pawn 2430046 1920


Nedávno skončil hybridní turnaj ohledně postupu na světový pohár. Chtěl bych k tomu říci pár slov.

Jednak jsem ještě neviděl tolik tragických hrubek zapříčiněných tzv. překliknutím. Soupeř chce udělat jasný tah (nebo vy chcete udělat jasný tah), ale prostě vlivem nejrůznějších okolností se to nestane. Když jsem se znovu díval na partie, tak tam je mimořádně moc divných hrubek. Stačí zmínit ty nejznámější - ztráta dámy Borise Gelfanda (a veké gesto Jerguše), nepokrytí střelce Kirilla Alekseenka a zhroucení pozice Baadura Jobavy. To jsou ale ty nejznámější příklady. Bylo jich daleko více. Všiml jsem si ve více partií, že například měl bílý jasný tah Dd1-g4 a zahrál by to i mírně pokročilý šachista, ale dáma přistála na poli e2. Například maďarský velmistr Erdos s naším Viktorem Lázničkou nesebral pěšce na a5 (místo Vxa5 se stalo Va2) a prohrál.

Člověk navyklý na normální šachy může jenom kroutit hlavou a tipovat co bylo zapříčiněno mentální mlhou nebo tzv. přeliknutím.

Nicméně toto nejsou šachy jak jsem je znal. Zde začíná pochybně dominovat prvek náhody. Překlikne se soupeř? Nyní stojí za to hrát i zcela beznadějné pozice, protože nikdy nevíte, kdy Vám soupeř dá jednotahově dámu nebo jiný hezký dárek. Například jak bylo nedávno na ženské Mitropě, kde v jedné partii mohla dát bílá několika tahový mat, ale překlikla se a o dámu přišla.

Kdo trochu hraje závodně šachy, hned rozpozná klasickou lidskou hrubku při živých šachách a rozpozná překlik. Ten rozdíl je evidentní. Docela smutné je, že zde šlo o nic jiného, než o možný boj o mistra světa. Kdo postoupí na světový pohár, má šanci pak postoupit do turnaje kandidátů. A pak hrát o mistra světa.

Říká se, že lepší je toto něž nic. Což je pravda, ale toto nejsou klasické šachy. Toto je taková "divná disciplína", kde rozhoduje náhoda více než je zdrávo.

Není nad klasické, živé šachy, snad se rychle vrátí.

Robert Cvek

Komentáře (3)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Jasné, ze klasické šachy jsou mnohem lepší než hybridni. Hrací měli možnost kontroly tahu, kdy se jich počítač zeptal chcete opravdu udělat tah třeba Sc4? Až po odkliknuti ano byl tah proveden. Této kontroly tahu hrací využívali ve vážně partii, v rádiu už ale větnou ne. Podle mne byl velký problém v hracím tempu. Rapid se hrál tempem 10+3. Kdyby bylo tempo 20+10 tak si myslím, ze by kontroly tahu většina hráčů využila i v rapidu a missclicku by výrazně ubylo. Rapid by tak byl ferovejsi a překliky by byly až v případném armagedonu. Krátký rapid byl zvolen nejspíš proto, ze se rozstřel hrál večer po vážně partii a organizátoři nechtěli, aby se hrálo příliš dlouho. Podle mne to byla chyba a měl být zvolen delší rapid.

This comment was minimized by the moderator on the site

Sáhnuto - táhnuto. Každopádně překvapuje mě, že v podobných případech nelze uplatnit j'adoube.

Hraní na počítači je nicméně svízelné v tom, že to lze vyřešit fér, ale není jasné, zda se soupeř zachová recipročně. Berme to i z druhé strany barikády. Třeba včera jsem měl jasně vyhranou věžovku na lichess proti nějakému 2300+ borci. Také jsem bohužel upustil věž o pole vedle, soupeř ji samozřejmě slavně sebral, když jsem požádal o vrácení tahu. A mám pak já hrát "fér" šachy a nevzít si zdarma figuru, když by ji sám soupeř sebral? Jergušovo gesto zaslouží obdiv, ale zachoval by se Gelfand stejně? Tady už se nehraje o pár sranda bodů do Ela. Když se remíza za "překliky" nastaví jako precedens, znamená to, že soupeř nepohodlnou pozici vyřeší nastavením dámy a "fér" remízou?

This comment was minimized by the moderator on the site

Neviem no, hrávam šachy teraz veľa na internete a nestalo sa mi ešte, že by som potiahol inak, ako by som chcel. Hrávam rôzne tempá. Áno, robím tiež aj slabé ťahy, ale dávam si pozor, aby figúra dopadla na správne pole. Hoci niekedy s roztrasenými rukami je ťažké trafiť, ale trafím akosi vždy nejakým zázrakom...:D

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…