Budeme mít dalšího super velmistra?


Myslím si, že to je dlouhodobě nemožné. Tedy abychom měli dalšího hráče s elem +2700. Máme Davida Navaru a měli jsme Viktora Lázničku. Nicméně Viktor už delší dobu má jiné zájmy než šachy. Možná generace desetiletá, nebo mladší má šanci. Jen jim přeji, aby se dostali do správných rukou. Klíčem podle mě je ohromná touha a láska k šachu, která musí být posilována všemi směry. Ohromná podpora.Mitropa 2019

Nedávno skončila Mitropa ve Slovinsku. Pár slov o mužské výpravě (jinak ženy sehrály výborný turnaj). Tento ročník byl asi nejslabší za posledních xyz let. Alespoň co si pamatuji. Mitropa byla vždycky docela masakr. Některé týmy postavily hodně slabou sestavu (třeba Francouzi, domácí Slovinci také postavili slabší sestavu, stejně jako Němci).
Naši reprezentanti skončili na velmi dobrém druhém místě. Škoda jen posledního zápasu. Zase na druhou stranu byl zápas objektivně prohraný.
Podobné akce jsou dobrou přípravou pro další reprezentování.

Novinka v Norsku

V Norsku se hraje super turnaj s netradičním pravidlem. Pokud partie skončí remízou, pak se hraje tzv. armagedon, kdy bílý musí vyhrát. Nicméně bílý má (myslím) 9 nebo 10 minut a černý má jen 7 minut. Je to docela masakr, protože se hraje bez bonusu za tah. Takže jsme třeba mohli včera vidět jak Levon Aronian brutálně ublical Sašu Griščuka. Mimochodem včera skončily všechny partie remízou, takže se po přestávce vesele blicalo. Pěkně vyhrál mistr světa Magnus Carlsen s Viši Anandem, doporučuji si jejich bleskovku přehrát.
Nicméně mám z toho divný pocit...Protože klasické šachy jsou klasické šachy...a pak když vidíte bleskovky bez bonusu, kde lítají figurky...přijde mi to tak trochu trapné a nedůstojné. Ale to je jen můj názor :-)

Soustředění v Příbrami?

V Příbrami se koná šachové soustředění od 21. do 23.června 2019 na téma Kramnik (budu přednášet :-) Jinak přednáší se a spí v jednom domě ). Je to na počest exmistra světa, který nedávno ukončil svoji šachovou kariéru ve vážném šachu. Pokud máte zájem o toto soustředění, napište mi prosím na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a já vám pošlu další informace. Pokud na toto soustředění přijedete a budete chtít absolvovat další (po prázdninách), budete na 100% moci.

Mistrovství České republiky mužů KO systémem?

Slyšel jsem, že další přebor mužů bude tzv. KO systémem. Nevím to na 100%, ale slyšel jsem to už ze dvou zdrojů. Má hrát 16 nejlepších KO systémem... Co vy na to? Myslíte, že to je dobře nebo špatně?

Komentáře (12)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Veľmi by ma zaujímalo, koľko divákov je ochotných pozerať od začiatku do konca klasické partie. Napríklad na superturnaji v Nórsku. Ja nikoho takéhoto nepoznám...
Rovnako nikoho nezaujíma, keď hrajú medzi sebou poslední hráči v turnaji, bez ohľadu na silu týchto hráčov. Nedivím sa, že sponzori sa obzerajú po nejakých nových formátoch, prečo by mali sponzorovať niečo, čo nemá ani divákov...

This comment was minimized by the moderator on the site

VH: Já třeba sleduji celé klasické partie i blicky teď z turnaje Altibox i jindy. Ale potřebuju k tomu živý komentář, JG a PS jsou boží (y)

This comment was minimized by the moderator on the site

Re VH: Já si třeba partii Carlsen - Širov z Wijk aan Zee 2007 s chutí přehraji i teď, přestože se jednalo o střetnutí posledních dvou hráčů a boj skončil dělbou bodu. A také předpokládám, že mnoho krásných partií mělo jen zanedbatelný sportovní význam.
Dokud online přenosy nebyly, přehrávali jsme si i 100 let staré partie a nijak nám to nevadilo. (Sám si také myslím, že budoucnost přinese rozvoj rapid šachu na úkor klasického, ale důvody vidím spíše v boji proti remízové smrti a proti podvádění.)
Jinak mám pocit, že s deseti minutami proti sedmi má bílý větší výhodu než v běžné partii, což podle mne k bojovnosti tolik nepřispívá. (A to jsem napsal na jiný server ještě před druhým kolem!) Kdyby v rozstřelu bílí měli deset minut proti osmi, museli by ve vážných partiích více riskovat.

Robert Author
This comment was minimized by the moderator on the site

Jinak musím uznat, že ten nápad s Armagedonem je divácky atraktivní :-) Ale přijde mi že to je tak trochu na úkor vážného šachu. Navíc některé ty partie jsou... třeba Weslyho Vh7 mat, Griščukovo Sh6?? Nebo pak jak Ding včera přehlédl věž s Magnusem. Ale bleskovky jsou bleskovky...

This comment was minimized by the moderator on the site

Uznávám, že ohledně té velké výhody bílého v armageddonu jsem se mýlil. (Přinejmenším na úrovni 2750+.) Atraktivní ty bleskové partie rozhodně jsou, ale na úkor kvality.

This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den,
to povídání o té životosprávě a fyzičce mě zaujalo, né, že bych to nevěděl, ale spíš mě šokovala ta důležitost! Proto bych se chtěl doptat:
Během turnajů se má taky sportovat nebo spíš šetřit síly až do konce?
Osobně bych se přiklonil k šetření sil, bral bych to tak, že během 9 dnů nic moc nedoženu, to se musí přes rok .

Děkuji za reakci!

This comment was minimized by the moderator on the site

To bude témou na budúcom online tréningu, bude ma to tiež zaujímať čo robiť behom turnaja. Môj názor, nemusia byť to veľké vecí. Stačí sa počas turnaja nejako rozumne odreagovať na mieste. Ísť na nejakú prechádzku po okolí, či zaplávať si v bazéne. Osobne využívam najmä prechádzky. Na tom podľa môjho názoru v rozumnej miere nemusí byť nič zle

This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den,
jak píše miki toto bude na dalším online tréninku :-) Ale ano, je to důležité.

This comment was minimized by the moderator on the site

Pokud se na školách nenajdou blbci,kteří nebudou koukat na svůj čas,tak šachy upadnou ještě víc!Měl jsem svěřence do 10ti let ve Finále ČR a pak oddíl,odmítl zaplatit pobyt,oni mláděž nepotřebojí,rodiče mne chtěli dát k soudu na zaplacení stravy a ubytování!To že sponzoři u šachu schází!Pak jsem to řešil tak,že jsme sice jezdili na turnaje družstev 1-5 třída a měli jsme postup v rukách,ale proč postupovat?X let 3 místo v kraji,pak turnaj kraje doma,dětí á 117 hrálo,všem se líbili podmínky,kde děti po partii běhali venku a měli radost!Návrh na další turnaj byl hned a pak budoucí starosta slíbil peníze,ale pak vzal MěÚ slib spět,turnaj jsem uskutečnil a nosím schodek peněz scházející v peněžence!Tak jsem skončil s šachem a hraji internetem!Pouze lituji ty,kteří se nato znovu dají!Schází propojení školy a šachových oddílu,jako kdysi propagoval p.Jarda Hájek z DDM Chrudim!Zapomíná se nato,že v Rusku je povinný šach ve škole,byla snaha Bobbyho o zavedění toho v USA po jeho zisku titulu...

Pokud se na školách nenajdou blbci,kteří nebudou koukat na svůj čas,tak šachy upadnou ještě víc!Měl jsem svěřence do 10ti let ve Finále ČR a pak oddíl,odmítl zaplatit pobyt,oni mláděž nepotřebojí,rodiče mne chtěli dát k soudu na zaplacení stravy a ubytování!To že sponzoři u šachu schází!Pak jsem to řešil tak,že jsme sice jezdili na turnaje družstev 1-5 třída a měli jsme postup v rukách,ale proč postupovat?X let 3 místo v kraji,pak turnaj kraje doma,dětí á 117 hrálo,všem se líbili podmínky,kde děti po partii běhali venku a měli radost!Návrh na další turnaj byl hned a pak budoucí starosta slíbil peníze,ale pak vzal MěÚ slib spět,turnaj jsem uskutečnil a nosím schodek peněz scházející v peněžence!Tak jsem skončil s šachem a hraji internetem!Pouze lituji ty,kteří se nato znovu dají!Schází propojení školy a šachových oddílu,jako kdysi propagoval p.Jarda Hájek z DDM Chrudim!Zapomíná se nato,že v Rusku je povinný šach ve škole,byla snaha Bobbyho o zavedění toho v USA po jeho zisku titulu v roce 1972.Kdysi na školení trenírů v Blansku uvedl příklad zasloužilý mistr sportu František Blatný,že vybral ve 2 třídě o pololetí propadající žáky a udělal z nich třídu,kde byla povinná hra šachu!V 7 třídě á 90% dětí chtěla jít dále studovat a tohle ani učitelé a Min.školství neví!Držím všem palce,aby se to zlepšilo,ale již jsem nevěřící!!! Franta

Celý text
This comment was minimized by the moderator on the site

Novinka v Norsku je zajímavá, ale mířená na diváky (bleskovky jsou rychlé a atraktivní) a na podporu Magnuse (rychlé tempo mu jde). Spravedlivější by bylo hrát při remíze rapid (klidně 15'+10"/tah) s povinností bílého zvítězit. Tam by měl samozřejmě černý daleko větší šance zremizovat než bílý vyhrát, ale tím by se jen vyvážila výhoda bílých figur v předchozí vážné partii. A bodování by bylo 3:0 při rezultátu ve vážné partii nebo 1:1 a rapid o poslední bod. Jako např. v hokeji.

This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý deň pán veľmajster, aký je Váš názor pán veľmajster na korešpondenčný šach? Nie je tam až príliš veľký vplyv strojov? Pýtam sa preto lebo v jednej knižke nebohý Pachman ho odporúčal pre hráčov, ktorí až tak často šachy nehrajú, že je tam tá možnosť. Tá doba je dnes už asi iná. Hoci priznám sa, že na chess.com hráme šach s kamarátom korešpondenčne pre radosť. O nič nejde, nejde o body, nie sú pustené motory. Tam to funguje, je to aj trochu zábavné. Len je to nadlho a neviem, či by ma to s tými strojmi hrať bavilo.

Robert Author    miki
This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den, ano samozřejmě je veliký. V době Pachmana ještě stroje nebyly :-) Takže to bylo něco úplně jiného. Takto si zahrát s kamarádem je určitě super.

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location

logo sachy cvek p

Smysl těchto stránek je pomoc šachistům z České republiky i ze Slovenska. Tyto stránky jsou zaměřeny především na trénik šachu i rad ohledně (sebe)trénování. Budeme rádi pokud tu najdete to, co jste hledali ;)

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…