kolem 1700. Administrativně mi tedy přidělil ve vážném šachu ELO 1250. Od této hodnoty se mi teď ELO počítá. Po dvou ročnících Pražského přeboru mi stouplo na 1350. Rozehrál jsem se, hraju tak na 1800. Těším se na soupeře v letošním ročníku. Něco je na tom systému špatně.

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…