businessman g35b7283e6 1920


Znám spoustu hráčů, kteří stagnují a nelepší se, třeba s elo ratingem 1600, 1700: Přitom je jasné, že zdaleka nenaplnili svůj potenciál. Jak to?

Pokusím se zde napsat základní body, proč tomu tak je
A) Netrénují taktiku nebo málo, nárazově a špatně
B) Používají stroj - a to hodně
C) Nepoužívají chessbázi
D) Moc nehrají a nebo naopak hrají příliš hodně rychlé partie na netu
E) Neanalyzují svoje partie, nezajímají se, proč a kde se stala lidská chyba
F) Nemají jedno zahájení, které si postupně zlepšují a budují
G) Nemají žádný tréninkový plán a žádnou vizi

Pojďme si malinko body rozepsat. Rozepíši zde první čtyři body.

A) Netrénují taktiku nebo málo, nárazově a špatně. To je asi největší kámen úrazu. Šachy jsou taktická hra a jsou postavené na taktice. Moji svěřenci, kteří šli šachově nahoru, tak měli jednu společnou věc - začali toho vidět více. Tak je to jednoduché. V prvním trénincích takticky hořeli, ale za nějakou dobu už viděli to, pak tamto, byli rychlejší a lepší taktici. To je alfa omega. Řešte denně třeba 30-50 lehčích diagramů.

B) Používají stroj - a to hodně. Osobně to považuji za druhý největší problém. V dnešní době i hráč s elem 1000 ví velmi dobře, jak stroj funguje a umí ho používat. Nicméně to je cesta do (šachového) pekla. Není šance se posunout, když používáte stroj. Už jsem o tom psal asi milionkrát. A moc dobře vím, jak ho tito hráči často používají.

C) Nepoužívají chessbázi. Když s kýmkoliv začnu trénink, je jednou z prvních věcí - máte chessbásku? Je to šachový poklad, který nesmírně ve všem pomáhá. Bez chessbáze to je jako běžec bez nohy. První tréninky tak učím svěřence používat chessbázi.

D) Moc nehrají a nebo naopak, hrají příliš hodně rychlé partie na netu. Zlatá střední cesta. Všeho moc škodí a naopak. Praxe je nutná, ale rozumná praxe. Pokud budu hrát veškerý volný "šachový" čas bleskovky asi se těžko posunu jak bych chtěl. Je třeba i jiné věci, třeba se podívat kde hraji špatně zahájení, proč a jak to vylepšit. Ale zase kdo hraje málo, nebude mít dovednosti. Možná něco bude studovat, ale nemá šanci to pak uplatnit v praxi. Je to asi jako tak, kdybyste denně mlátili do boxovacího pytle a pak byste šli na zápas MMA... .

Robert Cvek

Komentáře (3)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

Tak veľmajster vystihol to, ale ja som nevedel nikdy, že koľko diagramov denne robiť. Niekde som čítal, že denne 3-5 diagramov stačí, ale to je asi ťažké sa zlepšiť. Zlyhávam, ako čumím teraz na to v každom jednom bode. Musím si dať asi viac záležať. Jednoducho celé zle...

This comment was minimized by the moderator on the site

Kamil Mihálik: no právě to je ten nedobrý přístup. Kolik mám řešit? Pokud vás to bude bavit, tak jich vyřešíte i 100? Nebo ne? Pamatuji si, že když mne taktika chytla, tak jsem si nedělal žádné "kolik je třeba řešit denně diagramů". Prostě jsem řešil. Třeba 2 hodiny nebo půl hodiny, to je jedno. Ten "systém" vede podle mne ke koncentraci na systém. Vy pak vlastně řešíte proto, že máte řešit ne proto, že chcete řešit. A to je cesta k tomu vlastě neřešit, časem, nebo se zkoncentrovat na to, aby to bylo splněno.

This comment was minimized by the moderator on the site

Jednoducho v tomto som bol v lese. Mne zdravý sedliacky rozum hovoril vždy: "Rieš to hodinu a koľko vyriešiš tak vyriešiš." Väčšinou som vyriešil 8-10 diagramov, lebo som staval to na šachovnicu. Včera som skúšal riešiť bez stavania 30 diagramov a zabralo mi to asi 3,5 hodiny. Od nejakej 6. hodiny do 9.30 hodiny... Som pomalý, lebo aj riešenia som kontroloval a tak... Teraz idem poriešiť diagramy 2 hodinky tak uvidím, koľko dám...

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…