ocean


11. července 1972 začal nejznámější souboj v historii šachu. V té době to byl možná i nejsledovanější sportovní akce celé zeměkoule.

 

Boris Vasillijevič Spasskij dokráčel pomalou, ale sebevědomou chůzí k šachovému stolku. Pohodlně se usadil, napsal hlavičku partie a po spuštění hodin rozhodčím Lotharem Schimdem zahrál 1.d2-d4.

 

Robert James Fischer se opozdil. Bobby málokdy přicházel na partii zavčasu. Říká se, že to bylo proto, protože se nechtěl nechat fotit. Na mnoha turnajích platil a dodnes platí zvyk, že se mohou hráči fotografovat jen určitý čas. Bobby nesnášel focení. Nesnášel novináře. Měl s tím špatné zkušenosti.

 

Po chvíli přichází typickou chůzí Bobby Fischer. Podává ruku mistru světa a pousměje se. Bobby si dá na čas než zahraje 1...Jg8-f6. Všimněte si jeho energie. Zatímco Boris hodiny mačká velmi pomalu jedním prstem, Bobby doslova „udeří“ do hodin. Z Bobbyho energii sálá na dálku. Jak asi muselo být jeho soupeřům?

 

Video je zde:

 

Ale tak jednoduché to pro Bobbyho nebylo a není. S Borisem do zápasu nevyhrál jedinou partii. V roce 1970 hrají proti sobě v prestižním boji (SSSR x USA) na Olympiádě v Siegenu. Bobby tehdy s černými kameny a Boris s bílými. Partie končí slovem: resign. Bobby kapitule, bledý jako smrt.

 

Můžete se podívat na jeho zápis partie zde: http://www.anusha.com/fischer.htm

 

Bobby se připravuje na zápas století maniakálně. Je schopný dělat šachy i více než 12 hodin denně. Neustále má u sebe červenou knihu. Knihu….

 

Zbytek si už nechám na přednášku o zápase století. Tato přednáška bude 12.12.2019 od 18,00.

 

Všichni – naši fandové – máte vstup zdarma. Pokud jste si kdykoliv, cokoliv od nás koupili. Klidně i před několika lety. Napište mi prosím na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a já vám pošlu klíč k přednášce.

 

Již brzy, budu se těšit!

Robert Cvek

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location

logo sachy cvek p

Smysl těchto stránek je pomoc šachistům z České republiky i ze Slovenska. Tyto stránky jsou zaměřeny především na trénik šachu i rad ohledně (sebe)trénování. Budeme rádi pokud tu najdete to, co jste hledali ;)

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…