Víte jak přemýšlí silný hráč? Víte co je pro silného hráče v partii důležité? Pojďte se se mnou podívat na kousek partie Giri Anish 2776 proti Antipov Mikhail 2520 a na krásném příkladu si můžete sami sebe vyzkoušet, jaký je rozdíl mezi tím, co hledáte Vy ve svých partiích a tím, co hledá opravdu silný hráč.

Pos1.jpg

Na tahu je bílý a dříve než najdete svůj tah, zeptám se Vás kdo stojí lépe a proč? Možná a možná to bude správná odpověď si řekneme, že pozice je přibližně v rovnováze, postavení pěšců je poměrně stejné, nejsou viditelné žádné slabiny a když bílý teď zarochuje, bude i podobný vývin figur, takže proč je tady ta pozice? Protože každý z nás by teď rochoval! Ale silný hráč, opravdu silný hráč vidí to co je opravdu důležité a v tom je rozdíl mezi námi a opravdu silným hráčem.....Takže moje druhá otázka je, co je opravdu důležité v této partii a právě teď?
 
Jako nápovědu a i proto, aby to řešení tady nebylo hned, sem dám jedno video Roberta, určitě když teď nevíte správnou odpověď, doporučím se na toto video podívat.


No a zpět k našemu diagramu, teď Vám ukáži, co je opravdu důležité a jsem si jistý, že ten správný tah hned najdete....Když víte co hledat, pak to není těžké!

Pos2.jpg

Je to soupeřův střelec. Když mu nedovolíte se rozehrát, bude to problém a to velký problém černého. Protože když ten střelec půjde na d7 nebo na e6 bude pasívní a špatný, proto bílý tady volí tah, který nedovolí černému dýchat, ono taky kdyby zahrál černý Sg4-Sh5-Sg6 je asi vše ok, takže tah, který zahrál bílý je logický, je lehký a je poučný a to je ten správný trénink, pochopit to co máme hrát:) 

Pos3.jpg

Tahem f3, bílý hrál na černého střelce, prostě chce hrát partii na to, že soupeř bude mít opravdu špatného střelce. Podíváme se malinko dál do pozice a opět bude na Vás čekat jedna otázka, kterou ale věřím že vyřešíte rychle a správně:) 

Pos4.jpg

Černý zahrál Sd7 a je na tahu bílý a co bude hrát? 

Jako nápovědu Vám teď dám, jedno video, nebojte se, vím že nápovědu nepotřebujete, ale chci tady udělat prostor pro ty , co ještě neví a nechtějí hned vidět řešení.



Pos5.jpg

I když hrál bílý tah a3, neváhá a táhne tím pěšcem ještě jednou, protože chce aby černý měl špatného střelce, protože ví, že platí pravidlo, že když stojí jedna figurka špatně, stojí celá pozice špatně a to byla moje myšlenka dnešního článku, mějte dobré figurky a když chcete hrát opravdu dobré šachy, bavte se tím, že budete vytvářet soupeřovi nehrající figurky, uvidíte jaká je to zábava a krása.

Komentáře (3)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Paradoxně f2-f3 nebrání bezprostředně tahu Sg4, protože po okamžitém Sg4 střelce nelze sebrat kvůli Jxg4 s napadením přivázaného střelce na e3 a spíše lepší hrou na straně černého. Bílý by samozřejmě na g4 nebral, zahrál by rošádu a po ústupu střelce na h5 by zahrál třeba Sb5 se dvěma střelci a lepší hrou, což ale asi pořád ještě bylo menší zlo pro černého v porovnání s partií. Samotné f2-f3 brání naskočení jezdce na e4, které vypadá po okamžité rošádě docela nepříjemně pro bílého.

This comment was minimized by the moderator on the site

Honzo dík za komentář, hlavní myšlenka a s tou s tebou souhlasím je zabetonovat za živa černému střelce a proto byl hrán tah f3 a povedlo se a díky za komentář...To doplnění bylo pěkné od tebe. Pěkný den Petr

This comment was minimized by the moderator on the site

A čo H3? Namiesto f3?

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…