Hybridní šach je jiná disciplína než klasický šach
- středa, čvn 02 2021
- 1808
- Karel Bartoš
Nedávno skončil hybridní turnaj ohledně postupu na světový pohár. Chtěl bych k tomu říci pár slov.
Jednak jsem ještě neviděl tolik tragických hrubek zapříčiněných tzv. překliknutím. Soupeř chce udělat jasný tah (nebo vy chcete udělat jasný tah), ale prostě vlivem nejrůznějších okolností se to nestane. Když jsem se znovu díval na partie, tak tam je mimořádně moc divných hrubek. Stačí zmínit ty nejznámější - ztráta dámy Borise Gelfanda (a veké gesto Jerguše), nepokrytí střelce Kirilla Alekseenka a zhroucení pozice Baadura Jobavy. To jsou ale ty nejznámější příklady. Bylo jich daleko více. Všiml jsem si ve více partií, že například měl bílý jasný tah Dd1-g4 a zahrál by to i mírně pokročilý šachista, ale dáma přistála na poli e2. Například maďarský velmistr Erdos s naším Viktorem Lázničkou nesebral pěšce na a5 (místo Vxa5 se stalo Va2) a prohrál.
Člověk navyklý na normální šachy může jenom kroutit hlavou a tipovat co bylo zapříčiněno mentální mlhou nebo tzv. přeliknutím.
Nicméně toto nejsou šachy jak jsem je znal. Zde začíná pochybně dominovat prvek náhody. Překlikne se soupeř? Nyní stojí za to hrát i zcela beznadějné pozice, protože nikdy nevíte, kdy Vám soupeř dá jednotahově dámu nebo jiný hezký dárek. Například jak bylo nedávno na ženské Mitropě, kde v jedné partii mohla dát bílá několika tahový mat, ale překlikla se a o dámu přišla.
Kdo trochu hraje závodně šachy, hned rozpozná klasickou lidskou hrubku při živých šachách a rozpozná překlik. Ten rozdíl je evidentní. Docela smutné je, že zde šlo o nic jiného, než o možný boj o mistra světa. Kdo postoupí na světový pohár, má šanci pak postoupit do turnaje kandidátů. A pak hrát o mistra světa.
Říká se, že lepší je toto něž nic. Což je pravda, ale toto nejsou klasické šachy. Toto je taková "divná disciplína", kde rozhoduje náhoda více než je zdrávo.
Není nad klasické, živé šachy, snad se rychle vrátí.
Robert Cvek