woman 1148923 1920


Tak někdy vypadá naše partie. Příčiny jsou leckdy zamaskované jako hlavolam pro SH.

Minule jsem psal, nakolik je klíčový spánek. Ano, přesně tak. Zažívám to na vlastní kůži. Den je hned lepší, pokud se dobře vyspím a naopak. Jsou tu však i další faktory, které mohou a někdy i zásadně ovlivní naši partii.

"Jak se cítím?"

Tato otázka je jedna z nejdůležitějších, když se chystám na partii.

Sedím v hotelovém pokoji. A ptám se sám sebe. Tento rozhovor je mnohdy důležitější než příprava na soupeře. Jak se cítím? Jsem nervózní? Ano, jsem. Proč?

Ruka nervozity mě svírá, žaludek se ozývá. Mraky mysli se ženou tam a zpět. Proč jsem tak nervózní? Pokud bych to chtěl zapírat, tak tělo to hned prozradí. Jsou to typické znaky nervozity a ten největší je dech.

Klíčové je jít k partii klidný a odehrát ji v klidu. Nemluvím však o obleněném klidu, kde je Vám všechno jedno. Mluvím o ostražitém klidu, kde máte energii a správné nasazení.

Nalézt tento klid v sobě není snadné. Takový rozhovor sám se sebou, klidně i nahlas, je jedna z nejlepších cest jak toto "eldorádo šachu" naleznout.

Můžete se sami zamyslet jak ovlivní Váš výkon nekontrolovatelná nervozita a stres. Hodně otázek. Odpovědi však přijdou. Bez otázek nejsou odpovědi.

Robert Cvek

Komentáře (1)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Ne nadarmo se říkalo, že Emanuel Lasker občas ztratil partii, ale nikdy neztratil hlavu. Naprostá většina velmistrů má srovnatelné taktické schopnosti i poziční cítění, mají hluboké znalosti zahájení i koncovek, rozdíl je ovšem ve schopnosti odehrát plně koncentrovaně CELOU partii. To je problém všech šachistů, bez ohledu na úroveň.

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location

logo sachy cvek p

Smysl těchto stránek je pomoc šachistům z České republiky i ze Slovenska. Tyto stránky jsou zaměřeny především na trénik šachu i rad ohledně (sebe)trénování. Budeme rádi pokud tu najdete to, co jste hledali ;)

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…