ocean


11. července 1972 začal nejznámější souboj v historii šachu. V té době to byl možná i nejsledovanější sportovní akce celé zeměkoule.

 

Boris Vasillijevič Spasskij dokráčel pomalou, ale sebevědomou chůzí k šachovému stolku. Pohodlně se usadil, napsal hlavičku partie a po spuštění hodin rozhodčím Lotharem Schimdem zahrál 1.d2-d4.

 

Robert James Fischer se opozdil. Bobby málokdy přicházel na partii zavčasu. Říká se, že to bylo proto, protože se nechtěl nechat fotit. Na mnoha turnajích platil a dodnes platí zvyk, že se mohou hráči fotografovat jen určitý čas. Bobby nesnášel focení. Nesnášel novináře. Měl s tím špatné zkušenosti.

 

Po chvíli přichází typickou chůzí Bobby Fischer. Podává ruku mistru světa a pousměje se. Bobby si dá na čas než zahraje 1...Jg8-f6. Všimněte si jeho energie. Zatímco Boris hodiny mačká velmi pomalu jedním prstem, Bobby doslova „udeří“ do hodin. Z Bobbyho energii sálá na dálku. Jak asi muselo být jeho soupeřům?

 

Video je zde:

 

Ale tak jednoduché to pro Bobbyho nebylo a není. S Borisem do zápasu nevyhrál jedinou partii. V roce 1970 hrají proti sobě v prestižním boji (SSSR x USA) na Olympiádě v Siegenu. Bobby tehdy s černými kameny a Boris s bílými. Partie končí slovem: resign. Bobby kapitule, bledý jako smrt.

 

Můžete se podívat na jeho zápis partie zde: http://www.anusha.com/fischer.htm

 

Bobby se připravuje na zápas století maniakálně. Je schopný dělat šachy i více než 12 hodin denně. Neustále má u sebe červenou knihu. Knihu….

 

Zbytek si už nechám na přednášku o zápase století. Tato přednáška bude 12.12.2019 od 18,00.

 

Všichni – naši fandové – máte vstup zdarma. Pokud jste si kdykoliv, cokoliv od nás koupili. Klidně i před několika lety. Napište mi prosím na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a já vám pošlu klíč k přednášce.

 

Již brzy, budu se těšit!

Robert Cvek

Komentáře (6)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den. Děkuji moc za poutavou přednášku ze čtvrtku 12.12., byla to pecka bomba super duper. Chvílemi mi bylo až líto Borise Spasského kvůli podivínství Bobby Fischera, které mi trochu připomínalo Garry Kasparova, mého dalšího oblíbence (vedle Magnuse Carlsena). Výklad byl napínavý jako detektivka a řadu okolností jsem vůbec nevěděl, jsem narozený po roce osmdesát. Výborná práce.

This comment was minimized by the moderator on the site

Moc děkuji :-) Byl jsem trochu nervózní také co čert nechtěl jsem měl problémy s kotlem, půl dne se netopilo, takže jsem nebyl v "té správné teplotě", ale pak to asi ze mě spadlo.
Jinak pokračujeme dále, určitě uděláme další podobné akce pro naše fanoušky. Uděláme poslední díl Bobbyho a pak se vrhneme na další :-)

This comment was minimized by the moderator on the site

Díky za pěknou přednášku. Jen bych dodal, že Boris Spasský nebyl slabší šachista, než Bobby, a ten zase nebyl podivín, jak si kdekdo myslí. Byl to prostě jen zásadový člověk v bezzásadovém světě. S Garrym nemá společného téměř nic, jelikož Garry je primárně narcis (to je jeho hnací motor). Fischer byl ljubiťěl, to byl zase jeho hnací motor. Pravdu měl Botvinik, nejsou nejsilnější šachisté, vždy existuje skupina velmi silných supervelmistrů, mezi kterými rozhoduje momentální forma. A Bobby ji uměl načasovat na ty správné roky. V roce 69 by přes Borise zřejmě nepřešel (v roce 66 už vůbec ne) a v roce 75 by ho Karpov porazil. Ale 70-72 to byl jeho čas.

This comment was minimized by the moderator on the site

Děkuji :-)
Zde s Vámi nesouhlasím. Protože jednak Boris byl slabší, tedy pokud bereme rok 1972. Jinak přesně tak, v roce 1969 by to Boris mohl klidně vyhrát. Bobby nebyl "jen super velmistr", byl to nejlepší šachista všech dob. 19 výher v řadě s velmistry. Elo o 125 větší než druhý. Naprostá dominance. Karpova by porazil. A Karpov by musel jít na větší level. Jinak nikdo se nevěnoval šachu tolik jako Bobby. Bobby podle slov pracanta Korčného dělal šachy více, než celý sovětský tým dohromady...

This comment was minimized by the moderator on the site

Díky za přednášku.
Určitě by to chtělo další..Zajímalo by mě kolik měl času připravit se na zápas v roce 1975 s A.Karpovem,předtím nesehrál tuplem nic.Věřím,že kdyby se rozehrál tak by ho psychicky i fyzicky zdolal.FIDE mohla zkusit přistoupit nebo vést diskuzi.
Podmínky:Zápas vedený do deseti výher bez ohledu na remízy.V případě výsledku 9:9 titul obhájí Fischer.Karpov by teda musel vyhrát 10:8.
Ale co by si měl dokazovat vrcholu dosáhl,tak proč se dál trápit,když si život může udělat lehčí,ale jeho další počínání je rozporuplné.
Šachy už mu asi neměly co nabídnout.Někde jsem četl,že ho i šachy držely pod určitou sebekontrolou,když přestal hrát jakoby se jeho myšlenkové pochody nekontrolovaně roztříštily.S věkem se ty vrozené předpoklady k různým duševním poruchám či démonům prohlubují pokavaď človek nesměřuje správným směrem a není obklopen lidmi,kteří ho aspoň trochu chápou.

This comment was minimized by the moderator on the site

Děkuji :-)
Další podobné přednášky budou. Myslím si, že konečný, čtvrtý díl Bobbyho by nebyl k zahození. Je tam ještě druhý zápas s Borisem Spasským v roce 1992.A pak neobvyklá životní pouť Bobbyho.
On se na Karpova hodně připravoval jak dokazuje/ukazuje Brady v knize Endgame.
To jsou těžké věci ohledně Bobbyho. Pravda je, že bez šachů šel mimo normální svět. A věkem to bylo horší, jj.

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location

logo sachy cvek p

Smysl těchto stránek je pomoc šachistům z České republiky i ze Slovenska. Tyto stránky jsou zaměřeny především na trénik šachu i rad ohledně (sebe)trénování. Budeme rádi pokud tu najdete to, co jste hledali ;)

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…