gm robert cvek


Problém 7. šachový program

Zatímco šachové prostředky jako Chessbáze, DVD, komentované partie atp. jsou velmi přínosné, o šachovém programu tvrdím opak.


Šachový program je jednoznačně škodlivý a čím slabší hráč tím by měl program používat méně. Nejlépe vůbec.
Možná jste se někdy dočetli jak silní hráči pracují s Komodem nebo Houdinim, ale musíte si uvědomit, že tito hráči jsou někde úplně jinde a stejně by měli brzdit práci s programem. Silný hráč (FM, IM, GM) podle mě nejlépe udělá, když si nějakou pozici zanalyzuje, třeba zahájení a pak si to zkontroluje strojem. Lidský pohled je nesmírně důležitý (jenom malá poznámka, úplně jiné jde o supervelmistry, kteří mají sekundanty, trenéry atp.).
Drtivé většině doporučuji šachový program smazat, vůbec ho nepoužívat. Proč?
Jednoduše proto, protože stroj myslí za vás. Ať už chcete nebo ne, automaticky si zvykáte, že stroj za vás řeší problémy na šachovnici. Čím častěji ho používáte tím hůře. Vytvoří se vám v hlavě neuronový spoj, který je navyklý, že pozici řeší program. Právě proto čím slabší hráč, tím má méně používat stroj, nebo vůbec. Neboť takový hráč si buduje základy a hned si je ničí tím, že za něj „přemýšlí“ a pracuje stroj. Navíc stroj ještě způsobuje v myšlení takového šachisty chaos, protože je příliš silný a přesný, nikdy nevysvětlí proč to a proč ne tamto, pokud nebereme v úvahu jednoduchou taktiku.. Nedivte se pak tomu, že v reálné partii bez stroje děláte hrubky, přehlížíte, hraje se vám velmi špatně, je pro vás krajně obtížné se orientovat hlavně v ostřejších pozicích. Právě tam, kde se stroj dokáže orientovat za pár vteřin.
Bohužel je hodně šachistů, kteří se „uvázali“ k šachovému programu. Neustále ho používají, sotva dohrají partii, už na to pouští stroj. Aha, tak zde jsem udělal chybu, stroj změnil hodnocení +1 na -2. Ajajaj, kdybych zde zahrál Jd4, mám +1,32. To bych měl vyhrát. Poznáváte se v tom?
Pokud ano, pak vám vřele doporučuji stroj zlikvidovat. Vím, že to z kraje bude úplný šok. Protože jste si na něj silně zvykli. On přece hned „řekne“ a ukáže, co máte hrát…ale právě v tom je ta chyba. Vy to hned vědět nemáte. Musíte na to přijít sami, klidně i systémem pokus, omyl – jde o velmi důležitou cestu. Musíte svoji hlavu trénovat. Vůbec nevadí, že bude vaše analýza nepřesná. Budete se postupně zdokonalovat. Budete myslet a zvykat si, že na šachovnici, když hrajete, vám žádný stroj nepomůže. Jste jen a pouze vy, kdo rozhoduje, co budete hrát.

A co trenéři? Pokud je někdo trenér a nechce trénovat sebe, pak stroj samozřejmě může používat. Nicméně i zde bych vřele doporučil, se nejdříve podívat lidským zrakem na pozici a pak až dejme tomu pustit stroj.
Mohu vám ukázat stovky příkladů z nových knih, kde jsou samé N (novinky) s vykřičníkem, samé vylepšení. Ale když se pak na to díváte – sami, lidským pohledem, tak nevěříte svým očím. Je to brutální chuchvalec variant, který nemáte šanci si zapamatovat, vůbec tomu nerozumíte, nerozumíte ani jedinému tahu! A byť třeba má autor objektivní pravdu, je to z lidského hlediska naprosto nehratelné.
(K té poslední větě mám dobrý doplněk. Měl jsem trénink asi s hráčem s elem 2000. A ukázal jsem mu jednu takovou variantu z nové knihy. On se na to podíval asi 5 vteřin a řekl: „hmmm, proč teď bílý nehraje takto“ a udělal přirozené lidské rozhodnutí. Obětoval pěšce za to, že černý král uvízl na e8. Bránilo se mi to blbě. Analyzovali jsme to. Opravdu odporná pozice. Po dlouhé analýze pouštím stroj. Stroj z kraje oběť hodnotí jako „ne tak dobrou“, ale po chvíli už to mění. Nakonec dává výhodu bílému. Z lidského hlediska je to skoro +- . Autor samozřejmě nemůže mít u všeho dlouho puštěný počítač, ale zde měl zapojit lidský úsudek. Nicméně ten, bohužel, v mnoha knihách chybí. Máte taky ten pocit, že spousta nových knih je spíše pro korespondenční šachisty? A ne pro „normálního“ praktika? Nebo za autory „píše“ dlouho puštěný program?)
Ps.: Kdy jsem hrál nejhorší šachy coby velmistr? No jednoznačně, když jsem nejvíce používal šachový stroj! Spadl jsem na elo 2473 a opravdu jsem hrál hrozně! To byly tragické šachy. Hlavně když se mělo něco počítat, tak jsem byl úplně KO, šachově i nešachově. Byla to doba, kdy jsem šachový program používal neustále, na všechno. Dokonce když jsem se díval na online, tak jsem si pozici stavěl a pouštěl stroj, stejně tak když jsem se trápil trochu víc s nějakým diagramem, už jsem běžel si pustit stroj. Neuvěřitelně mi lenivělo myšlení. Za nějakou dobu se to projevilo na partiích. Lék byl jednoduchý, smazal jsem stroj a znovu jsem začal používat vlastní hlavu – z kraje to bylo velmi bolestné. Šel jsem zpět přes 2500. Jenom na doplnění, když jsem padal, tak jsem měl perfo skoro pořád pod 2400…

Závěrem k základům trénování.
Řekli jsme si základní body, které považuji v sebezdokonalování v šachu za velmi důležité. Je toho samozřejmě více. Ale toto je základ. Pokuste se nad tím přemýšlet. Pořádně si rozeberte vaše silné a slabé nešachové stránky. Nicméně to nejdůležitější je udělat čin. Jít do toho, ještě dnes. Napište si co máte zlepšit a co konkrétně budete dělat. Ještě dneska. Co uděláte právě teď, právě dnes, abyste dosáhli svých cílů?
Na úplný závěr pár postřehů, jak by měl „vypadat“ dobrý trenér:

Dobrý trenér
Dobrý (dlouhodobý) trenér je k „nezaplacení“, nicméně musí splňovat nějaké kritéria. Hlavní by měla být:
  • působit na vás pozitivně (pokud je to naopak, je to velmi špatně)
  • motivovat vás k šachu (pokud je to naopak, je to velmi špatně)
  • měl by vás poznat po nešach. i šachových stránkách
  • měl by mít znalosti a vědomosti
  • a měl by mít rád šachy…to je snad nejdůležitější, protože pak budou automaticky splněny první dva body a i ten poslední
  • nelpí na tom, že musíte trénovat jen a pouze s ním, naopak vás podporuje v co největším vzdělání.
Nemusí být nutně lepší hráč než vy. Nicméně pro mladší, rychle rostoucí talenty doporučuji spolupráci se silným hráčem. Klidně takový talent může mít více trenérů.
Doporučuji navštěvovat více přednášek, šachových akcí atp. rozšířit si obzory.
Ps.: Myslím, že to bylo s Tadeášem, když jsem ho trénoval. Řekl mi, jestli by mi nevadilo, že nadále bude spolupracovat s IM Sergejem Berezjukem a také (občas) trénovat s GM Jánem Markošem. Velmi rád jsem souhlasil. To je ideální cesta. Rozšířit si obzory a dozvědět se o šachu co nejvíce. Navíc se jedná o vysoce kvalifikované odborníky a vynikající trenéry.

Robert Cvek

Komentáře (4)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
This comment was minimized by the moderator on the site

jooo mit tak vic casu..., chtelo by to v aktivnim veku brat duchod a pracovat az ve stari pak by se trenovaly sachy jedna radost, jeste trosku premyslim kdyz mam fritze 12, tak jestli je ten stroj spatny i krome toho ze kazdy stroj je spatny

This comment was minimized by the moderator on the site

Jj, čas je mimořádně vzácný, hlavně čím jsme starší, že Vláďo? :-)
Smaž ho a používej vlastní hlavu!

This comment was minimized by the moderator on the site

Řekl bych, že každá hra je svým způsobem "zanalyzována" automaticky, protože jsme ji hráli a předpokládám, že jsme nedělali (ze svého pohledu) nesmyslné tahy. Je možné, že ve hře byly 2-3 situace, kde jsme neměli čas nebo vůli vše promyslet ..a tak se k těmto situacím můžeme vrátit. Zkušenost ale ukazuje, že sám ani náhodou nepoznám ty zásadní okamžiky (např. proto, že mé chyby soupeř nepotrestal, případně šlo o promarněné šance) a i v případě, že je zásadní okamžik zjevný, mé vlastní úvahy jsou plné chyb a přehlédnutí. Přijde mi docela zbytečné se učit, resp. snažit se nacházet poučení v úvahách, které jsou chybné, jen o tom nevíme. Ad argument, že to nevadí, že i tak dojde k zlepšení: pokud má člověk silnou vůli, tak tomu věřím, že ano. Ale nepochybně k němu dojde mnohem rychleji, pokud si člověk vštěpuje správné věci než pokud si vštěpuje špatné věci, ne?

Pokud jde o trápení svých mozkových závitů, copak nestačí například šachová puzzle? Jsou jich tisíce nejrůznějších...

Řekl bych, že každá hra je svým způsobem "zanalyzována" automaticky, protože jsme ji hráli a předpokládám, že jsme nedělali (ze svého pohledu) nesmyslné tahy. Je možné, že ve hře byly 2-3 situace, kde jsme neměli čas nebo vůli vše promyslet ..a tak se k těmto situacím můžeme vrátit. Zkušenost ale ukazuje, že sám ani náhodou nepoznám ty zásadní okamžiky (např. proto, že mé chyby soupeř nepotrestal, případně šlo o promarněné šance) a i v případě, že je zásadní okamžik zjevný, mé vlastní úvahy jsou plné chyb a přehlédnutí. Přijde mi docela zbytečné se učit, resp. snažit se nacházet poučení v úvahách, které jsou chybné, jen o tom nevíme. Ad argument, že to nevadí, že i tak dojde k zlepšení: pokud má člověk silnou vůli, tak tomu věřím, že ano. Ale nepochybně k němu dojde mnohem rychleji, pokud si člověk vštěpuje správné věci než pokud si vštěpuje špatné věci, ne?

Pokud jde o trápení svých mozkových závitů, copak nestačí například šachová puzzle? Jsou jich tisíce nejrůznějších obtížností, všude kam oko pohlédne. Nemyslím, že když člověk trénuje taktické problémy, kdy nad každým uvažuje např. 10-15 minut, než na něj přijde, že by mohl zlenivět jen proto, že si pak na partii pustí počítač. Taktické problémy v puzzle jsou vytržené z kontextu, ale myslím, že pokud jde o představivost a pozornost, potrénují člověka víc než dost. U analýzy partie mi jde hlavně to, co v taktických puzzle nebývá - o ten kontext, o strategii. A strategii nikdo přece nedokáže vymyslet sám -- všichni, včetně nejsilnějších hráčů, staví na tom, co bylo promýšleno desítky, někdy stovky let, staví na tom, o čem byly psány knihy. Proč po slabém hráči požadovat, aby si sám odvodil všechny strategické principy nebo teorii zahájení? A když to odmítá s tím, že si raděj pustí počítač, obviňovat jej z lenosti?

Vzhledem k nelogičnostem výše uvedeným, dosti zjevným, přitom od různých trenérů nechávaných bez vysvětlení, nemohu se ubránit dojmu, že šachové motory jsou nevhodné z jiných důvodů. Počítač například do značné míry může nahradit trenéra a ten pak ztrácí klienty (resp. má nižší poptávku než by byla největší možná a tím pracuje za nižší ceny). Zní to až moc konspiračně? Potom mám jiné, přirozenější vysvětlení, pro které mám dost důkazů ze sledování různých youtube videí některých GM / IM, totiž že ani samotní GM nerozumí, alespoň ne ihned, některým tahům či hodnocením počítače - což je znervózňuje. Šachový engine je surovým kritikem, který narušuje autoritu trenéra, což jistě není příjemné. (A nikoliv, pro amatéra to není problém, protože ten na rozdíl od GM nebude řešit rozdíly +/-0,3 ...pro amatéra jsou toto všechno dobré tahy a analýze hledá mnohem hrubší chyby).

Na konec bych podotkl, že není pravda, že při pc-analýze člověk nepřemýšlí. Možná tak člověk, co má jedinou chybu v celé partii --- ten asi opravdu nemá nad čím přemýšlet, když mu počítač tu jedinou chybu najde a poté již nemá, co řešit. Jinými slovy, vidím to přesně naopak než bylo řečeno: šachový engine je skvělý pro všechny krom nějakého procenta nejsilnějších. Naprostá většina hráčů jsou slabí hráči a ti v partii nasekají spoustu chyb a suboptimálních tahů a počítač jim nechá spoustu prostoru pro přemýšlení. Nemusí se sice zdržovat hledáním průserů a propočítáváním kombinací a mohou přehrávat dlouhé varianty v rámci jednotek minut, ale je zcela na nich, aby z toho všeho pak vyvodili obecnější poučení. Nehledě na to, že někdy není zjevné pochopit, proč je doporučený tah dobrý. Mnohdy se zdá na první pohled nesmyslný a k jeho pochopení je vlastní přemýšlení spolu s experimentováním nutné.

Celý text
This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrý den,
máte relativně dost předpokladů, které podle mě nejsou pravda. Opakuji, jde jen a pouze o můj názor.
Hezký den
Robert Cvek
Ps.: S tím, že se u puštěného stroje nepřemýšlí přišel třeba (i) Magnus Carlsen... respektive kvalita vlastního myšlení jde hodně dolů. Jinak proti PC nemám absolutně vůbec nic, naopak, je to super.

There are no comments posted here yet

Zanechat komentář

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací…