Poslední trojkolo české extraligy se hrálo ve Frýdku Místku. Nevím kdo rozhodl hrát o Velikonocích, ale asi tím moc rodiny hráčů nepotěšil.Nicméně začátek od 16,00 je milosrdný... Stejně jako začít poslední, jedenácté kolo od 10,00 hodin.

Hrálo se v aule Střední průmyslové školy. Musím vysoko ocenit velký prostorný sál, kde se vlezly všechny týmy. Dále diváckou návštěvu, včetně malých dětí, které hrály ve FM turnaj nadějí. Když jsem děti viděl a některé jsem znal z MČR v Koutech, tak jsem si hned pomyslel, kolik z nich bude hrát českou extraligu? Je to naše šachová budoucnost? V každém případě to musel být pro ně velký šachový zážitek.

Ocením i blízkost WC, sympatický bufet a místnost pro analýzu.

Nicméně jedno mínus tam bylo a nemohu o něm pomlčet. Hráli jsme na dětských školních lavicích. Nejenom, že šachovnice byly přesně na stůl, takže nebylo možnost si ruce opřít o stůl, ale také byly lavice malé. Takže třeba já jsem vůbec nemohl dát nohy po stůl. Několikrát se mi stalo, že jsem automaticky dával nohy pod stůl (zvyk je zvyk) a málem jsem pobořil figurky. Můj tip je, že všichni +175 cm měli problémy s dolními končetinami, stejně jako já.

Bavil jsem se pak o tom s Pavlem Benčem. Pořadatelé už prostě (díky turnajů dětí) neměli lepší stoly.

Jinak když o tom přemýšlím, tak zatím nejlepší extraligové trojkolo co pamatuji bylo v Ostravě (kde nyní bude MČR) a pak v Turnově. V Turnově to bylo na velmi vysoké úrovni, kterou těžko někdo překoná.

Zuřivý boj se rozpoutal o první místo a nakonec tedy o první tři místa.

Pardubice nečekaně prohrály s Turnovem, ALE je to nečekaně?
Turnov má vynikající tým poskládaný z mladých hráčů. Honza Vykouk, Lukáš Vlasák a Tomáš Kraus byli hlavní tahouni mužstva. Turnov v posledním kole odremizoval hvězdný Nový Bor a jen těsně jim unikla medaile. Čtvrté místo ukazuje nakolik je Turnov silným týmem.

Pardubice sice v pátek prohrály s Turnovem, ale v sobotu porazily Nový Bor a to byl panečku zápas. Nádhera. Bavil jsem se pak s Bolkem druhý den a ten sportovně uznal, že Pardubice byly jasně lepší a vyhrály naprosto zaslouženě. Sergej Movsesian získal figuru (lépe řečeno Vidit měl halucinaci a obětoval ji zcela nekorektně) a nakonec partii nějakým sto třicátým tahem vyhrál v koncovce střelec a jezdec proti králi. Celkem kuriózně matil právě padesátým tahem(!)
Jirka Štoček stál na výhru s Viktorem Lázničkou, ale nevyhrál. Vyhrát mohl na první šachovnici GM Matlakov s Davidem Navarou, nevyhrál.
Pěkně vyhrál Martin Petr s Tadeášem Kriebelem. Za Bor skóroval Vlasta Babula, ale to bylo málo.
Pardubice nakonec skončili na druhém místě. Gratuluji, je to zcela zasloužené!!
Oporou týmu byli hráči Sergej Movsesian, Zbyněk Hráček, Votava Jan a Martin Petr.

Nový Bor prožil černou sezónu. Prohráli s Lysou, což vyvolalo nevídanou senzaci, ale pak prohráli i s Pardubicemi a remizovali s Turnovem. Pro takový klub samozřejmě velký neúspěch. Pro fanouška dobrého šachu je to oživení české extraligy, přece jen, takové desetileté válcování není ono. Ale Bor se určitě bude snažit, aby se dominance vrátila zpět do Boru :-)

Mistr české extraligy Lysá nad Labem hrála nejlépe a zaslouženě se stala Mistrem! Gratuluji!!
Snad jediný zápas, kde museli moc makat byl s námi v sobotu, Slavojem Porubou. Po tuhém boji vyhráli (zaslouženě) 4,5:3,5 a mohli jít slavit, protože Bor prohrál s Pardubicemi.
Velmistr Najer uhrál neuvěřitelných 9,5 bodů z 11 partií(!!), asi největší zabiják extraligy. Další opory týmu byli velmistři Vojtěch Plát, Tomáš Oral, Tamir Nabaty a Alexej Kislinksy.

Beskydská šachová škola vyhrála poslední trojkolo a skončila na velmi solidním pátém místě. Velkou oporou týmu byl Igors Rausis, který udělal 8,5 bodů z 11 partií.

Dále to už vezmu rychleji.

Šestý skončil Duras Brno. Sedmý Unichess Praha.

My, Slavoj Poruba jsme skončili na osmém místě. Po té bídě na začátku nakonec OK.

Na devátém místě skončila Moravská Slávia Brno a desátý skončil Labortech Ostrava. Zde jedna důležitá věc, Jirka Kočiščák si uhrál první mormu velmistra! Gratuluji!!

No a sestoupili podle očekávání Český Těšín a Unichess B. Nicméně oba týmy nedaly žádný zápas zadarmo a příkladně bojovaly v každém zápase. Navíc daly šanci mladým hráčům, což je jenom dobře!

Příští rok uvidíme dva nové týmy a sice ŠK Dopravní podnik Praha a Slavii Kroměříž. A jak to pojmou oba týmy? Uvidíme. Ale českých hráčů je velký nedostatek. Ale pokud postaví týmy na udržení, pak boj o dva černé Petry bude další rok brutální...

Skoro mi to přijde, jako ta slavná věta "...pánové, to přijde jiný sekáč, mladší a ten se nezakecá".

Komentáře (14)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Když jsem viděl kombinaci v partii Cvek - Pařízek z posledního kola extraligy, hned jsem si pomyslel "Tu kombinaci ve 14. tahu (14. Jbd5!) jsem už někde viděl." Prolétl jsme knihovnu a opravdu stála se také v partii Zubov (2606) - Gu (2324) Sitges 2016. Takže moudro na závěr, řešte diagramy a budete umět kombinovat jako Robert Cvek :-).

Jinak to co poslední dobou předvádí Magnus Carlsen je šílené. Je to něco na hraně mezi neúctou k soupeři, když se snaží vyhrávat i v pozicích, ve kterých ostatní považují šance na výhru za nereálné, a známkou ohromné bojovnosti a snahy vyčerpat všechny možnosti až do konce. Nepamatuji si hráče, který by měl takový maximalistický přístup k šachu. O GM Anderssonovi (roč. 1951) se říkalo, že hrál partie až do holých králů. Magnus předvádí něco podobného.

This comment was minimized by the moderator on the site

Díky Martine :-)
Byl jsem pak strašně unavený, soupeř se srdnatě bil a kdo ví jak by to skončilo, kdyby neměl takovou časovou tíseň...
Magnus hraje fantasticky, do vyčerpání všech možností jako Bobby Fischer. Ulf hrál do holých králů jen tehdy když měl svoji pozici, jinak měl moc a moc krátkých remíz. Hrál ale koncovky neskutečně dobře.

This comment was minimized by the moderator on the site

Lysé jsem to nepřál, to raději Pardubicím, jinak fandím samozřejmě Ostravským týmům. Byla to paráda, sledovat Kočiščáka v posledním kole, jak nádherně vedl s pár minutami na hodinách matový útok. David mě rozesmutnil, jemu z šachistů fandím nejvíc. Pan Rausis všem ukázal, jak se hraje, takže všichni, co jste ho na NSS probírali, chyťte se za nos.

PS: Vaší partie s Plátem je mi líto, měla to být remíza.

Robert Author    Kamil
This comment was minimized by the moderator on the site

Jirka hrál výborně a roste z něj opravdu silný hráč...
Davidovi to nešlo, ale myslím si, že se projevila obrovská únava po turnajích, ligách, cestování atd.
Nene, Vojta to zahrál moc hezky, myslím, že mi nedal šanci. Sice jsem se úporně bránil, ale nestačilo to. Partii jsem neměl a ani nebudu mít ve stroji, ale pocitově během partie jsem po špatném přechodu zahájení/střední hra moc šancí neměl. Vojta mi pak druhý den říkal, že to hrál jako stroj.

This comment was minimized by the moderator on the site

Gratuluji Robertovi k vydařenému víkendu a jeho partii z prvního trojkola s GM Veličkou jsem si uložil, jako pěknou pozici na aktivitu figur a na koncovku s otázkami a řešením jeho tahů. Díky

This comment was minimized by the moderator on the site

Ahoj Honzo, moc děkuji :-)

This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den Roberte, velice mě překvapily podmínky, za kterých se hraje nejvyšší soutěž - myslím tím nízké školní lavice! Jak může rozhodčí vůbec připustit zahájení zápasu? Jak je možné, že se sami hráči neozvali? Sám měřím dva metry a neumím si představit, že bych se u partie hodiny nepřirozeně kroutil... Rozumím, že selhal organizátor, ale svaz je snad garantem nějaké úrovně...?! Docela by mě zajímal váš detailnější rozbor v nějakém článku, já nad tím jen kroutím hlavou...

This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den, bohužel je to tak. Také jsem byl velmi nemile překvapen, když jsem se "posadil za stůl". I proto jsem o tom napsal, protože jinak to bylo všechno OK a sám za sebe budu rád,když by to bylo příště znovu ve F-M, jen ty stoly kdyby byly lepší :-)
Ano, hráči - co jsem se bavil - to viděli stejně jako já. Někdo to řešil tak, že dal lokty na šachovnici, ale to dost riskujete, že shodíte figurky, protože je to dost na těsno... Jelikož já mám vypracovanější ruce, tak jsem to radši neriskoval, protože bych se pak spíše koncentroval na to, abych nerozházel figurky :-)

This comment was minimized by the moderator on the site

PS: Někdy bychom mohli internetově podiskutovat na téma Bobby Fischer (a další velcí mistři minulosti). O šachovou historii se zajímám cca 25 let a přečetl jsem vše (alespoň doufám, že mi nic neuniklo), co bylo vydáno v češtině a spoustu dalšího v angličtině i ruštině. Snad by to bylo zajímavé, založit takový odkaz, kde by i jiní mohli přispět svými postřehy, s uvedením pramenů, ideálně:)))

Robert Author    Kamil
This comment was minimized by the moderator on the site

To je vynikající idea! Klidně bychom další online soustředění pro fanoušky mohli dát na téma Bobby Fischer, kde bych nejenom ukázal nějaké partie, ale i tak obecně popovídal o tomto šachovém králi. Díky za tip!! :-)

This comment was minimized by the moderator on the site

online - na téma Robert Fischer ?? Tak to teda určitě přijdu .. :-)

This comment was minimized by the moderator on the site

:-)

This comment was minimized by the moderator on the site

NB nakonec mohl být bez medaile, kdyby pan Ftáčnik udržel nervy a nenechal Viditovi remis při své zřetelné výhodě v koncovce.
Pan Movsesjan působil dojmem, že se mu nechce soupeře porazit, S+J hrál dost bezradně.
Pan Navara byl v ohrožení všechny tři partie, nejprve Van nedokázal realizovat výhodu, pak s Matlakovem, až u Rodštejna mu to neprošlo.
Bude dost zajímavé, jestli NB i tak pojede na ECC jako jediný český zástupce.

This comment was minimized by the moderator on the site

Myslím si, že NB pojede určitě na ECC, alespoň co si pamatuji, tak to byla klubová priorita.

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…