Mám pro Vás oříšek a skoro takový jaký musela rozlousknout Popelka, ale tá měla tři oříšky a já mám pro Vás jenom jeden.
Bohužel a možná i bohudík, nejsou v nich střevíčky a plesové a svatební šaty, ale jen jeden diagram, který určitě potrápí hlavu a potěší srdce.

diagram Hodgson 1

Na tahu je černý, nehledejte v tom taktiku, ale vyřešení otázky, co by jste hráli Vy, kdyby jste byli na tahu a byli jste černými?.

Jestli chcete nápovědu, tak jí máte mít. Největší problém černého je Vd8, která nehraje a bez které černý nemůže nehrát, prostě vymyslíte jak dostat tuto věž do hry? Je to z partie Oll – Hodgson z roku 1993 a Hodgson je opravdu hráč, který si rád hraje. Dám sem ten diagram ještě jednou :)


diagram Hodgson 1

Jestli je to těžké a připadáte si jako Popelka, která neví jaké šaty si má vzít na ples, tak další nápověda, přeci každý ví, že věž potřebuje volné a nebo polo-volné sloupce. Pomohl jsem Vám?

Už to máte? A kdyby ne, tak si přehrajte partii a mrkněte na 34. tah. To o je ten tah, který potěšil srdce a potrápil mozek. 

Zde je celá partie

*Pokud se vám parti nezobrazila povolte v adresním řádku vašeho prohližeče načíst veškerý obsah stránky.Komentáře (4)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Pan Dvoreckij tenhle příklad podrobně analyzuje v posmrtně vydané knize Uroki mastěrstva (2016) a dospívá k závěru, že černým zvolené pokračování pravděpodobně nebylo nejsilnější. (Bílý měl vyměnit dámy.) Rozebírá i další možnosti a pokud si vzpomínám, dospěl k závěru, že nejsilnější bylo 34...b4! s ideou 35.a4 b3!, protože bílý v mnoha variantách může mít potíže s králem. Ale to nic nemění na tom, že myšlenka černého je vtipná a originální. Já jsem při čtení knížky tipoval 34...g5!? s dalším Kg8-g7, Vd8-h8. Také tuto možnost pan Dvoreckij zmiňuje. Pozice diagramu se nachází na straně 96, celá partie na stranách 90 až 103.

This comment was minimized by the moderator on the site

Ten David Navara?

This comment was minimized by the moderator on the site

Tak ideu jsem měl správnou, sláva. :-)

This comment was minimized by the moderator on the site

Je ovšem zajímavé, že databáze partií ukazují pozici z diagramu trošku rozdílně. Podle databáze http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1105796 hrál bílý tah a2-a3 až v 37.tahu.

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…