Jak si začínal se šachami? Kdo tě k nim přivedl? První oddíl? Taková velká první výhra, která ti z dětství utkvěla v paměti jako krásný zážitek?
david kanovskyK šachu mě přivedl táta cca ve 4 letech a svoje začátky jsem prožil v DDM, resp. TJ Náměšť nad Oslavou. Takovou asi nemám, spíše si pamatuji jednu ze svých úplně prvních partií, kdy jsem soupeřce pobral skoro všechen materiál, měl jsem asi o dámu, věžku, dvě figury a několik pěšáků více a nechal jsem si dát mat na první řadě... :D

Kdo tě nejvíc ovlivnil v šachách?

Táta.

Říká se, že když chce člověk vystoupat na vrchol hory, musí často tou cestou nahoru sejít do mnoha údolí, protože žádná cesta nevede přímo, kde a jak si nabíral sílu, když jsi byl v údolí a tvůj vrchol hory byl ještě moc vysoko a moc daleko, ale i tak jsi na něj chtěl dojít?

To je otázka na dlouhé povídání, ale u mě to bohužel spíše bylo tak, že po skvělém období, kdy jsem měl blízko velmistrovskému titulu, přišel hodně dlouhý pád směrem dolů a zpátky na vrchol hory už jsem se nikdy dostat nedokázal.

Jaké máš šachové sny, nemusí to být jen sportovní jako vyhrát turnaj, ale třeba i trenérské, autorské, organizační, prostě co by jsi chtěl ještě stihnout, dokázat a teda na jakou horu, na jaký vrchol hory by jsi chtěl ještě vystoupat?

Samozřejmě bych rád jednou dokončil cestu za velmistrovským titulem, ale nevím, jak moc je to reálné... :) Také bych rád vychoval (minimálně) medailistu či medailistku MČR mládeže a v tuto chvíli bych asi nejvíce chtěl napsat opravdu dobrou šachovou knihu, která by se třeba dala přeložit i do angličtiny.

Co ti šachy daly a co ti šachy vzaly?

Daly mi strašně moc: to, jaký jsem člověk, jak přemýšlím, jak se dokážu soustředit na jakoukoliv práci, spoustu přátel, kamarádů, známých, podíval jsem se už skoro po celém světě. Pokud jde o to, co mi vzaly, tak myslím, že nic důležitého.

Jaké sis dal předsevzetí na tento rok a nemusí to být jen šachové, někdo si dává že přestane kouřit, že začne běhat, že se naučí nové zahájení, že se zamiluje, odmiluje, prostě jak to máš ty? 

Postavit domeček, pečovat o svou ženu a být co nejlepším tátou.

Co ti dnes přináší radost, co tě rozesměje, pobaví a udělá krásným dnešní den.

Naše úžasná Amálka, která měla předevčírem 9 měsíců!

Co bys doporučil šachistům, kteří se chtějí zlepšit? Teda jakou chybu nedělat? Někdo se zaměřuje moc na zahájení, někdo se bojí prohry, někdo si počítá každý bodík, někdo analyzuje jen s počítačem, jak se říká chybami se člověk učí…..čím ses třeba poučil ty?

Prostě to moc neřešit, hrát co nejlépe a každou partii si maximálně užívat. A pochopitelně nebát se žádného soupeře a stejně tak prohry. Prohrávají i nejlepší světoví šachisté, je to zcela normální.

Proč hraješ šachy?

Protože šachy jsou mým životem a nedovedu si představit, že bych je zcela opustil.

Máš nějaký veselý zážitek ze šachového života?

Spoustu! :)

Podle tebe nejlepší hráč šachové historie

To se posuzuje opravdu hodně těžko, každý má něco. Za sebe tři jména: Morphy, Lasker a Carlsen.

Podle tebe budoucí mistr světa? Bude to opět Magnus?

Ano.

Kde vidíš šachy za 10 let?

Stejně jako teď. Mnoho lidí se bálo, že šachy pohltí počítače, ale nic takového se nestalo a ještě dlouho nestane.

Co dnes nejvíc ubližuje šachám?

Podvodníci s elektronikou.

Jak hrát lepší šachy?

Pilně trénovat, bez toho to prostě nejde!

Kdy jsi byl naposledy na nešachové dovolené, třeba u moře?

Předloni na líbánkách... :)

Co tě dnes nejvíc zaměstnává?

Práce (finanční poradenství + šachy), Amálka a domeček.

Líbila by se ti Česko-Slovenská extraliga a nebo to nedává smysl?

Slovákům by se to asi líbilo, ale pro českou extraligu to myslím nemá smysl, mohla by ztratit punc jedné z nejlepších národních soutěží družstev na celém světě!

Na Slovensku se hrají šachové ligy jeden víkend v měsíci, vždy sobota a neděle. Myslíš si, že by to mohlo fungovat i u nás?

Ano, určitě mohlo!

Tvoje srdcová šachová akce, turnaj, na který se každý rok těšíš, kdy tě mrzí že ti nevyjde čas tam přijet? Prostě akce, kterou máš strašně rád?

Dříve to byly turnaje v Olomouci, Pardubicích a Litomyšli, teď už asi žádnou takovou akci vyloženě nemám.

Komentáře (1)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

pomerne velmi jednoduche odpovedi, skoda to pri cteni otazek si clovek pocte vic dobra prace Petre

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…