Tento přebor republiky byl extrémně bojovný, napínavý a hlavně pln vzrušujících partií. Po takovém přeboru bude těžké dělat jakýkoliv jiný formát.Na první místě se ziskem 8/9 skončil David Navara. Davidovi chci pogratulovat nejenom k přesvědčivému vítězství v přeboru, ale také za šachové skvosty. Hraje na plný plyn každou partii a je to navíc jedinečná příležitost pro naší širší šachovou špičku si poměřit síly s tak silným velmistrem. David je super velmistr a svoji ohromnou sílu s přehledem potvrdil.

Na druhém místě se ziskem 7/9 skončil Lukáš Černoušek. To je určitě největší překvapení a největší pecka letošního MČR. Lukáš neměl v poslední době nejlepší šachové období, někdy v únoru klesl na svoje (dlouhodobé) minimum 2425. Přičemž dlouhodobě Lukáš měl elo skoro 2500, nebo alespoň +2450. Květnové elo má 2444 a na tomto turnaji připsal dalších 22 bodů. Takže Lukáš se vrací :-)
Nicméně to hlavní pro Lukáše je další splněna norma GM! Blahopřeji!!
Nevím to jistě, ale prý to je už třetí norma. Nyní je otázka - opět to nevím - zda Lukáš měl někdy elo rating 2500. Pokud ano, pak bychom měli dalšího velmistra!
A ještě jedna věc na konec, má Lukáš právo hrát v Praze uzavřený velmistrovský "B" turnaj? Nebo to platilo jen pro první místo?

Třetí místo patří Pavlovi Šimáčkovi, který získal 6,5 bodů z 9 partií. Pavel tradičně na přeborech hraje dobře a v Ostravě se mu daří. Myslím, že to je jeho druhé třetí místo v tradičně velmi silném otevřeném přeboru v Ostravě. Jinak Pavel už jednou vyhrál MČR mužů. Prohrál pouze jedinou partii se Zbyňkem Hráčkem - mimochodem doporučuji se podívat na závěr věžovky, je velmi poučná. Pět partií vyhrál a hlavně pak poslední dvě kola.
Jinak 28.dubna Pavel oslavil 40 let svého života, takže si nadělil moc hezký dárek :-) Tímto nejenom Pavlovi gratuluji ke krásnému třetí místu v MČR, ale zároveň mu přeji jen to nejlepší ke kulatinám. A ještě jedna věc, Pavle, vítej v klubu :-) Konečně jsi dospěl, alespoň podle Platóna :-)

Na čtvrtém místě skončil Tomáš Kraus se ziskem 6,5 bodů z 9 partií. Tomáš roste, hraje lépe a lépe. V extralize byl blízko normě velmistra. V přeboru byl také velmi blízko. Bohužel, nevyšlo a smolně o 7 elo bodů, protože Tomáš měl perfo 2593.
V poslední partii s Davidem byl velmi blízko remíze, ale neustál ten tlak. Ale tak to v šachu chodí, střídají se silné chvilky se slabšími.
Tomáš bude mít 24 let. Je - alespoň z mého pohledu - velmi mladý. Že šachy hraje výborně, o tom žádná. Myslím si, že je jen otázkou času, kdy si uhraje velmistra.
Když se dívám jak Tomáš hraje a také jak jsem s ním hrál, dost mi připomíná sám sebe, když jsem byl v jeho věku. Potřeboval by hlavně najít vnitřní klid. Lépe se koncentrovat. Pak se může dotknout hvězd.

Na pátém místě skončil Vojta Plát, který měl 6/9. Vojta zanechal silný dojem. Je to prostě v něm. Škoda jednak prohry s Lukášem Černouškem v 6.kole a hlavně pak naprosto nevydařené deváté, poslední, partie. Ivan Hausner hrál v Ostravě skvěle, ale Vojta sehrál zahájení otřesně. Úvod partie odblical, aby pak zjistil, že se ocitl v zoufalé pozici na dva výsledky. Kdyby totiž Vojta v posledním kole vyhrál, skončil by třetí.
Nicméně sehrál dobrý turnaj, jeho perfo se blíží 2600. Podařilo se mu udržet Davida Navaru a pěkně porazil Vlastu Babulu.

Šestý skončil Tadeáš Kriebel. Měl také 6 bodů z 9 partií a myslím si, že mu velmistrovská norma utekla o půl bodu. Tadeáš podobně jako Vojta Plát, Tomáš Kraus atd. ukazuje, že mládí jde vpřed. Nicméně on sám asi nebude plně spokojen, protože hlavní cil zřejmě byl poslední norma velmistra. Přesto všechno perfo 2577, osm elo bodů do ela není špatný výsledek. A jenom ukazuje na stále lepšícího se borce z Bohuslavic :-)

Až na sedmém místě skončil jeden z favoritů a sice Peter Michalík. Peťovi se turnaj moc nepovedl, sice neztratil do ela, ale jeho hra nebyla asi to,co on sám chtěl. Naprosto mu nevyšla partie ve 4. kole s Pavlem Šimáčkem a pak už nedokázal najít "ty správné motory".

Na osmém místě skončil Ivan Hausner. Neuvěřitelné jak Ivan hrál a jak mu to vycházelo. Že hraje rychle, to ví každý, ale zde hrál nejenom rychle, ale také velmi dobře :-) Jeho hra měla potřebnou lehkost a jiskru. Na ročník 1952 obdivuhodný výkon! A ještě v posledním kole s Vojtou Plátem určitě mohl pomýšlet více než na remízu.

Na devátém místě skončil Jan Krejčí a na desátém Jiří Štoček. Honza bohužel formu z extraligy "udržel" a celý turnaj se protrápil. Jediný výraznější moment byla poslední partie, výhra černými s Jirkou Kočiščákem.
Jirka sice vyhrál poslední tři partie, ale totálně mu nevyšel střed turnaje.

A nyní jenom krátce.

Hezký turnaj sehrál Lumír Mrázek, který v posledním kole bojoval o normu IM s Pavlem Šimáčkem, ale nevyšlo mu to. Naopak katastrofální turnaj to byl pro Vana Nguyena. Opravdu nevím co se dělo, ale Van přehlížel dětskou taktiku a partie působily strašně unaveným dojmem.

Kvalitní turnaj odehrál Honza Miesbauer. To je další želízko v ohni našich juniorů. Honza je ročník 2001. Takže má ještě celý svět před sebou. Budu bedlivě sledovat jeho další šachový vývoj a jsem na něj zvědav.

Moc se nedařilo našim matadorům, Vlastovi Babulovi a Zbyňkovi Hráčkovi. Vlasta sice hrál na své elo, ale určitě chtěl více, ale zabrzdily ho poslední dvě kola. Zbyňkovi nevyšlo poslední kolo.

Na osmnáctém místě skončil Vladimír Bělunek. To je vynikající výkon!

A místo za ním, skončil novoborský Jiří Liška. Jirka si uhrál 36 bodů do ela (!) a jenom potvrdil staré známé mládí vpřed :-)

A když jsme u mládí, pak výborný turnaj sehrál Tomáš Ludvík, který získal dokonce 60 elo bodů (!!) a Matyáš Zeman, který získal 27 elo bodů. A skvěle zahrála také Anna Marie Koubková, která získala 75 bodů do ela (!!)

A tímto bych pomalu uzavřel povídání o tomto přeboru.

Ještě pár slov na závěr.

Tento turnaj byl jeden z nejatraktivnějších co jsem kdy viděl. Byly tak napínavé partie, že mě to někdy nutilo zoufale hledat internet, ačkoliv jsem byl na cestách. Mladí měli jedinečnou šanci se ukázat a udělali to. Jsem osobně pro takový formát. Tedy pro otevřený turnaj (nejlépe v Ostravě :-) ). Pokud jsem si nebyl jistý, tak po takovém turnaji jsem si 100% jistý.

Komentáře (14)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Gratulace Davidovi Navarovi k presvedcovemu vitezstvi. Co mi prijde neuveritelne, ze Lukas Cernousek ani jedni partii neremizoval (skore 7-0-2). To se na teto urovni jen tak nevidi!

This comment was minimized by the moderator on the site

Pravidlo číslo 1 - všechny věžovky jsou remis. Pravidlo číslo 2 - pokud na druhé straně šachovnice sedí David Navara, pravidlo číslo jedna přestává platit. To byla zřejmě jen jediná chybka Tomáše K., - ale i tak mu gratuluji k výbornému celkovému výsledku. No a Davidovi samozřejmě taky, skvěle odehraný turnaj, opravdu se bylo na co dívat.

This comment was minimized by the moderator on the site

K atraktivitě partií dle mého přispělo také sofijské pravidlo

This comment was minimized by the moderator on the site

Na on-line přenosu Štěpán Žilka pěkně ukazoval v partii Tomáše s Davidem tu obranu šesté řady. Pak by to byla s nějvětší pravděpodobností remiz.

This comment was minimized by the moderator on the site

Jj, ale ta věžovka je hodně těžká, ještě potom průběhu...

This comment was minimized by the moderator on the site

Roberte, Roberte. Vidím, že jsi neinformován. https://www.chess.cz/wp-content/uploads/2019/05/Zapis_VV134_overeny.pdf strana 7 pdf číslování.
"Přeborník České republiky 2019 získává právo účasti v uzavřeném turnaji Challengers v rámci II. ročníku Prague International Chess Festival (únor 2020). Pokud se přeborníkem republiky 2019 stane hráč, s jehož účastí se počítá v turnaji Masters uvedeného festivalu, přechází toto právo na dalšího hráče v pořadí MČR 2019." Je možné, že to tam zavedli speciálně kvůli GM Navarovi.

This comment was minimized by the moderator on the site

Díky Karle za info :-)

Robert Author
This comment was minimized by the moderator on the site

Takže Lukáš Černoušek má skutečně 3 normy velmistra, nej elo měl 2495. Takže aby měl GM, musí nahrát elo 2500.

This comment was minimized by the moderator on the site

Tomu sa povie smola, keď pre 5 ELO bodov nie je veľmajstrom Ako je na tom momentálne? Je v jeho silách v súčasnosti 2500 dosiahnúť? Zlepšuje sa mu ELO, či klesá?

Robert Author    miki
This comment was minimized by the moderator on the site

Jj, bohužel...
LIVE elo má Lukáš asi kolem 2470. Pokud bude hrát takto další turnaje, tak si to uhraje rychle, ale víme, že forma je někdy jako horská dráha. Jednoduché to rozhodně mít nebude.

This comment was minimized by the moderator on the site

a kdyby měl deprese, že mu to dlouho trvá, tak ho z nich pan Šimáček dostane :-)

This comment was minimized by the moderator on the site

Jj, Šimi je rekordman :-) Snad to bude Lukášovi trvat podstatně kratší dobu!

This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den.

Také on-line komenty byly zajímavé, viděl jsem většinu z nich.

Robert Author    Kamil
This comment was minimized by the moderator on the site

Je samozřejmě super, že MČR bylo online komentované (také na místě komentoval Lukáš).

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…