Kniha


Včera večer mi Karel napsal email, abych na středu udělal článek, nebo na čtvrtek. Jsem moc rád za takové upozornění. Mají v sobě totiž sílu. Lépe řečeno energii. Protože mě to v dobrém slova smyslu nutí k akci. Jsem veskrze lenivý člověk a podobné impulsy jsou pro mě požehnáním.

Včera jsem přijel z pražského tréninku. Utahaný jako vždycky. Místo kýženého odpočinku a zkoumání co se dělo v šachovém světě, jsem musel vyklízet pokoj. Když píšu tyto řádky, je pondělí ráno, přesně teď 9:18 a vedle se maluje pokoj, kde jsem ještě před pár dny sídlil. Asi každý ví nakolik je příjemné si vyklidit celý pokoj.

Byl jsem vyhnán z ráje. Musím dobít další, nedá se svítit :-)
O čem mám psát článek, mám dvě možnosti. Velmi rád bych něco napsal ve stylu Anandova padesátka a šachový růst talentů. Jestli i u nás může být druhý Anand.

Ale když jsem o tom začal přemýšlet, tak mi nějak automaticky ruka sjela k něčemu jinému, k  tomuto:

Moje kniha

 

9.11.2019 sobota

 

Dlouhé večery a vlastně i dny jsem přemýšlel o čem má být tato kniha. Nebyl by vůbec žádný problém napsat klasickou knihu jak hrát střední hru nebo koncovky. Či tak něco. Cítím, že toto psát nechci. Zpočátku jsem chtěl psát jen o psychice v šachu. Dokonce jsem už něco sepsal, ale pak mi nezálohovaný počítač odešel. A s ním všechny stránky.

 

Neberu to jako znamení, spíše vlastní hloupost, zálohovat je nutnost. Ale pokud budu psát jen o psychice v šachu, nebude to ten pravý a hlavně celý příběh. Tato kniha, cítím to tak, musí být o šachu, nejenom o šachistech, o nás, ale o vztahu my a šachy. Co vlastně šachy jsou a co mohou být. Teď ve svých skoro 41 letech cítím jak šachy mohou být a jsou úžasné (ačkoliv vždycky jsem to věděl, lépe cítil). Tato kniha je vlastně povídání o tomto příběhu. Chci aby to byl příběh, kdy každý si půjde svou cestou.

 

Že kdo je ten skutečný vítěz? Kdo to je? Ten kdo dosáhne mezinárodního titulu, vyhraje mistrovství a nebo ten, kdo je šťastný z šachu, má naplněný život? Musíte k „šachovému štěstí“ mít ten sportovní?

 

Tato kniha má za cíl vám ukázat velkou zahradu šachového světa, ne jenom, že šachy jsou o vyhrání partie. Chtěl bych vás provést co všechno šachy mohou být a co vám mohou přinést. Pojďte se mnou do této věčně zelené zahrady.

 

O čem bych chtěl aby tato kniha byla:

 

  • Hlavně vztah k šachu, jak jsou šachy nádherné

  • Ukázání, že cesta v šachu není jen sportovní výkon

  • Jak šachy pomáhají a ovlivňují generace

  • Ukázání co vlastně je úspěch a kdo je vlastně vítěz

  • Samozřejmě rady jak být lepším šachistou

  • Ale hlavně jak být šťastnějším šachistou

  • Jak správně trénovat

  • Psychika, co s tím

  • A všechno možné ohledně šachu

Vracím se znovu do času, který je už 9:20, do pondělního rána 16.12.2019. Ukázal jsem vám  část knihy (lépe řečeno co jsem si sám sobě napsal o čem cítím, že by kniha měla být), kterou bych velmi rád napsal a už jsem na té cestě vykročil, ačkoliv je to teprve pár kroků, pár stran.
 
Schválně nepíši kdy tu knihu udělám. To snad neví nikdo krom Petra :-) To píši schválně, protože právě Petr je ten kdo mě popohání v práci. Jak jsem ale psal úvodem, já to potřebuji, jinak bych to asi nenapsal nikdy. Jsem veskrze lenivý člověk :-)
 
Robert Cvek

Komentáře (4)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Držím palce v tvorivej práci!

This comment was minimized by the moderator on the site

Děkuji Mišo :-)

This comment was minimized by the moderator on the site

Držím palce pri písaní knižky, aby dopadlo všetko podľa predstáv a dala sa už čoskoro čítať.

This comment was minimized by the moderator on the site

Děkuji :-) Sám jsem zvědav kdy se to podaří...zatím to vypadá tak na rok 2100 :-)

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location

logo sachy cvek p

Smysl těchto stránek je pomoc šachistům z České republiky i ze Slovenska. Tyto stránky jsou zaměřeny především na trénik šachu i rad ohledně (sebe)trénování. Budeme rádi pokud tu najdete to, co jste hledali ;)

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…