Fyzicka


Samozřejmě, odpověď by se dala vypálit hned: JE. Ale otázka je nakolik.

Prvním mistrem světa se stal W. Steinitz. Ale už málo se ví, že měl skoro 50 let a byl na tom zdravotně velmi špatně. Přesto hrál ještě dlouhé roky skvěle a až po osmi letech vlády prohrál s Laskerem. Výčet jeho nemocí byl obrovský.

Pamatuji si, jak jsem jednou viděl dokument o Bismarckovi. Byl jsem v šoku, když tam říkali výčet jeho nemocí. Přesto stále fungoval a jak fungoval. Byl to brilantní státník (samozřejmě nechci zde polemizovat o jeho krocích a pak o morálce), ale určitě se shodneme na tom, že mu to myslelo a to neuvěřitelně. Stejně tak jsem byl v šoku, když jsem viděl, že - už ve starším věku - strašně nabral a zase pak strašně shodil. Fyzicky musel být zcela odrovnaný, přesto stále a stále řešil obtížné státnické kroky.

Kondice je důležitá, ale je tam ještě šachová kondice a hlavně pak - mohl bych napsat - vnitřní plamen. Třeba Korčnoj po sedmdesátce hrál výborně. A fyzicky už na tom nemohl být moc dobře. V sedmdesáti letech prostě už zázraky nejsou. Přesto Korčnoj své soupeře drtil a jak jsem psal v článcích na nss o 50+, tak Korčnoj těsně před sedmdesátkou lámal sedmnáctiletého Ponomarjova ve dlouhých partiích. Lámal ho doslova fyzicky.

Je to ten plamen, který rozhoduje. A ten právě měl Steinitz, měl ho Aljechin a také Korčnoj. Je to určitá bojovnost, zarputilost a srdnatost. A to je v šachu nejdůležitější. Ačkoliv pracovat na fyzičce, zdravě jíst a hýbat se je dobré nejenom pro šachy, ale i pro život.

Robert Cvek

Komentáře (2)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý deň, zaujímavý článok, pán veľmajster. Toto som si myslel. Nie je dôležité, že kto akú má kondičku, ale čo pri partii predvedie. Pokiaľ vie hrať to pekne aj bez kondície, potom má výhodu. Práve tomu sa musím učiť, aby moje výkony boli, čo najlepšie. S kondičkou som mal hlavne na začiatku problém. Prišli prvé tri až štyri kolá ešte sa to dalo, ale piate úplná mrákota. Tam som už prehral nešachovo skutočne s kadekým, aj s kým som nemusel. Prvé kolá mávam naopak veľmi silné. Tam dokážem poraziť aj o 400 ELO vyššie súpera a stojím väčšinou na výhru už pravidelne... Škoda, že nehrajem pre mňa vhodné turnaje. Chodím len na trojdňové a tam zvládať všetko je problém pri tempe 60+30. Nevadí šachy sú hlavne o zábave...

This comment was minimized by the moderator on the site

Ad Viktor Korčnoj. Jsem to již psal, liboval si, že měl fyzičku neb všude chodil pěšky. 1973 ještě v Rusku ťukanec autem do policajtů. Když poznali šachistu-velmistra, skoro se mu omluvili, že vše zařídí. Viktor se ale lekl a už nikdy neřídil, všude chodil pěšky. A pak po 70.letech věku drtil v závěru olympiád mladší, pro které byl 14kolový turnaj moc, přito hrál 13 z 14 utkání, mladší méně. Více o něm v pokročilém věku ví každý, kdo sleduje.

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…