sachy list


Asi jste zaznamenali nejrůznější informace ohledně turnaje kandidátů, který se blíží nemilosrdně jako daňové přiznání. Turnaj kandidátů začíná 16.3 a končí 4.4.
Nechci nyní spekulovat ohledně toho zda by se termín měl nebo neměl posunout a zda koronavirus je skutečně takové nebezpečí.

Chtěl bych se zaměřit na nedávnou rošádu mezi Teimourem Radjabovem (TR) a Maximem Vachier-Lagravem (MVL) a hlavně na posledně jmenovaného.

Ještě jednu takovou odbočku. Jsem osobně pro anglické psaní všech jmen, pokud se píše o mezinárodních šachistech. Angličtina je jednoznačně světovým jazykem číslo jedna a nerad vidím "počeštěné" zahraniční jména. Navíc je jen dobře, když se bude používat jedna forma pro všechny jména, aby pak z toho nebyl guláš. Už se mi několikrát stalo, že jsem měl problémy poznat o kom se píše, když jsem četl počeštěný výraz.

TR tedy odřekl start na turnaji kandidátů. Asi jste už četli proč tak učinil.  Více informací pak z oficiálních stránek: https://en.candidates-2020.com/main a hlavně ze stránek fide: https://www.fide.com/

Pro mě osobně je to skvělá zpráva, protože jsem si moc přál aby MVL hrál na turnaji kandidátů. Proč? Zatímco TR je pasivním šachistou (mohli bychom napsat "aktivní důchodce"), co už hraje zřídka a dokonce uvažoval o konci kariéry, tak MVL je přesným opakem. V poslední době toho nahrál opravdu hodně. Navíc mu postup unikl o vlásek.

MVL je raketa letící šachovým vesmírem na plný výkon. Ačkoliv lovím z paměti, myslím si, že MVL je nejsilnějším francouzským šachistou všech dob. Samozřejmě pokud pominu velikány z 18./19.století. Francouz nebyl MS a ani nebojoval o MS. Jen božský A. A. Aljechin žil dlouhodobě ve Francii a hrál za Francii.

V šachu, pokud pracujete jako včelička platí, že vrchol je kolem třiceti let. Ano, je to individuální, ale tak zhruba to platí. A právě MVL je v tom správném období. Ke konci roku si sfoukne třicet svíček. Bude foukat vyzyvatel mistra světa? Pokud mě paměť neklame, tak zápas o MS bude probíhat na úplný závěr roku 2020.

MVL vznesl do šachu nebývalou věrnost dvěma zahájením. Grünfeldovi a Najdorfovi. Ani si nepamatuji, že by hrál jinak. Ano, jistá cesta je. Zahrát 1.c4 nebo 1.Jf3 tak MVL reaguje tahem ....c5. Antigrünfeldovské pozice mu nejsou po chuti.

Jeho styl je ostrý a aktivní. Dokáže počítat nebývale daleko a jeho pojetí dynamiky je prostě skvělé. Nebojí se. Dokáže hrát s každým na výhru a "za všech okolností", jak se třeba přesvědčil mistr světa.

Je skutečně černým jezdcem turnaje? Ano, podle mě jednoznačně. Pravda je, že zatímco jeho soupeři mají tu nevýhodu, že se na něj nepřipravovali, on to měl ještě daleko těžší. Nepřipravoval se na nikoho. To samozřejmě nemohl vědět, že někdo odstoupí (což je jako kdyby někdo odřekl výhru v loterii). Zatímco ostatní mají svoje týmy, on nikoliv.

Těžko mohu posoudit na kolik je to velký hendikep. Nicméně mohu napsat jak velkou energii nyní MVL má. Jaké měl asi pocity, když se to dozvěděl? Jakou energii jeho tělo a hlava vstřebaly a pak vystřelily směrem k šachovnici (nebo monitoru :-) ) ?

V podobných turnajích rozhodují nešachové věci, energie, nadšení, nervy, pevná mysl a hlad po výhře. Černý jezdec turnaje tyto věci určitě bude mít, uvidíme.

Robert Cvek

Komentáře (4)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

A Boris Spasskij ve Francii nežil?

This comment was minimized by the moderator on the site

Žil. Ale nedá se to srovnat s Alechinem, který hrál za Francii na Olympiádě(ách?) coby MS. Ani nevím zda Spassky reprezentoval Francii na týmových akcích. Možná ano, dá se to určitě lehko dohledat.

This comment was minimized by the moderator on the site

Ahoj Roberte,

já mám pocit, že pokaždé když jsi někoho označil černým koněm, družstvem co překvapí, dramatičností turnaje/extraligy/zápas o MS či hráčem o kterém jednou uslyšíme. Tak mám osobní pocit, že to nikdy nevyšlo :o) Tak jak si tedy VML škrtám.
Uvidíme

This comment was minimized by the moderator on the site

Ahoj Maxi,
schválně z wiki: "Pocit může být slabě vnímaná i obtížně pojmenovatelná emoce, myšlenka, vjem, případně jejich kombinace. Různé pocity jsou součástí lidského prožitku nebo i zážitku, tedy každého běžně prožívaného lidského života. Může se jednat o pocity libé, nelibé, pozitivní, negativní nebo i neutrální."
Takže tak :-)
Jj, uvidíme.

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location

logo sachy cvek p

Smysl těchto stránek je pomoc šachistům z České republiky i ze Slovenska. Tyto stránky jsou zaměřeny především na trénik šachu i rad ohledně (sebe)trénování. Budeme rádi pokud tu najdete to, co jste hledali ;)

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…