Spoustu lidí  a možná každý chce hrát lepší šachy. Známe to všichni, jak krásný pocit je, když vyhrajeme partii, když zahrajeme krásný tah a když nás šachy baví.
Cesta k šachovému štěstí je ale dlouhá a každý musí několikrát klopýtnout, každý musí spadnout z nebeských výšin zpátky na zem a znovu se vydat na tu svojí cestu, protože ten kdo se nezastaví, dojde dál, vyjde vyšší kopec a uvidí víc, než ten kdo zůstal stát pod kopcem. Dnes Vám nabízím jeden typický trénink, který je právě tou cestou, která Vás má provázet Vaším šachovým životem. Je to trénink taktiky.

Proč je důležitý počítat taktiku? Protože se můžete naučit, že král musí být v bezpečí a když není v bezpečí, pak si musí připadat jako lovná zvěř na honu, kde Vy jste lovcem a kořist nesmí uniknout. Přesně o tom je první diagram, na tahu je černý a je na Vás, aby kořist byla Vaše.

cvek1

2)  Na tahu je bílý, tímto diagramem se naučíte koncentraci. Koncentrace je nejdůležitější technikou, kterou musíte umět. Prostě dát do partie vše co umíte, makat na plno a jediné co Vás musí zajímat je Vaše partie, v tomto případě tento diagram, kde určitě když se soustředíte, najdete řešení a s tímto řešením posílíte i Vaší koncentraci.

cvek2.jpg

3)  Na tahu je bílý, co budete hrát? V každé partii je důležité vědět co budeme hrát! Nejlepší nápověda je najít slabinu, na tu slabinu pak zaútočit a dokázat soupeři, že jste lepší hráč. MOje nápověd na tento diagram je logická, když najdete slabinu, najdete řešení a možná ve Vaších partiích budete často přemýšlet nad tím, kde má soupeř slabinu, protože i když to není zrovna rytířské útočit proti nejslabším, ale je to šachové a krásné, minimálně v této hře.

cvek3.jpg

4)  Na tahu je černý, co budete hrát? Budu rád za komentáře, jestli jste našli řešení a i tento případ je krásný. Proč vlastně hrajeme šachy? Určitě pro pocit vítězství, ale věřím tomu i pro pocit vidět krásu myšlenky a tento diagram , když jej vyřešíte ukáže jak krásná je šachová myšlenka!

cvek4.jpg

5) Na tahu je černý, co budete hrát? Je důležité , když se chcete zlepšit počítat taktiku a ještě víc důležitější je počítat taktiku každý den, protože co se často opakuje, to naše mysl bere jako automatickou činnost a samozřejmost a právě o to nám jde, počítat samozřejmě dobře a rychle!

cvek5.jpg

6) Na tahu je bílý, co budete hrát? Určitě si krásně započítáte a když najdete řešení, tak se usmějete a řeknete si: To je krásné! 

cvek6.jpg

7) Na tahu je bílý, co budete hrát? Možná už těch diagramů je moc, ale nemusíte je vyřešit všechny dneska, nejčastější chyba , kterou dělá spoustu lidí je ta, že jeden den trénují strašně moc a pak týden se na šachy nepodívají! To je špatně! Nejlepší je každodenní trénink a radši méně a každý den, než jednou strašně moc a pak dlouho nic!

cvek7.jpg

8) No a jsme na konci, spolu jsme si krásně potrénovali. Na tahu je černý a co budete hrát!

cvek8.jpg

Chtěl bych věřit, že se Vám článek líbil. Přál bych sem si, aby jste vyřešili co nejvíc diagramů, ale netrapte se, když Vám nějaký uteče, jedno tajemství říká, že není důležité vyřešit všechny diagramy, je důležité se snažit je vyřešit, protože už jen to, že jste ty diagramy počítali, jste na sobě pracovali a to je vždy mnohem víc, než nedělat nic.

Přeji Vám krásný den

Petr

Komentáře (5)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

pozice z prvního diagramu je mi nějaká povědomá ... nehrálo se to nedávno na první šachovnici jedné krajské soutěže ?? :-) -- ( myslím ten útok černého s ... Dh3+

petr Author    Magiland
This comment was minimized by the moderator on the site

Díky za komentář, no ty pozice jsem našel v knížce v partiích v zápasech o Mistra Světa...tedy od kvalifikace až po Mistra....ale je možné že už i na krajské úrovni jsou takoví borci....

Díky za pěkný komentář a přeji pěkný den..

Petr

This comment was minimized by the moderator on the site

určitě jsou, samozřejmě já jsem se spletl, ten matový obrazec byl jinak, nějak mi utkvělo v paměti že černý bílého taky pěkně rozebral - i když nemusel obětovat dámu, partii jsem našel , http://www.mkss.cz/partie-kp-mkss-201819-9-kolo/?fbclid=IwAR3-jCSYrYSVmT8GtX9fkeRlh45ilWW5D9CMukI-u1JGFEjadtrK0_Xstic - první deska zápasu SK Stonava 2½:5½ Slezan Opava B (a panu Mužikovi se omlouvám, že si nepamatuji přesně :-) )

petr Author    Magiland
This comment was minimized by the moderator on the site

pěkná partie...

This comment was minimized by the moderator on the site

Můžu poprosit pro kontrolu o výsledky úloh? díky

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…