gm robert cvek

S chutí jsem si pustil Petrovo video ohledně šesti pravidel jak hrát lépe šachy, video bude v článku.




Petr to samozřejmě nemá jen z vlastní hlavy, ale také z knížek silných hráčů a trenérů. Pojďme se podívat na první pravidlo, které zní:
„Nehrajte bleskovky na internetu“


To zní skoro jako svaté přikázání – není to dobře, protože hrajete rychle, nepřemýšlíte, děláte si špatné návyky atd. Ale je to skutečně tak?

Jak už to bývá skoro u každé činnosti, když se dělá dobře, správně a promyšleně, pak vám může přinést dobré věci a naopak. Třeba je dobré obecně pro zdraví běhat. Mohu pak napsat:


„Běhejte a budete zdraví“


Ale co pro lidi, co mají fyzičku v háji, tam to tak jasné není. Nebo ti kdo bydlí v městě (nejlépe v Ově :-) ) a běhají po betonu u rušné cesty plné aut. Nebo ti, kdo mají kolena v háji atd. Nebo ti co jsou maniaci a musí běhat za každou cenu... sám jsem to zažil, to nemusí dobře dopadnout.

Ohledně bleskovek v šachu bych byl opatrný na nějaká všeobecná doporučení. V čem je problém bleskovek? Hlavně v tom, že to někdo totálně přežene a hraje pak daleko více než by měl – asi to všichni známe – a pak jste úplně grogy (a ještě na sebe naštvaní se zlobou k sobě a šachu).


Většinou po nějaké ztrátě elo bodů se mozek přepne do režimu, to musím nabrat zpět a maniakálně se pokračuje a pokračuje. Samozřejmě elo body mizí ještě rychleji. Člověka se zmocní zuřivost a hněv, začne hrát extra rychle, hraje hovadiny, vůbec se nekoncentruje na hru, ale na rychlost. A svůj hněv si často ventiluje tak, že s chutí shazuje na čas a a hraje bizarní zahájení (často se pak přechází na minutovky – které plně vyhovují agresi soupeře shodit). A to je přesně ten stav, kdy bych mohl napsat:


„Nehrajte bleskovky na internetu“

Nicméně takto to přece nemusí být, ne?


Bleskovky jsou (mohou) dobré, když:


1) Hraji je jen tehdy, když jsem v plné koncentraci na hraní
2) Určím si maximální časový limit na hraní, který nesmím překročit (třeba jednu hodinu)
3) Učím se zahájení, zkouším nové systémy a zjišťuji, které pozice cítím a které ne
4) Dobře se cvičí – ale musíte být v koncentraci – taktický postřeh
5) Baví mě to, podporuji emoční vazbu k šachu
6) Učím se i přijmout porážku, ať už je způsobena čímkoliv (tím narážím na to, že někdy vám ujede myš atd.)
Pak mohu napsat:


„Hrajte bleskovky na internetu, je to dobrý trénink, nebo doplněk tréninku“


Ps.: U drtivé většiny sportů se hlavně učíme daný sport tak, že ho provádíme přesně jak daný sport probíhá. Tedy co nejvíce napodobujeme v tréninku daný sport. Samozřejmě do toho pak přichází nějaké vedlejší věci jako posilování, protahování atd.


Ale jak je to v šachu?


„Správný trénink“ jsou diagramy, klasika. V klidu sedíte u stolku, popíjíte kávu a studujete šachy. Což samozřejmě není špatné, ale moc se to neblíží praktické hře. Víte, že teď něco je, máte času kolik chcete. Necítíte žádný stres, žádné napětí jak u partie.

Ps.: Kdo ale nemá moc dobrou emoční vazbu k šachu, tak rozhodně doporučuji si šachu hodně užívat (a dle toho přizpůsobit trénink) a „kašlat“ na to co je obecně správné, protože nejdůležitější je emoční vazba k šachu.

Právě bleskovky na internetu, pokud je provádíte v plné koncentraci vás učí praktické hře. Jste tam vy a soupeř, nikdo jiný. On dělá tah, vy děláte tah. Je to nyní boj, žádný klid u kafíčka. Musíte rychle myslet. Dávat pozor na čas.
Rozhodovací proces je sice krátký, ale má stejné pravidla jako ve vážné partii. Pokud si chcete více přiblížit vážnou partii, pak hrajte třeba delší tempo (rapid) na internetu. Základem ale vždycky bude, abyste se na danou partii plně koncentrovali. I tímto samozřejmě cvičíte koncentraci a praktickou stránku šachu, která je podle mě daleko důležitější, než se obecně myslí, ale o tom zase někdy příště.

Ps.: I proto velmi rád – kdo zná moje tréninky- rozehrávám se studenty pozice/partie na čas a je  krásné to pozorovat jako trenér. Protože každý chce porazit velmistra, každý začne makat a dává vše co umí. Ale právě v těchto chvílích se projeví koncentrace a to, že šachy se bojují až do konce. Toto je třeba cvičit.   

                 

Komentáře (8)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den pane Cveku, mohu se prosím zeptat na jednu věc ohledně zahájení? Hraji šachy již delší dobu na internetu, bleskovky i klasiku. Doposud jsem ale vůbec neřešil zahájení - pokaždé hraji zahájení nějak jinak. Pokud se chci zlepšovat, vím, že jste říkal, že je dobré se dívat na partie klasiků a z nich se učit a pochopit oč tam jde... Mám si ale vybrat jedno zahájení a to se naučit co nejlépe? Nebo třeba dvě zahájení za bílé a dvě za černé? Nejdříve třeba začít nějakou nejhranější variantu do 10. tahu a pak to postupně rozšiřovat? Nebo je lepší na začátku znát idee třeba 10ti nejhranějších zahájení a jednotlivé varianty moc nezkoumat? Mám od Vás třeba tu Francii, je to mazec, ale nevím, jestli je nejrozumnější se ji totálně učit dle vás, když o ostatních zahájení zase nemám ani páru... děkuji za odpověď

Robert Author    Jára
This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den, jistěže, rád odpovím.
Ano, je dobré, abyste si zvolil jeden systém za bílé a jeden za černé a ten postupně piloval, učil se nejenom nějaké varianty/tahy,ale také o co v pozici běží. A i díky partií na netu budete více a více rozumět zahájení/pozicím - pokud něco hrajete špatně, nebo prostě vznikající pozici z nějakého zahájení hrajete špatně, pak se naučte atd. Doporučuji se naučit jedno a pořádně. Výhoda bleskovek na netu je ta, že HNED můžete zkoušet dané zahájení a tak si pomalu, ale jistě rozšiřovat rozhled.
Třeba kdysi jsem takto sehrál hodně bleskovek na 1.e4 za bílé a hned jsem věděl, které pozice mi sedí a které ne. A ty co nebyly OK jsem pak více rozebíral a zjišťoval proč to není Ok, proč pozici necítím.
Ta mamutí Francie má tu výhodu, že se můžete kdykoliv na cokoliv podívat. Je nesmysl se jí celou učit.

This comment was minimized by the moderator on the site

Na internete hrávam šach už len ojedinele. Totiž som jeden z tých, čo šachu na internete, kedysi prepadli. Hrával som niekedy aj 50 partií rapid tempom mesačne. Pri takomto vyššom množstve partii som hrával zle na internete, ale aj v skutočnom šachu. Hrávam už online len 3-4 partie mesačne, aby som sa udržal v dobrej kondícii. Na internete vidno najlepšie zlepšenia, kedysi som mal na jednom šachovom serveri problém poraziť hráča nad 1 500. Dnes už ani hráči s 1600-1800 nemajú na mňa a bijem ich ako žito. Sú to silní šachisti, ale vždy urobia nejakú menšiu chybu, ktorú dokážem využiť na rozdiel od skutočnej partie. Na internete sa dá hrávať skutočne všeličo, napr. teraz pred turnajom chcel by som sa naučiť hrať škandinávsku hru za čierneho. Rozohráva sa mi to zatiaľ dobre, tak uvidím ako sa mi bude hrať na turnajoch.

Robert Author    miki
This comment was minimized by the moderator on the site

Já osobně na netu nehraji vůbec. Ale to je proto, že nemám čas. Kdybych měl, tak bych si občas zkusil nějaké zahájení. Každý by si měl najít tu "zlatou střední cestu".
Jj, to je dobré zahájení.

This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den, pane Cveku. Chtěl bych se vás zeptat, jaký máte názor na hrací tempo bez přídavku ve vážných partiích. Jako časovkář už od mala se těmto tempům snažím spíše vyhýbat, navíc jsem již odehrál velké množství partií, kde byl výrazně důležitější čas na úkor kvality partií a děly se v nich občas poměrně bláznivé věci. Navíc si myslím, že ve svém věku (bude mi 16) mi zkrátka nyní jde více o to, abych zlepšoval kvalitu své hry a hru v tempech bez přídavku bych začínal zdokonalovat až za určitý čas, třeba za dva, tři roky. Samozřejmě nechci navždy opouštět taková hrací tempa, ale právě proto bych se rád zeptal na váš názor, co si o tom myslíte. Předem děkuji za odpověď.

Robert Author    KMT
This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den,
myslíte tempo, kde je hodina a půl + půl minuta na tah na celou partii? (protože pro mě je klasické tempo to, kde je časová kontrola po 40 tahu a je ještě další půl hodina, samozřejmě + 30 sekund na každý tah).
Já osobně takové tempo nesnáším, protože to je už vyloženě řehole a od určitého momentu člověk ani nestačí jít na záchod.
Pokud bych ale takto musel někde hrát, hrál bych hodně svižně.
Ano, čas je velmi důležitý faktor v šachu.
Jj, může být - nejdříve se učit hrát v klasickém tempu a pak v tom bez přídavku půl hodiny. Osobně bych Vám doporučil zlepšovat praktičnost v šachu, je to klíčový faktor. Rád o něm časem napíšu.

This comment was minimized by the moderator on the site

Vaše zmíněné tempo je pro mě také tím klasickým a už jsem si na něj hodně zvykl. Dané partie bez přídavku se hrály tempem hodina na celou partii bez přídavku za tahy, ale takových partií během sezóny odehraji naprosté minimum. Už jsem nad tím dlouho mudroval a poslední dobou mi vážně došla trpělivost... Problém je, že když se ve vážné partii snažím hrát svižně, mám velké sklony k hrubkám. Pak je to ale takový začarovaný kruh, začnu kontrolovat propočet, atd a už se to s tím časem veze, půlminuta za tah chybí. Prostě buď hraji příliš pomalu nebo příliš rychle.

Robert Author    KMT
This comment was minimized by the moderator on the site

Zde bych doporučil v kratším tempu trénovat max. koncentraci, abyste ty hrubky nedělal. Jde ale o postupný, pomalý proces. Protože pak není klíčové udělat "nejlepší tah", ale tah, který nebude chybou/hrubkou. Zde jde o 1. a 2. zlaté pravidlo.

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…