Jak trenovat


V posledním článku jsem psal, že trénuji šachy přibližně 3 hodiny denně a dnes bych se chtěl s Vámi podělit co trénuji. Jsem hráč úrovně krajských přeborů a mám ELO FIDE cca od 1800 - 1900. A co opravdu pociťuji ve svých partiích, tak hraji všeobecně bez plánu, což je špatně. Můj velmi dobrý kamarád mi koupil knížku Plán v šachové partii od Richarda Biolka, kterou teď studuji. Moc Vám ji doporučuji. Jsou zde probrány různé pěšcové formace - např. izolovaný pěšec, visící pěšci, karlovarská struktura, Maroczyho struktura a další. Je to v podstatě navazující díl na knížku od Richarda Biolka – Šachy základy strategie, která je také velmi dobrá. Obě knížky jsou o strategii v šachu.

Dále dělám samozřejmě taktiku a tu dělám následovně. Mám knížku od László Polgár – 5334 úloh, kombinací a partií. Denně dělám několik diagramů, které si stavím na šachovnici. Knížku nedělám postupně, protože je velmi obsáhlá. Vždy ji někde otevřu a kam se podívám, tak den diagram udělám.

A také jsem si zopakoval většinu tematických videí od Roberta Cveka. Všiml jsem si, že mi všeobecně dělá problém obrana v šachu jako většině hráčů podobné síly. Každý rád útočí a nerad se brání. Dokonce i když se bráním, tak se necítím dobře a když dám partii analyzovat šachovému enginu, tak motor ukazuje, že mnohdy stojím líp, ale musím vidět přesné obranné tahy a to je problém. Takže video na téma umění obrany bylo jasná volba. Všeobecně nestavím figurky na aktivní pole, tak jsem prostudoval video na téma síla figur. A pak mi dělá problém v partii plán hry, tak jsem si pustil video na téma plán hry. Zda tyto poznatky využiji ve vážných partiích se uvidí až se začne hrát.

Můj dobrý kamarád, kterého jsem zmínil výše mi poslal následující video na youtube o chessbase16. Velmi mě zaujalo. Když si zvolím zahájení, tak mi chessbase16 sama ukáže varianty daného zahájení a také vzorové partie, což je velmi důležité. Podívejte se na něj. Myslím, že to bude velký přínos pro Váš trénink!

Video je zde:


A jak trénujete šachy vy? Napište prosím do komentářů. Budu rád za každé Vaše doporučení a návrhy.

Karel Bartoš

Komentáře (1)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Ahoj Karel, každý deň pozerám jeden online tréning, aby som sa učil mysleniu veľmi silného šachistu. Potom dám si taktiku. Momentálne na taktiku mám Základy taktiky a táto kniha mi stačí nateraz. Sú v nej ľahšie úlohy a to mi vyhovuje. Potom už prichádza šachový oddych. Čítanie zaujímavých šachových kníh podľa nálady. Momentálne mám rozčítané 4 knihy (Plán v šachovej partii, Pod hladinou, Aljechin Autoportrét, či Šach pro pokročilé). Chystám sa kupovať knihu od Jána Markoša Tajná prísada...

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location

logo sachy cvek p

Smysl těchto stránek je pomoc šachistům z České republiky i ze Slovenska. Tyto stránky jsou zaměřeny především na trénik šachu i rad ohledně (sebe)trénování. Budeme rádi pokud tu najdete to, co jste hledali ;)

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…