light bulbs 1875384 1920


Nyní pojďme tedy k otázce vědění, tedy znalosti, které nabýváte a máte je. Jak jsem již psal minule, páteří tréninku je řešení tzv. (lehkých) diagramů na šachovnici, což je základ vidění a také to trénuje koncentraci. Nejlépe je takto řešit každý den. Musím ještě k tomu napsat – zachovejte klid, když to z kraje půjde stuha. Je to zcela normální a bude to dlouho trvat, než si na to zvyknete.

(Měl jsem v tréninku dlouhou pauzu. Protože jsem byl v Pardubicích a potom na táboře v Plasech. Pak jsem ještě několik dní relaxoval doma. Trénoval jsem až po měsíci. Můj trénink je složen z cca 60 minut řešení lehkých diagramů + tvorba příprava zahájení a tak trošičku studium. To je zatím vše. Po měsíční pauze jsem byl schopen řešit pouze 40 minut! Odvykl jsem si – nejenom, že jsem ztrácel rychlost a přesnost, ale také výdrž. Ale nyní už v klidu řeším hodinu a řešil bych i déle kdybych mohl.)

Ps.: Za chvíli půjdu řešit diagramy, je cca po sedmé ráno. Je to i těžký a dobrý trénink koncentrace, jelikož myšlenky mi budou „běhat“ k článku, který jsem sepsal a publikoval. Bude těžké najít koncentraci a udržet ji, nebo když uteče, tak ji znovu nabýt.

Otázka vědění hlavně vpadá do tří kategorií:
a) zahájení
b) strategie
c) koncovky

Samozřejmě je toho více, protože vědění je dobré třeba i při útoku na krále. Když na to prostudujete vzorové partie a rozehrajete si na to partie se sparingem, hned tomu budete více rozumět a cítit. Stejně tak při dynamické hře, kde je zapojeno několik faktorů. Nicméně hlavní je: Základem je studovat jednoduché věci!!

(Hráč s elem 1900 „nesmí“ studovat partie Kasparova (knihy co sám vydal), nesmí studovat knihy Dvoreckého a další zbytečně těžké věci. Pamatuji si, jak jsem jednou byl na soustředění v Senici. A hned v první lavici byl velmi sympatický pán, kterého šachy ohromě bavily. Pak jsem se ho ptal co dělá a on mi řekl, že asi 4-5 hodin si přehrává jednu partii předchůdců. Hned jsem mu řekl, že to je zcela špatný trénink!)

(Mimochodem další hlavní chyba samouků je ta, že se LIKVIDUJÍ těžkým tréninkem, nebo lépe řečeno, studují velmi těžké věci. Někdy jsem opravdu hleděl, že hráč s elem 2000 studuje takové knihy, kde bych i já hodně přemýšlel, zda to má smysl.)

Pochopte jednu věc – musíte krok po kroku jít nahoru a to chce taky krok po kroku studovat literaturu. Od jednoduché nebo velmi jednoduché po složitější. Předchůdci od K. je nesmírně těžká kniha, plná mnoha a mnoha analýz.
Platí také pravidlo, že čím silnější hráč je, tím by měl číst knihy, kde pozvolna přibývají varianty.

(Pan Hora byl vynikající trenér do určité úrovně. Řekl bych tak cca 2150 elo. Šachy v jeho podání, to byl Tarrasch, Rubinstein, Capablanca, Fischer, Karpov atd. – typové pozice, vzorové partie – perfektně provedený plán a je to. Většinou jenom lehce varianty. Hlavně slovní vysvětlení. Skoro se zdálo, že všechny partie jsou jako letící šíp, co vždycky zasáhnou střed terče. Vypadalo to, že proti strana nemá šanci. Prostě stačí postavit typovou pozici, zvolit plán a je to a skutečně to bylo. Tento trénink do úrovně cca 2150 byl V Y N I K A J Í C Í. Naučili jste se mnoho vzorových partií, plány a jak v plánu postupovat. Jak hrát například s a proti izolovanému pěšci atd. Pan Hora byl metodik, klasik. A byl přímočarý jako byl Bobby Fischer za šachovnicí.
Nicméně PAK, když jste šli nahoru a budovali jste ZÁKLADY, jste hlavně praxí zjistili, že to až tak jednoduché není. Že ve skutečnosti (safra) jsou ty šachy daleko těžší. ALE TEN KROK JE TŘEBA UČINIT AŽ PO POŘÁDNÉM ZÁKLADU – pak je dobré studovat těžší knihy. Dejme tomu, talent s elem 2200 může začít s NĚKTERÝMI knihy Dvoreckého a dalšími těžšími knihy.)

Mimochodem takový by měl být princip tréninku mládeže. Osobně bych těžko dokázal dát lépe základy než pan Hora, ale PAK, když se nějakému talentu ukáže obrovská rozlehlá zahrada – poté co byl puštěn z domu základu – bych ho mohl provést a nasměrovat do lesa 2500+, pokud by samozřejmě chtěl. Tak to funguje.

A mnozí asi už skřípou zuby, že jsem dosud nedoporučil literaturu.
Zatím jenom lehce: vynikající jsou věci od pana Hory, třeba jeho typové pozice, Tarrasch atd. Jsou přímo stránky, kde jsou jeho materiály: http://www.sachysm.cz/?q=trenink (chtěl bych moc poděkovat, že máte takto veřejně materiály od našeho velikána trenérů!)

Dále pak obecně jednoduché knihy, kde je hlavně slovní text a není tam moc variant. Takových knih je opravdu hodně.

Toto je úvod, příště se v tréninku zaměříme na zahájení.


Robert Cvek

Komentáře (2)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den,
můžete napsat pro jaká ELA, jsou určeny Vaše tréninky a teorie zahájení?
Děkuji
Petr

This comment was minimized by the moderator on the site

Petr123: Dobrý den, jak to myslíte? Tyto tréninkové věci, nebo pak online? Pls napište mi když tak na email: sachycvek@seznam.cz děkuji RC

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…