earth 11015 1920


Před chvíli nám skončil světový pohár. Jaké z něj máte pocity? Pokuste si zavřít oči a jen tak citem vést své myšlenky.

Něco podobného jsem udělal. Nazval jsem to tedy dozvuky světového poháru, ačkoliv by možná bylo přesnější napsat Zasnění (do) Světového Poháru.

Mládí. To je asi hlavní poselství, které se mi vybavilo. Mládí vpřed. To je známá značka, ale na Světovém Poháru to platilo dvojnásob. Jistě si pamatujete na "družinu" mladých Uzbeků, kteří udělali velký dojem. Byli to ale i další mladí hráči. Konec konců jeden mladík to vyhrál. JK Duda má 23 let. Měl jsem chuť napsat teprve, ale šachy mládnou. Vždyť on si uhrál velmistra v 15 letech. Přesně: těsně po patnácti, měl 15 let a 21 dní.

Dvacet tři let je hodně málo a JK je mladík, který má svět před sebou, ale začíná se ukazovat, že mladící, kteří ještě nejsou ani plnoletí mohou potrápit i ty nejsilnější velmistry světa. Ačkoliv tomu nejznámějšímu (AliFiro) se to nepovedlo (na tomto turnaji).

Mohu se mýlit, ale cítím, že doba se mění. Super velmistři, kteří dokola hrají super turnaje už (asi, zřejmě, jistě?) nemají takovou převahu, pokud ji vůbec mají. Co třeba Andrej Esipenko, devatenáctiletý velmistr. Jak by se mu dařilo na super turnaji?

Další věc, která se mi vybavila, byla síla mistra světa Magnuse Carlsena. Magnus sehrál několik brilantních partií. Je ve věku rozkvětu. Z minulosti víme, že třicítka je asi ideální šachový věk. Ale to je poselství minulosti. Uvidíme jestli to bude platit nadále. Ale čistě pocitově si myslím, že Magnus obhájí titul s Nepem, ale potom už bude mít problém. Každým rokem, dnem, mu budou Samsonovy vlasy síly padat na zem.

PS.: pro usmání:
(ani přes zoufalé tápání na netu jsem nezjistil, zda mají být Samsonovy/i vlasy - to jenom na zasmání - mohl jsem zvolit třeba větu: ...mu budou vlasy bájného Samsona na zem...., ale OK, ať víte, co je pro mne největším problémem při psaní podobných článků. Je to samozřejmě gramatika, na kterou mám cit asi jako krokodýl na lezení po stromě)

A poslední věc o které bych rád něco napsal je ta a navazuje to na poslední úvahu. Kdo se MŮŽE stát mistrem světa po MC?
Jednou to vypadá na Aliho, pak na Andreje a nyní na JK. Chci tím jenom říci, že je to jako hod kostkou osudu. A nikdo neví, zda se právě teď nevynoří další jméno, zda právě nyní roste někdo nadsvětelnou rychlostí k šachovému trůnu. Těch jmen je hodně a budou přibývat, ale šachový trůn je jen jeden.

Mohu vám říci, že jsem vděčný, že toto všechno mohu sledovat, vychutnávat a jen tak s hrnkem kávy cítit.

Robert Cvek

Komentáře (1)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Tak FIDE World Cup 2021 hmm? Nebol to zaujímavý turnaj? Hráči si nedarovali nič a pre nezainteresovaného diváka bolo to všetko skvelé. Mňa osobne potešilo, že turnaja sa zúčastnil aj majster sveta Carlsen, hoci niektorí dali mu v diskusiách pocítiť, že tam nepatrí, pretože zničil dosť veľkých snov a zastavil ho až Duda. Bohužiaľ šach nie je pre slabochov, že? Silní jedinci musia víťaziť. Klobúk dole pred majstrom sveta nemal to jednoduché. Musel čeliť mladým, ale aj skúseným harcovníkom a mal to ťažké. Zaujalo ma, ako obetoval párkrát kvalitu a len tak potichu si zvíťazil. Mám radosť z toho, že objavil World Cup nové talenty, ktoré budem sledovať už podrobne. Nikto netuší, čo prinesie budúcnosť, ale môže byť to zaujímavé. Napr. aj spomínaný Esipenko má na 19 rokov už veľkú silu. Koniec koncov bol tretí z kvalitne obsadeného Tata Steel 2021. To by sa nepodarilo slabému šachistovi To je taká trochu aj moja odpoveď na otázku Esipenko a super veľmajstrovský turnaj. On tam raz už bol...

Tak FIDE World Cup 2021 hmm? Nebol to zaujímavý turnaj? Hráči si nedarovali nič a pre nezainteresovaného diváka bolo to všetko skvelé. Mňa osobne potešilo, že turnaja sa zúčastnil aj majster sveta Carlsen, hoci niektorí dali mu v diskusiách pocítiť, že tam nepatrí, pretože zničil dosť veľkých snov a zastavil ho až Duda. Bohužiaľ šach nie je pre slabochov, že? Silní jedinci musia víťaziť. Klobúk dole pred majstrom sveta nemal to jednoduché. Musel čeliť mladým, ale aj skúseným harcovníkom a mal to ťažké. Zaujalo ma, ako obetoval párkrát kvalitu a len tak potichu si zvíťazil. Mám radosť z toho, že objavil World Cup nové talenty, ktoré budem sledovať už podrobne. Nikto netuší, čo prinesie budúcnosť, ale môže byť to zaujímavé. Napr. aj spomínaný Esipenko má na 19 rokov už veľkú silu. Koniec koncov bol tretí z kvalitne obsadeného Tata Steel 2021. To by sa nepodarilo slabému šachistovi To je taká trochu aj moja odpoveď na otázku Esipenko a super veľmajstrovský turnaj. On tam raz už bol a nestratil sa. Zdolal tam aj Magnusa Carlsena sa mi vidí a bol prvý tínedžer, čo ho zdolal. Myslím si, že pozvánky dostane ešte na dobre turnaje, na ktorých hraje Magnus Carlsen. Ku zápasom o majstra sveta nebudú už majstri sveta takí domaninantní ako sme boli zvyknutí predtým, lebo obhajoba môže byť pre nich náročná. Koniec koncov aj Carlsen obhájil už asi dvakrát svoj titul len v rapid partiách a nie klasických hrách.

Celý text
There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location

logo sachy cvek p

Smysl těchto stránek je pomoc šachistům z České republiky i ze Slovenska. Tyto stránky jsou zaměřeny především na trénik šachu i rad ohledně (sebe)trénování. Budeme rádi pokud tu najdete to, co jste hledali ;)

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…