Je určitě zajímavé se podívat na rozdíl jak přemýšlí šachový mistr (FM,IM,GM) a amatér (třeba šachista s elem 2000). Hned úvodem je nutno napsat, že každý má jinou hlavu a jinak mu to zapaluje. Ale výsledek by měl být zhruba stejný - například dát mat 3.tahem.
1. Dejme oběma šachistům nějakou "normální pozici" pak: mistr hned vidí pozici profylakticky, tedy co mu hrozí. Amatér většinou hned počítá co by mohl udělat. Právě první zlaté pravidlo (co mi hrozí je nejdůležitější).
2. Mistr pozici okamžitě hodnotí. Hned mu automaticky naskakuje - je to rychlý proces - jak si pozice stojí. Hodnocení se může časem (během přemýšlení) měnit, hlavně v důsledku její složitosti. Protože se může lehko stát, že na první pohled je pozice dobrá, ale pak si mistr všimne možnosti soupeře a začne více počítat a jít do větší hloubky. Amatér většinou tyto věci dost podceňuje, nebo obecně nebere vůbec v potaz důležitost přesného hodnocení pozice, nebo jít do patřičné hloubky je-li třeba.
3. Díky předchozím dvěma bodům mistr zjistí o jakou pozici jde, jde-li o pozici, kde má hrát podle obecných principů, nebo o pozici, kde se musí na déle zamyslet a najít něco důležitého - může jít o kritickou pozici. Možná jste už sami někdy viděli nebo zažili, když vám silný hráč řekl: "počkat, teď je to klíčové, není vůbec jedno co se bude hrát."
4. Další rozdíl je ve výběru tahu co chci hrát a hlavně pak jeho kontrole a hodnocení pozice. Klíčové je druhé zlaté pravidlo - tedy si zkontrolovat co chci hrát. Zde je často kámen úrazu. Mistr je v tomto důslednější a dělá méně chyb. A další věc se kterou jsem se hodně krát setkal - amatér většinou silně podceňuje hodnocení tahů kandidátů. A proč? Protože nemá na to vypěstovaný zvyk (sám to vím moc dobře z nejrůznějších soustředění). Většinou hodnocení nějak odbude, třeba "to je pro mě dobré" (nedokáže vysvětlit proč, nebo se o to ani nepokusil), ale vůbec se do pozice nedostává. Někdy to zapomene úplně. Mistr automaticky hodnotí každou možnost a dobře vycítí, kdy má jít do větší hloubky s hodnocením pozice.